REZENE - Sifali Bitkiler - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Taà ÆÃ
Sperm Zarar†1¤7Ã
Vajinada Ka 0‡3 0â
VajinadakaÃ…Ã
Ger̉ہ
Tüm Arananlar
 
 
 
Sifali Bitkiler

REZENE

Romalilar in bastaci rezene, bilinen en eski sifali otlardan biri. Akdeniz in bu faydali bitkisi, Romali gladyatörlerin basari sembolü olarak da tarihe geçti. Güney Avrupa, Akdeniz, Cezayir, Misir, Çin ve Rusya da gelisip serpilen rezene, dereotunun ikizi gibi görünse de aslinda çok farkli. Fransizlar in soslarinda kullandigi rezene, Cezayir de ise ince ince dogranip limon ve zeytinyagiyla salata halinde tüketiliyor.

FARKLI ISIMLERLE ANILIYOR

Sonbahardan yaz ortasina kadar yol kenarlarinda, çayirlik ortamlarda serpilen rezene yapraklariyla sofralari senlendirirken, sohbaharda da tohumlari devreye giriyor. Rezenenin tohumlari, ilaç yapiminda kullaniliyor. Ege de Arapsaçi namiyla anilan rezene Türkiye nin farkli köselerinde farkli isimlerle taniniyor. Mesela, Inebolu halki ona Bokluk otu adini yakistirirken, Diyarbakir da Mayana diye biliniyor. Adanalilar ise rezeneyi, Rezdane ve Sincilip olarak sofrasina tasiyor. Bu faydali bitki, semt pazarlarinda ve aktarlarda satiliyor. Anasonla tat benzerligi çok kuvvetli olan rezene, hamilelere ve yeni dogmus bebeklere sifa dagitmayi kendine bir görev biliyor adeta... Hamileliginin son günlerinde rezene çayi içen annenin sütü artarken, bu sifali ot bebegin gaz çikarmasina da yardimci oluyor.

SINIRLERI YATISTIRIYOR

Bir fincan suda kaynatilan bir tutam rezene tohumu, çay kasigiyla bebege birer yudum içirilince, operasyon tamamlaniyor. Almanya da ilaç olarak kullanimi onaylanmis bir bitki olan rezene, potasyum ve sodyum açisindan çok zengin. Vücut sivilarinin dengelenmesindeki etkisi de bu sodyum- potasyum beraberliginden kaynaklaniyor. Hazmi kolaylastirici olmanin ötesinde açligi giderici bir etki de yaratan rezene, mide guruldamalarinin en dogal çaresi olarak öneriliyor. Rezene sadece bedenin degil ruhun da beslenmesine yardimci oluyor. Teskin edici etkisiyle, sinirleri yatistirip, mutlu kiliyor.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 312223 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sifali Bitkiler
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Kirlasan Saçlara Bitkise
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Sifali Çaylar
Rezene
Kusburnu
Kilo Kaybi Için Bitkiler
Kayisi: Hem Lezzetli Hem
Kadin Hastaliklari Için S
IlginÇ Bitkiler Birer Sif
Çayir Papatyasi
AdaÇayi
Tüm Sifali Bitkiler

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri