ZEYTINYAGI - Diger - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
0��������
SiâÃÃ
Vajina 0‡1ÃÂ
Sperm ZararÃÃâ€
Penis HastalÃÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Diger

ZEYTINYAGI

Riviera zeytinyagi: Rafine ve Naturel zeytin yaginin belli oranda karisimi ile elde edilir. Özellikle yemek ve kizartmalarda tercih edilir. Asit orani en fazla %1 dir.

Rafine zeytinyagi: Zeytinyagi asit orani yüksek oldugundan rafine edilmesi gerekir. Fiziksel rafine islemi sonrasinda elde rafine zeytinyagi hemen hemen sifir asit oranina sahiptir. Rafine yada Light zeytin yagi daha çok z.yaginin kuvvetli lezzetine alisik olmayan kimseler tarafindan tüketilir.

Naturel zeytinyagi: Sizma ve naturel olarak ikiye ayrilir. Sizma zeytinyaginin asit orani en fazla %1 dir. Zeytinyagi içinde en makbulü sizmadir. Çig olarak salata ve soslarda tüketilir. Naturel zeytin yagi yada extra extra zeytinyaginda asit orani %1-2 arasindadir.

*Yine zeytinin . sekerinden, zeytin çiçegi kolonyasindan, zeytin salatasindan, sabunlarina kadar birçok ürünü devardir.

*Bugün dünyanin en önemli kanser ilaci köpek baligi kikirdagidir. Köpekbaligindan çikan sgualene adli madde sizma zeytinyaginda bol miktarda bulunur Günde 100 cl . zeytinyagi tüketimiyle köpekbaligi kikirdagindan alinacak kadar sgualene alinir. Zeytinyagi kanser riskini % 50 ye yakin azaltmaktadir.

* Zeytinyagi . hücreleri korur. Zeytinyaginin içinde bulunan Oleiprine adli madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karsi hücreleri korur.

*Zeytin yagi üretim asamasinda isiyla temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle sagliklisi Riveriya degil, Sizma olanidir. Aslinda en dogrusu, kokusuna alisip mümkün oldugunca az veya hiç rafine edilmemisi kullanmaktir.

*Zeytin agacinin dallari, yapraklari ve reçinesi oldugu kadar, yagida yillardir ilaçlarin bilesimlerinde yer alan dogal maddelerden birisidir, dogal bir ilaçtir.

*Yiyecegin yanisira merhem olarak da kullanilan zeytinyagi; tahrisin neden oldugu aci ile yanmayi giderici ve yumusatici özellikleri olan losyondurda.

*Zeytinyagi, derinin foliküllerine penetre olabildigi için, gerek internal gerekse eksternal dokularin yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karsi faydalidir.

*Sindirim sistemini etkiler; ister soguk olsun, ister sicak olsun zeytinyagi mideyi çepeçevre koruyucu bir tabakayla sararak mide asitini azaltir. Yemek öncesi veya sonrasi alinan bir kasik zeytinyagi, mide zarini örtüp alkolün islemesini önleyecegi gibi, karisik içkilerin yol açtigi sarhosluguda azaltir.

*Gastrit ve ülsere karsi korumada etkin yardim saglar. Hazmi en kolay olan zeytinyagi besinlerin bagirsaklar tarafindan . çok daha iyi emilmesini saglayarak bagirsaklarin çalismasini düzenler. Isitilmis olsun yada olmasin zeytinyagi gastrik asiditeyi azaltabilmektedir. Tahris giderici etkileri ülsere karsi koruma saglar. Bagirsaklardan yiyecek geçisini kolaylastirmak suretiyle konstipasyona engel olur.

*Zeytinyagi safra kesesinin kontraksiyonlarini (kasilma) ve safra salgilanmasini uyararak safra tasi olusum riskini azaltir, hazmi kolaylastirir. Dalakta tas olusumunu önler. Sariliga ve karaciger sancilarina iyi gelir. Oruç tutanlar, sahurda bir çorba kasigi zeytinyagi içerse safra kesesi ve barsaklari rahatlatacaktir.

*Sabah kahvaltidan önce alinan 1 veya 2 çorba kasigi zeytinyagi -basit kronik kabizliga - iyi gelir (daha iyi netice için suyla karistirilabilir). Basur sikayetlerini giderir; sicak olarak içilir.

*Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içerigi ile zeytinyagi, normal kemik gelisimine katkida bulunur. Anne karninda ve dogumdan sonra bebegin beyninin oldugu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelisimini de desteklediginden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlidir.

*Zeytinyagi yaslanmanin, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonlari üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

*Yüksek tansiyonu düsürür; yapraklari ve dallarindan çay yapilir. Taze yada kuru zeytin yapragini 300 gr. suda 15 dakika kaynatip, süzdükten sonra seker ilave edrek 15 gün boyunca her sabah aksam sicak içmek faydalidir.

*Kan sekeri seviyesinin düsmesine yardim eder.

*Agri, romatizma, burkulma ve adale incelmelerinde; zeytinyagi sürülür veya 200 gr taze çiçek ve yaprak, 100 gr . sari papatya ile 1 kg zeytinyagini arada sirada karistirarak iki saat benmari içinde kaynattiktan sonra içindekileri süzüp agri veren yerler ovulur.. Kapali yaniklarda zeytinyagi sürülerek kullanilir.

*Kötü kolesterol LDL yi azaltirken, iyi kolesterol HDL yi artirir.(Yüksek LDL kolesterolü seviyesine bagli olarak yükselen kolesterol seviyesinin aterosklerotik kalp hastaliginda nedensel rol oynadigi kuskusuzdur.Epidemiyolojik veriler koroner kalp hastaligi vakalarindaki düsüsün total veya LDL kolesteroldeki düsüs ile beraber oldugunu göstermektedir.)

*Diyetle alinan doymus yag asitlerinin (DYA) total kolesterol seviyesini yükseltettigi iyi bilinmektedir. DYA ile tetiklenen kolesterol yüksekligi çogunlukla LDL kolesterolündeki yükseklige baglidir. DYA ve hayvansal yagdan zengin diyetler HDL kolesterolü ve apo A-1 de de yükselmeye yol açar.

*Yüksek karbonhidratli ve düsük yagli diyet tüketen toplumlarda düsük HDL kolesterol ile düsük LDL kolesterolün birlikte bulunmasi koroner riski artirmazken, yüksek DYA içeren diyete bagli olarak LDL nin yükseldigi toplumlarda daha yüksek HDL seviyesine ragmen koroner riski yüksektir.Yüksek hayvansal yag içeren diyetlerin LDL- HDL oranini, düsük yag içeren veya çoklu doymamis yag asitinden (ÇDYA) zengin diyetlere kiyasla daha fazla yükselttigi görülmüstür.

Laurik, miristik ve palmitik asit birlikte tüm DYA larin basinda gelirken, mistrik asit tereyaginda, hurma çekirdeginin yaginda, hindistan cevizinin yaginda bulunmaktadir.Son ikisi ayni zamanda çok yüksek oranlarda laurik asitte içerirler.Bu üç yagdan hangisinin kolesterol yükseltme potansiyelinin en fazla oldugu hala tartisma konusudur. Her üçününde LDL kolesterolünü yükselttigi yapilan çalismalarda gözlenmistir.

DYA yerine linoleik asit konuldugunda total kolesterolde düsüse neden olmaktadir. Diyetteki baslica tekli doymamis yag asidi oleik asittir.Oleik asit zeytinyaginda hakim olan yag asididir.

Düsük yagli, yüksek karbonhidratli diyetler total ve LDL kolesterol konsantrasyonlarini anlamli olarak düsürürken ayni zamanda kesinlikle HDL seviyesinde de düsüse neden olur.

Zeytinyagi saglikli lipid düsürücü diyete yararli katkida bulunur.

*Kalp dostu;zeytinyagi hayvansal yaglarin tersine kandaki kolesterol miktarini ve dolayisiyla kalp krizi riskini azaltir. Kan plateletlerinin toplanmasina engel olarak kan pihtilasmasi riskini de yok eder.

*Içerdigi linoleik asit yüzdesi nedeniyle anne sütüne benzeyen zeytinyagi, inek sütüne katildiginda anne sütüne yakin deger elde edilir. Sütü kesilen anneler yagsiz inek sütüne biraz zeytinyagi katip bebege verilebilir.

*Günde birkaç damla zeytinyagi bebegin gelisimine büyük katki saglar.

*Içerdigi E, A, K vitaminleri ile her yastaki çocugun gerekli ihtiyacina yanit verir. Bu vitaminler kemiklerin dogal gelisimine ve minerallesmeye yardimci olup, güçlenmesini hizlandirir. Her yastaki insan için yararlidir.

*Böbreklerin islahinda, taslari düsürmede, bagirsak kurtlarini düsürmede, karin agrisinda sicak su ile içilmesi iyi gelir.

*Çocuklari rasitizmden korur. Siyatik, mafsal agrilarina iyi gelir; zeytinyagi tortusu sürülür.

*Agizda çalkalandiginda ,dislerin beyaz olmasini saglar,dis etlerini korur, dis çürümelerini önler.

*Zeytinyagi saglik ve güzellik kaynagidir. Cilde ve saçlara çok faydalidir. Cildi besler, korur ve yumusatir.

*Saçlari . dökülenlere; 1 yumurta sarisi ve zeytinyagi karisimini saç diplerine sürerek 1 saat bekletilip daha sonra yikanmasi, arada bir tekrarlanmasi gerekir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 277319 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diger
Zeytinyaginin GÜzelligini
Zeytinyagi Mucizesi
Zeytinyagi Mide Ülseri Ve
Zeytinyagi El Banyosu
Zeytinyagi
Zehirlenme Nedir, Zehirle
Yüz Temizligi - Günlük Te
Yüz Germe Estetigi
Yüz Felci Nedir, Belirtil
Yesil VÜcudunuzu Akord Ed
Yemek Yerken Nelere Dikka
Yaz Sirlari
Yasa Göre Sosyal Ve Kisil
Yasa Göre Hareketsel Geli
Yasa Göre Dil Gelisimi
Yas çizgileri
Yaramazlik Ve Zeka Arasin
Yaniklarda Ilkyardim Nasi
Yagli Saçlar Için, Yagli
Vitrektomi Nedir ?
Tüm Diger

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri