penis hastaliklari, penisin yapisi, yaralanmalari - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Soya Epiliz Lap 0âââ
SiâÃÃ
Vajina 0‡1ÃÂ
Sperm ZararÃÃâ€
Penis HastalÃÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

Penis Hastaliklari, Penisin Yapisi, Yaralanmalari

PENIS HASTALIKLARI
Penisin erkekte iki önemli fonksiyonu vardir.
1-Idrar atilimi:Böbrekten süzülen idrarin dis idrar kanal yolu ile disari atilimini saglamak
2-Üreme fonksiyonu: Tesiste yapilan tohum hücrelerini meni vasitasi ile kadin haznesine ulastirmak.

PENISIN YAPISI:
Penis kök gövde ve bas olmak üzere 3 kisma ayrilir. Kök kismi torbanin ön yüzünde makata kadar uzanan bölge içerisinde kaslara gömülü vaziyette durur.
Gövde deri ile kapli ve içerisinde 3 tane sertlestirici kikirdak dokusundan yapilmis organdan meydana gelir. Kikirdakdan daha ince yaplidir. Bu yapiya kan dolmasi neticesinde sertlesme meydana gelir.
Bas kismi penisin en uc kisminda yer alir. Penisi ucunda bir sapka gibi durur. Bu . bölge sünnet olmamislarde deri ile kaplidir. Sünnet ile kesilen kisim bu deridir.
Penisin kan dolasimi atardamar ve toplar damar sistemi sertlesmede dolayisiyla döllenme ve seksüel aktifte çok önemlidir.


PENISIN YAPI BOZUKLUKLARI:
Çok defa testis mesane gibi baska yapi bozukluklari da vardir. Penisin hiç olamamasi nadirdir. Nadiren çift penis olur. Penis . dogustan kivrik olabilir. Bunun yaninda yine dogustan büyük ve küçük penis olabilir.

1- Penis Sünnet derisinin dar olmasi:
Sünnet derisinin uç kismi çok dardir. Toplu igne basi kadar bir açiklik vardir. Derinin iç yüzeyi penisin bas kismina yapisiktir. Deri basin gerisine çekilemez. Ya dogustan olur veya daha sonra iltihabi bir olaydan sonra gelisir.
Sayet çok darsa hasta idrar yapamaz. Hatta idrar deri altinda toplanmasi ile sünnet derisi balon gibi siser. Idrar damlalar halinde akar. Tedavi edilmezse idrarin tahrisi sonunda iltihap gelisir ve bu iltihap penis bas bölgesinde yaralara neden olur. Tedavi sünnettir. (Sünnet için tiklayin)

2-Sünnet derisinin geriye kaçmasi:
Sünnet derisi penis bas kisminin gerisine çekilmesi ile tekrar öne gelememesidir. Genellikle sünnet derisinin darliklarinda olusur. Çocuk veya anne babasi tarafindan temizlik amaci ile deri geriye çekilir, daha sonra deri burada siser ve kizarir, penis basini bogar.
Tedavide sayet erken devreyse deri öne çekilmeye çalisilir. Fakat geç kalmissa sünnetten baska çare . yoktur. Sadece ufak bir deri parçasini kesmek ve iyilesmeye birakmak çok defa sonuç vermez.

3-Penis yaralanmalari:
Penis oynak bir organ oldugundan darbelere karsi kendini korur
Tamamen kopma kazalardan sonra veya kasti olarak (kiskançlik ve intikam nedeni ile) kesilmesinden sonra olusur.
Darbelerde penise kan oturur. Penis kirilmalari ise sertlesmis haldeki penisin ani ve sert bir sekilde bükülmesi sonucu meydana gelir. Sertlesme problemlerine meydan vermemek için erken tedavi önemlidir.

4-Penis iltihaplari:
Çocuklarda darlik nedeni ile büyüklerde ise temizlige riayet etmemeden ileri gelir. Sünnet derisinin ve/veya penis basinin iltihabi seklinde olur.

5-Penisin kireçlenmesi: (Peyroni hastaligi)

Penisin kikirdakimsi doku içerisinde plak seklinde bag dokusunun olusmasidir. Sebebi belli degildir. Genellikle 40 yasindan sonra görülür. Penis sirtinda veya her iki yan tarafinda olabilir. Nerede olursa sertlesmis penis aksi istikamette bükülmüs olarak durur. Agri vardir. Bazen birlesme mümkün olmaz. El ile hisedilebilinir.
Zararsiz bie hastalik olmasina ragmen hastanin sikayeti varsa tedavi edilmelidir. Nadiren kendiliginden kaybolur.
E vitamini faydalidir. Plagin içerisine kireç giderici ilaçlarin verilmesi fayda saglar. Gecikmis vakalarda ameliyat yapilmalidir.


Peyronie hastaligi bazen cinsel temasi imkansizlastiracak kadar ilerleyebilir. Ameliyatlarinda damar grefti kullanilarak düzeltme yapilir. Ameliyat esnasinda damar ve sinirler korunur ve plak alanina damar grefti yerlestirilir.


6-Penisin kendiliginden agrili sertlesmesi:
Penis seksüel istek duymadan ve uzun süren sertlesmesidir. Hasta çok agri duyar. Her yasta meydana gelir. Damar sisitemi bozulmustur penisin kikirdak dokusu içerisinde kan pihtilari olusur.
Sinir sistemi hastaliklarinda da meydana gelebilir. Bazen sebeb tümoral bir olusumdur.
Birden bire meydana gelir. Agrilidir. Idrara yapilamaz veya damlalar halinde gelir. Meni bosalsa bile sertlik devam eder. Sertlesme 1-2 gün . bazen aylarca sürer. Normal haline dönse bile sonunda iktidarsizlik meydana gelir.
Tedavide enjektör ile pihtilasmis kan bosaltilir. Pihtiyi giderecek ilaçlar verilir. Ameliyat ile bu pihtilar bosaltilir.

7-Penis Tümörleri
Penis sigilleri çok görülür. Penisin sirtinda veya degisik yerlerinde olur. Tek veya çoktur. Küçük ben seklinde fakat karnabahar gibi girintili çikintilidir. Zararsizdir. . Tedavide elektirik ile yakilir veya ameliyat ile çikarilir.
Penis Kanseri: Çok defa sünnetsizlerde görülür.Penis basi iltihaplarindan sonra gelisebilir. Müzmin tahris edici maddelerden sonrada olusabilir. Görünüste yarayi andirir. Sert nodül seklinde de olabilir. Teshis parça alinip patolojide incelenmesi ile konur. Erkan teshis konulacagi için ameliyat ile alinir. Sonuç diger kanserlere nazaran iyidir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 586888 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel Iliski
Cinsel Isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin Ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
Iktidarsizlik Ve Empotan
Küresel Isinma Spermi Az
Orgazm Ile Ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri