vajina estetigi, vajina çesitleri, vajina akintisi - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

Vajina Estetigi, Vajina çesitleri, Vajina Akintisi

Vajina estetigi


Dünyadaki en güzel kadinin bile psikolojik fonksiyonlarini ve cinsel yasantisini olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylasamadigi bir sorunu olabilir. Bu sorun kadinin kendi dis genital organlarindan hosnut olmamasidir. En sik olarak vajinal dogum yapmis kadinlarda dogum esnasinda vajinal dokularin gerilmesine ve daha sonra asla normal halinde dönmemesine bagli . olarak ortaya çikar. Bu idrar kesesi ve rektumda (barsaklarin anüsten önceki en son kismi) vajinaya dogru bir sarkma olarak belirir ve cinsel fonksiyon bozuklugunun yani sira idrar tutamama gibi patolojik durumlara da neden olabilir. Hosnutsuzluk yaratan dogumlara bagli bir baska problem ise dogum esnasinda açilan epizyotominin biraktigi dikis izidir. Burada . gelisen nedbe dokusu hem kadinin hem de erkegin cinsel tatminini engeleyebilir.

Bunlarin disinda pekçok kadin da kendi cinsel organini begenmekte ancak bunu çogu zaman kendilerine bile söylemekten çekinmektedirler. Bu konuda siklikla karsilasilan durum büyük dudak olarak tabir edilen labium majuslarin çok büyük olmasi ve asimetrik durmasidir.

Tüm bu nedenlerden dolayi vajen estetigi jinekolojik cerrahide kendine yer bulmustur.Kadin cinsel organina yönelik plastik operasyonlar iki amaca göre yapilir. Fonkisyonel ve kozmetik

Fonkisyonel operasyonlar
Bu tür operasyonlarda amaç sarkmis olan mesane ve rektumun normal pozisyonlarina göre tamir edilmesi, vajinadaki fazla dokularin çikarilmasi ve neticede idrar tutamama gibi sikayetler ile birlikte vajinadaki genislemeye bagli olarak görülen cinsel fonksiyon . bozuklugunun tamir edilmesidir. Operasyonlar genellikle genel anestezi bazen de epidural anestezi altinda yapilir ve hasta 1-2 gün sonra normalyasantisina dönebilir. Cinsel yasanti ise 2 hafta sonra baslayabilir. Siklikla operasyon sonrasi 1 gün kadar hastanede kalmak gerekir. Bazen sabah yapilan ameliyat sonrasi ayni aksam hasta evine gönderilebilir. Sikayetler bir yada daha fazla sayida normal vajinal dogum yapmis kadinlarda görülür. Hastaligin ilerlemis durumlarinda rahim de asagiya dogru sarkabilir ve vajinadan disariya çikabilir. Bu gibi durumlarda vajinal yoldan rahimin alinmasi gerekebilir.

Kozmetik operasyonlar
Bu operasyonlar bazi hekimler tarafindan tamamen estetik operasyonlar olarak kabul edilmesine ragmen bazi durumlarda bozulmus cinsel fonksiyonlari düzeltmek maksadi ile de yapilabilmektedir. Hastalardan en sik gelen talep epizyotomi nedbeleri nedeni ile ortaya çikan cinsel fonksiyon bozuklugunun giderilmesi yönündedir. Burada lokal ya da genel anestezi altinda var olan nedbe dokusu çikartilir ve yara yerinde reaksiyona neden olmayan dikis materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilir. Ayni esnada dogumlara bagli olarak gelisen vajen yirtiklari da tamir edilir.

Bazen labium majuslar yani büyük dudaklar çok uzun olabilir. Cinsel iliski esnasinda penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve agriya yol açabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi ile labiumlar agriya neden olmayacak normal boyutlara indirilebilir. Bu nedenle labioplasti ameliyatlari kozmetik olmaktan ziyade fonksiyonel operasyonlar olarak . kabul edilmelidir.

Benzer sekilde büyük dudaklarin asimetrik olmasi da hem psikolojik hem de bir önceki durumda oldugu gibi fonksiyonel olarak cinsel hayati olumsuz etkileyebilir ve labioplasti gerekli olabilir.

Yasin biraz ileri oldugu durumlara yaslanmaya bagli olarak dis genital bölgedeki organlarda yag dokusu azalabilir. Bu durum özellikle mons pubis ismi verilen kasigin hemen altindaki killi bölgede kendini gösterir. Ayni sekilde labiumlarda da degisik nedenlere bagli olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda kisinin degisik bölgelerinden liposuction benzeri bir islemle alinan bir miktar yag dokusu bu alanlara enjekte edilerek dis görünüm düzeltilebilir.
Tam aksi sekilde bu bölgelerde fazla miktarlarda bulunan yag dokusu da lokal anestezi altinda alinarak estetik geçeklestirilebilir.

Bazi kadinlar cinsel organlarindan dolayi huzursuzdurlar. Bunun altinda yatan sebep büyük bir olasilikla cinsel organlarinin ergenlik öncesi seklinden degisiklik göstermesidir. Bu tür sikayeti olan kisilerde yapilacak olan plastik operasyonlar psikolojik olarak kadini destekleyecek ve bu nedene bagli olarak bozulan cinsel yasantisini normal hale getirebilecektir.

Ülkemiz basta olmak üzere bazi etnik toplumlarda kizlik önemini korumakta ve bekaret cinayet ile sonuçlanabilen bazi hos olmayan durumlara neden olabilmektedir. Adini Yunan mitolojisinde Hymen veya Hymenaeus olarak bilinen evlilik tanrisindan alan kizlik zarinin (hymen) tamiri pek çok kadin-dogum hekiminin karsilastigi bir taleptir. Ülkemizde bu islemin hukuksal boyutu tartismalidir. Ancak pekçok hekim bu islemi etik bulmamaktadir. Son zamanlarda Avrupa sosyetesinde bas gösteren kizlik zari diktirerek nikah tazeleme modasi ilgi çekici enteresan bir gelismedir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 464936 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri