prostat büyümesi, prostat hastaligi ve tedavisi.. - Üroloji - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
BoÃâ€Âï
Adet Sancà †Ã
HEMOF 0 0‰9 0 0 0 4
BOÆ AZKUR
HEMOFÃ Lï¿Ã
Tüm Arananlar
 
 
 
Üroloji

Prostat Büyümesi, Prostat Hastaligi Ve Tedavisi..

Prostat sadece erkeklerde bulunan bir salgi bezidir.
Organizmanin ikincil sex organidir. Vazifesi spermayi sulandirmaktir. Meninin seminal kese sivisi ile birlikte %95 ini prostatik salgi olusturur. Böylece ejekulatin miktarini çogaltarak döllenmeyi kolaylastirir. Prostatik dokuda yüksek konsantrasyonda çinko vardir. Prostat egenlik yasina kadar faal degildir. Ergenlikte faaliyet göstermeye baslar .

Prostat erkeklerde dis idrar yolunun ilk kismini çevreleyen bir organdir. Mesane tabaninda yer alir. Prostat yaklasik bir ceviz büyüklügündedir. Agirligi 20-25 gramdir. Sekli bir koniye benzer.

PROSTAT BÜYÜMESI

50 yasinin üzerindeki erkeklerin 1/3 ünde meydana gelir. Kötü huylu bir tümör degildir. Bu büyümenin hormonal etki ile meydana geldigi düsünülmektedir. Prostatin iyi huylu büyümesini kanser ile karistirmamak lazimdir. Olusum mekanizmalari degisik olup, biri meydana geldikten sonra digeri onun devami seklinde olmaz. Fakat %15 oraninda ikisi beraber bulunabilir.
Prostat büyüdükten sonra idrar dis kanalini tazyik ile sikistiriri hasta idrarini zorlukla yapar ve hatta zamanla idrarini yapamaz duruma gelir. Mesane içerisindeki idrari bosaltamadigi için iç basinci artar. Idrar kesesi kasi asiri büyür. Ileriki safhalarda gevser ve içerisinde daima bir miktar artik idrar bulur.
Idrar atilamadigi için böbreklerde önceleri sisme ve büyüme meydana gelir. Zamanla böbrek dokusu erir. Daha sonraki safhada böbrek dokusu ince bir kagit haline gelerek balon gibi siser. Fonksiyonunu kaybettigi için atmasi gereken zararli maddeleri atamaz. Kanda ürenin yükselmesi ile böbrek yetmezligi olusur.
Belirtiler:
Önceleri idrar çapi azalir ve idrar akimi yavaslar. Ayakta veya oturarak idrar yaparken hasta ileriye dogru idrarini yapamaz. Idrar kesik kesik gelir. Idrar damlalar halinde akar. Tam bosalamama hissi olusur. Idrar hemen gelmez ve bir süre beklenir. Idrar yapma yavasladigi için idrar yapma süresi uzar. Sik sik idrara çikilir. Normalde gece ya idrara çikilmaz veya bir defa kalkilabilir. Prostat büyümesinde gece idrar kalkmalari olur. Idrarda kanama meydana gelebilir. Idrarin tam yapilmamasi sonucu böbereklere kadar varan bir idrar durgunlugu vardir. Bu nedenle bele vuran agrilar meydana gelir. Kanda üre yükselirse bulanti, kusma, uyku hali, kilo kaybi olur. Idrar kesesi çok sisecek olursa karin alt tarafinda siskin olarak ele gelir. Üzerine bastirilirsa idrar kaçirmasi olur.
Tanida Ultrasonografi çok önemli bir tetkiktir. Bu tetkik prostatin büyüklügünü ve artik idrari göstermesi bakimindan önemlidir. Ayrica prostatin kanseri ile normal büyümesi arasindaki farkida ortaya koyar.

Ayrica Sistoskopik tetkikte yapilabilir. Sistoskopide idrar yolundan sokulan isikli bir aletle idrar kanalina ve mesane içerisine bakilir.Tedavi
Ilaç Tedavisi: Alfa bloker ilaçlar mesanenin bosalmasini kolaylastirmak amaci ile kullanilmaktadir. Prostatin büyümesi veya küçülmesine etkisi yoktur. Ancak hastayi büyük oranda rahatlatir. Yan etkisi olarak tansiyon düsüklügü, halsizlik, agiz kurulugu yapmaktadirlar. Erkeklik hormonuna etki eden ilaçlarda prostatin küçülmesini sagliyarak tedavide kullanilirlar.

Cerrahi tedavi En etkili tedavi seklidir. Ameliyat 2 sekilde yapilir

1- Açik amaliyat: 60 gramdan büyük prostatlarda açik ameliyat düsünülür. Bunu yaninda baska bir patolojide varsa açik amaliyat tercih edilmelidir. Açik ameliyatta kasik bölgesi kesilir ve mesane açilarak prostat parmakla sökülür. Prostatin büyüyen kismi . oldugu gibi çikarilir.
2- Kapali ameliyat: Isikli düz bir borudan olusan TUR aleti denilen bir alet ile yapilir. ( Resim ) Idrar dis deliginden sokularak prostat dokusu ince dilimler halinde kesilir parçalar halinde disari alinir. Hastanin yatakta yatma süresi daha kisadir ve Ameliyat sonrasi konfor daha iyidir.
Lazer ameliyati: Lazer ile prostatin yakilmasi esasina dayanan bir metottur. Henüz standart tedaviler arasinda yerini almamistir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 194501 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Üroloji
Kronik BÖbrek Yetmezligi
Böbrek Tasi Nedenleri, B
Kronik BÖbrek Yetmezligi
Böbrek Tasi Nedenleri, B
Testis Hastaliklari, Inme
Testis Hastaliklari, Inme
Prostat Büyümesi, Prostat
Tüm Üroloji

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri