yüz felci nedir, belirtileri ve tedavisi.. - Diger - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Vajina Icinde OluÃÆâ€
Dilin D 0 3 0 0ââ‚Â
Ger à ‚ÃÆ
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Tüm Arananlar
 
 
 
Diger

Yüz Felci Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi..

Yüz Felci Ne Demektir: Yüz hareketlerini (dudak, yanak, kas,göz çevresi) yapmamizi yüz siniri (fasial sinir) araciligi ile saglariz. Beyinden gelen hareket emirlerini yüz siniri, yüz kaslarina ileterek istedigimiz hareketleri yapmamizi saglar. Eger beyindeki veya yüz sinirindeki bazi hastaliklar bu iletiyi engellerse yüz felci olusur ve yüz hareketleri kismen ya da tamamen ortadan kaybolur. Yüz felci tibbi olarak fasial paralizi olarak ismlendirilir.

Yüz Siniri Nerededir: Beyin ile beyin sapi arasinda yüz sinirini olusturacak lifler karisik bir sekilde gelir. Bu bölüm daha çok Nöroloji ile ilgilidir. Beyin sapindan sonra yüz siniri kivrimli biryol izler. Iç kulak yolundan geçerek, orta kulaginda çevresini dolasir ve kulak arkasindan dogru birkaç dal halinde yüz kaslarina ulasir. Yüz kaslarina ulasmadan önce kulak önündeki tükrük bezinin içinden geçer. Iç kulak yolundan geçerken isitme siniri ile birlikte bulunur.

Yolu boyunca bazi dallar verir ve bu dallar çesitli görevler yaparlar. Gözyasi bezinin salgisini, çene altindaki tükrük bezlerinin salgisini ve dilin tat hücrelerinin görev yapmasini da yüz sinirinin dallari saglar.

Yüz Felcinin Nedenleri Nelerdir: Yüz felci beyinle beyin sapi arasindaki veya beyin sapindan yüz kaslarina kadar olan bölümdeki birçok hastaliga bagli olarak gelisebilir. Beyin-beyin sapi arasindaki yüz felci nedenleri genellikle beyin kanamasina baglidir ve nöroloji bölümünde incelenirler. Bu nedenlerle olusan yüz felcine . merkezi yüz felci denir. Beyin sapindan sonraki yüz siniri hastaliklarinda olusan yüz felcine ise periferik yüz felci denir. Periferik yüz felci yapabilecek bir çok sebep vardir:
-Bell Paralizisi: En sik görülen yüz felci nedenidir. Nedeni aslinda kesin degildir. Yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap olustugu düsünülmektedir. Soguk ve rüzgara maruz kalmanin etkili oldugu bilinmektedir.Sinirin fonksiyonunun kaybolmasi disinda bir bulgu yoktur. Baska nörolojik bulgu olmamasiyla teshis konur. Genellikle tam olarak iyilesir.
-Ramsay-Hunt Sendromu: Virüslerin neden oldugu bir hastaliktir. Bell paralizisindeki bulgulara ilave olarak agri ve dis kulak yolunda bazi lezyonlar vardir. Tam iyilesme orani Bell paralizisine göre biraz daha azdir.
-Orta Kulak Iltihaplari: Çocuklarda akut orta kulak iltihabi büyüklerde de kronik orta kulak iltihabi çevresindeki kemigi eriterek ya da mevcut açikliklardan ulasarak yüz sinirine ulasabilir ve yüz felci yapabilir.
-Sistemik Hastaliklar: Seker hastaligi, hipertansiyon, nörit(sinir iltihabi), vitamin eksikligi gibi vücudun diger bölgalerinide ilgilendiren hastaliklar.
-Tümöral Hastaliklar: Yüz sinirinin kendisinde veya yolu boyunca geçtigi bölgelerdeki tümörler de yüz felci yapabilirler. Bu sinirler iyi ya da kötü huylu olabilirler. Yüz siniri, kaslara gitmeden önce kulak önündeki tükrük bezinin içinden de geçtigi için, bu tükrük bezi tümörleri de yüz felci yapabilir.
-Travmalar: Kulak çevresine veya yüze gelen travmalar (darbeler) yüz sinirini hasara ugratarak yüz felci yapabilirler.
-Ameliyatlar: Kafa içinde, kulakta veya tükrük bezinde baska sebeplerle yapilan ameliyatlar sirasinda yüz siniri yaralanabilir.

Ne Gibi Belirtiler Olur: Yüz sinirinin çalismamasinin en belirgin bulgusu yüz hareketlerinin azlmasi veya kaybolmasidir. Kas kaldirma, göz kapama, dis gösterme, gülme, yanak sisirme gibi hareketler bozulur. Bunun disinda gözyasi azalmasi, tükrük salgisinin azalmasi, tat duyusunun bozulmasi, gürültüye duyarlilik artisi gibi bulgularda bulunabilir. Yüz felcini yapan asil sebebe göre ilave bulgular görülebilir.

Muayenede Ne Görülür: Muayenede ilk göze çarpan hastanin yüz hareketlerini yapamamasidir. En sik yüz felci nedeni olan Bell paralizisinde baska bulgu yoktur. Ancak diger sebeplerde ilave bulgular olabilir. Bunlar . arasinda dis kulak yolunda lezyonlar, orta kulak iltihabi bulgulari, diger nörolojik bulgular sayilabilir. Orta kulak iltihabi veya bir orta kulak tümörü yoksa kulak muayenesi normal görülür.

Ne Gibi Tetkikler Yapilir: En sik görülen Bell paralizisi için muayenede baska bir hastaliktan süphelenilmiyorsa genellikle bir tetkik yapilmaz. Ancak tedavide verilen ilaçlarin yan etkisi olarak tansiyon ve seker yükselmesi olabildigi için tansiyon ve açlik kan sekeri ölçümleri yapilabilir. genel olarak yapilabilecek tetkikler sunlardir:
-Açlik kan sekeri, tansiyon, kolesterol ölçümleri
-Kafa içinde veya tükrük bezi tümörlerinden süpheleniliyorsa bilgisayarli tomografi veya manyetik resonans
-Isitme testleri
-Gözyasi miktarinin test edilmesi (schirmer testi)
-EMG
-Elektrofizyolojik testler adi verilen ve sinir ileti hizini yada sinirin hastalanma yüzdesini göstermeye yarayan testler (Bu testler özellikle tedavi için ameliyat düsünülüyorsa uygulanir).

Teshis Nasil Konur: Yüz Felci teshisi hastanin yüz hareketlerinin bozuldugunun görülmesi ile konur. Ancak önemli olan asil sebebin ne oldugudur. Bunu arastirmak için süphelenilen duruma uygun tetkikler yapilir ve bir hastalik bulunursa onun tedavisi yapilir. Eger ilk muayene sirasinda yüz felci disinda bir bulgu bulunmadiysa kan sekeri ve tansiyon ölçümleri yapilir ve Bell paralizisi oldugu düsünülerek tedaviye baslanir. Ilaç tedavisi ile geçmeyen veye tekrar eden durumlarda özellikle bilgisayarli tomografi veya manyetik resonans gibi tetkikler basta olmak üzere arastirmalar yapilabilir.

Nasil Tedavi Edilir: Yüz felcinin tedaviside yine sebebe göre yapilir. Bell paralizisinde tedavi ilaç tedavisidir. Hastanin diger hastaliklari izin verirse (tansiyon, seker yüksekligi veya mide problemleri) kortikosteroidler ve B vitamini ilaçlar verilir. Buna ilave olarak mide için ilaçlar, göz kurumalarini önlemek için yapay gözyasi veya antibiyotikli kremler verilir. Hastanin dikkat etmesi gereken durumlar olarak yüz kaslari üzerine masaj yapilmasi, sicak uygulamalari, yüz kaslarini hareket ettirmek için sakiz çignenmesi sayilabilir. Ramsay-Hunt sendromunda ilave olarak virüslere karsi da ilaç verilir. Eger yüz felcinin baska bir sebebi bulunursa bu hastalik ilaç ya da ameliyatla tedavi edilir. Bu tedaviler o hastalikla ilgili bölümlerde anlatilmistir. Örnegin iç kulak tümörleri veya kronik orta kulak iltihaplarina bagli yüz felçleri ameliyat gerketiren hastaliklarken, akut orta kulak iltihabina bagli yüz felci kulak zarini çizmek ve antibiyotik ile tedavi edilir.

Ameliyat Gerekli midir?: Yüz felcinin bazi sebepleri ameliyat gerektirir. Yukarida da bahsedildigi gibi tümör (kafa içinde veya tükrük bezlerinde), kronik orta . kulak iltihaplari ameliyat gerektirir. Ancak genellikle ilaçla tedavi edilen Bell paralizisi gibi hastaliklarda bazen ameliyat gerektirir. Ne zaman ameliyat gerektigi kesinlik kazanmis bir konu degildir. Buna karar verirken ilaca ne derece yanit alindigi, yüz felcinin derecesi, elektrofizyolojik testlerin sonuçlari ve baslangiçtan beri geçen zaman dikkate alinarak karar verilir. Bu karar doktorunuz tarafindan uygun sekilde alinacaktir.

Ne Gibi Ameliyatlar Yapilmaktadir: Yüz felci sebebine göre degisik ameliyatlar yapilmaktadir. Iç kulak tümörlerinde kafa kemiklerini açarak ya da kulak arkasindan girerek tümör çikartilmaya çalisilir. Bazi iç kulak tümörlerinde henüz yüz felci gelismemisse de ameliyat sonrasi olusabilir. Yüz sinirinden kaynaklanan bir tümör varsa tümörle beraber . sinirin bir kismida çikarilir. Geride kalan sinir kismi onarilmaya çalisilir ancak bunu için bazen baska sinirleri yüz sinirleriyle birlestirmek gerekebilir. Kronik orta kulak iltihaplarina bagli yüz felcinde orta kulaktaki iltihap temizlenir ve yüz sinirini saran kilif açilarak iltihabin temizlenmesi saglanir. Tükrük bezi tümörlerine bagli yüz felcinde tükrük bezi ile beraber yine sinirin tümörle tutulan kismida çikarilir. Bell paralizisi veya Ramsay-Hunt sendromundaki yüz felcinde ilaç tedavisinin sonucuna göre eger ameliyat gerekirse genellikle yapilan islem kulak arkasindan girilerek sinire ulasmak ve etrafindaki kilifi açmaktir.
Yüz sinirinin ilaçla ya da ameliyatla tedavi edilemeyecegi görüldügünde bazi yardimci ameliyatlar yapilir. Bunlar arasinda baska sinirlerle hareket . eden kaslarin yüze transferi, baska sinirlerin yüz sinirine birlestirilmesi, göz kapaklarina altin agirlik yerlestirilmesiile gözlerin kapanmasinin saglanmasi gibi ameliyatlar yapilabilir.

Fizik Tedavi Gerekli midir?: Yüz kaslarina fizik tedavi yöntemlerinin uygulanmasi yüz sinirine yeniden fonksiyon kazandiran yöntemler degildir. Ancak özellikle uzun süren yüz felçlerinde yüz kaslari hareketsizlikten güçsüzlesirler ve daha sonra yüz siniri çalissa bile yüzde asimetri ve güç kaybi olabilir. Bu nedenle hastanin kendi kendine uygulayabilecegi masaj ve sakiz çigneme disinda fizik tedavi uygulanmasi önerilmektedir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 252713 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diger
Zeytinyaginin GÜzelligini
Zeytinyagi Mucizesi
Zeytinyagi Mide Ülseri Ve
Zeytinyagi El Banyosu
Zeytinyagi
Zehirlenme Nedir, Zehirle
Yüz Temizligi - Günlük Te
Yüz Germe Estetigi
Yüz Felci Nedir, Belirtil
Yesil VÜcudunuzu Akord Ed
Yemek Yerken Nelere Dikka
Yaz Sirlari
Yasa Göre Sosyal Ve Kisil
Yasa Göre Hareketsel Geli
Yasa Göre Dil Gelisimi
Yas çizgileri
Yaramazlik Ve Zeka Arasin
Yaniklarda Ilkyardim Nasi
Yagli Saçlar Için, Yagli
Vitrektomi Nedir ?
Tüm Diger

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri