PATATES - Diger - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Diger

PATATES

Patates öyle bir sebze ki, insanin "ya olmasaydi" diye düsünesi bile gelmiyor. Ister ana yemek, ister garnitür, ister salata; ne yapsaniz yakisiyor. Dünyada patates kizartmasi yapilmayan yer var mi acaba?

Güney Amerika kökenli bu sebze, Amerika?nin kesfinden sonra bütün dünyaya yayilmaya basladi ve her yerde de itibar gördü. Çünkü hem besin . degeri yüksek, hem saglikli, hem de mutfaklarda kullanim alani genis. Etli, etsiz ana yemek, püre, garnitür, kizartma, böreklerinizde harç veya salata olarak her an imdadiniza yetisebilir.

Üstelik ucuzdur. Türkiye?de yilda 6 milyon ton kadar patates üretiliyor. Bunun 1 milyon tondan fazlasi Nevsehir?de yetisiyor. Uzun süre dayaniyor, ucuz, zahmetsiz bir sebze. Öyle . yaninda fazla da bir seye gereksinim duymadan da tüketiliyor. Bir zamanlar savasa giden ordularin neredeyse tek tayini patates olmus. Yetistirilen patateslerin kabuguna, etlerine ve yetistikleri yere göre isimler aliyor. Kayseri ve Nigde yörelerinde yetisen daha çok patates nisastasi yapiminda kullanilan açik kahverengi ve ince kabuklu bir tür olan beyaz patates. Adapazari, Izmir ve Kocaeli?nde yetisen sarikiz ise yemeklik olarak ideal. Beyaz etli olanlar nisasta bakimindan zenginken, proteininin degeri düsüyor. 100 gram patateste 80 kalori, 2 gram protein, 17 mg karbonhidrat, 7 mg kalsiyum, 53 mg fosfor, 20 mg C vitamini var. Yilin hiçbir zamani bulmakta da güçlük çekmezsiniz.

Her zaman söylenir, . bir kez daha söylense sorun olmaz; patatesin besin degerinin büyük kismi kabugunda oldugundan soymak yerine özel biçagi ile kazimak daha iyidir. Yine kabuklari soyularak pisirilen patates C vitaminin yüzde 25?ini kaybediyor. Bu nedenle patatesi firinda kabuguyla veya buharda ya da az suda pisirmek gerek. Soguk ve tuzlu suda beklettikten sonra bol ve kizgin yagda pisen patatesler gerçekten harika ve kitir kitir oluyor. Köfte yaparken içine rendelenen patates hos bir lezzet katiliyor. Ayrica bizde pek yapilmaz ama rendelenmis patates kizartmasi ki, adina rösti deniyor, harika bir garnitürdür. Buzdolabinda patates bekletmek neden önerilmez? Çünkü patatesin nisasta oraninin artmasina ve sekerlenmesine neden olur. . Böylece kendi özgün tadindan uzaklasir. Yine de tüketirken nisastali bir besin oldugu, abartilirsa size kilo olarak dönecegini unutmamak gerekiyor.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 379 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diger
ZeytInyagInIn GÜzellIgInI
ZeytInyagI MucIzesI
ZeytInyagI MIde ÜlserI Ve
Zeytinyagi El Banyosu
ZeytInyagI
Zehirlenme Nedir, Zehirle
Yüz Temizligi - Günlük Te
Yüz Germe Estetigi
Yüz Felci Nedir, Belirtil
YesIl VÜcudunuzu Akord Ed
Yemek Yerken Nelere Dikka
Yaz Sirlari
Yasa Göre Sosyal Ve Kisil
Yasa Göre Hareketsel Geli
Yasa Göre Dil Gelisimi
Yas çizgileri
Yaramazlik Ve Zeka Arasin
Yaniklarda ilkyardim Nasi
Yagli Saçlar için, Yagli
Vitrektomi Nedir ?
Tüm Diger

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri