KUSBURNU - Sifali Bitkiler - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Kizlik Zarà ââ‚Â
TamamenyciplakeerkekÃÃ
Ger̉ہ
HEMOF 0ÃÆââ‚
Ka�§�§eÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Sifali Bitkiler

KUSBURNU

Kusburnu (Rosaceae familyasi) meyvesi, insan beslenmesi açisindan önemli vitamin, mineral ve karbonhidratlari içermektedir. Kusburnunun besleyici degerinin yani sira, çesitli rahatsizliklara karsi bünyeyi koruyucu, kismen de çesitli rahatsizliklari tedavi edici özellikleri vardir. Kusburnu meyveleri gida sanayinde degisik ürünlere (meyve suyu, reçel, marmelat, püre, komposto, çay) islendigi gibi bebek gidalari, meyve sulari, yogurt, süt gibi gidalarin vitamince zenginlestirilmesinde de kullanilmaktadir. Esas olarak pulp kismi kullanilan kusburnu meyvesinin, diger dikkati çeken fakat henüz bilinmeyen çekirdekleri de önemli kullanim alanlarina sahiptir. Kusburnu meyvelerinin çesitli ürünlere islenmesinden sonra atik olarak görülen kusburnu çekirdeklerinin çok az bir kismi, yöre halki tarafindan kirdirilarak hayvan yemi rasyonlarinda kullanilmaktadir. . Yine, ekonomik açidan degerli olan kusburnu meyvesinin çekirdekleri yatistirici olarak da kullanilabilmektedir.

Kusburnu çekirdeklerinde %91.84-92.24 kurumadde, %6.89-8.64 protein, % 1.94-2.09 kül, 0.22-0.44 mg/100g askorbik asit, %6.92-8.60 yag ve %2-3 eterik yag bulunmaktadir.

Kusburnunun meyve ve çekirdeklerinde bol miktarda absisik asit (ABA) varligindan dolayi meyveler kisin dökülmeden kalmakta ve kolay çimlenememektedir.

Kusburnu . çekirdekleri E vitamini ve yag açisindan etli kisma nazaran daha zengindir. Kusburnu çekirdek yaginda en fazla bulunan yag asitleri linoleik asit (%50.08), arasidik asit (%20.00) ve oleik asit (%19.31) tir. Kusburnu çekirdek yaginin doymamislik derecesi linoleik asitten daha fazla olan yag asitlerini içermemesinden dolayi, bu yag tat ve aroma bozulmasina . karsi dirençli, yani oksidasyon stabilitesi yüksektir. Bu özelliklerinden dolayi kusburnu çekirdek yaginin "gurme yagi" olarak degerlendirilebilinecegi, kullanima sunulmasi ile tüketiciye degisik bir yagin sunulmus olacagi ve ürün çesitliliginin arttirilmasina katkida bulunabilecegi belirtilmektedir. Kusburnu çekirdek yagi, misir özü, ayçiçegi, susam, kolza ve pamuk tohumu yagi ile ayni siniftadir. Bu sinif yaglar çogunlukla yemeklik, kizartmalik ve salata yagi olarak kullanilabildigi gibi; ayni zamanda shortening ve margarinlerin hazirlanmasinda da kullanilmaktadir. Kusburnu çekirdek yaginin da yukarida belirtilen kullanim alanlarinda degerlendirme olanaklari vardir.Yine çekirdeklerin içerdigi yaglardan kozmetik sanayinde de faydalanilmaktadir. Yari kuruyan yaglar sinifinda oldugu belirtilen kusburnu çekirdek yaginin özellikleri nedeniyle özellikle boya ve vernik sanayinde kullanilmasinin uygun olacagi görüsü de savunulmaktadir.

Hayvanlar üzerinde yapilan denemelerle kusburnu tohumlarinin kolesterol ve trigliserid oranini düsürdügü belirlenmis, bu nedenle kusburnunun diyetik insan gidalarinda bir bilesen olarak kullanilabilmesinin uygun olacagi kanaatine varilmistir.

Kusburnu çekirdeklerinden elde edilen yag dünyanin birçok ülkesinde kozmetik sanayinde yaygin sekilde kullanilmaktadir. Özellikle Avrupa ülkelerinin birçogunda, bilesiminin büyük çogunlugunu kusburnu çekirdek yaginin olusturdugu çesitli kozmetik ürünleri ticari olarak oldukça yüksek fiyatlardan alici bulmaktadir. Kusburnu çekirdeklerinden elde edilen yag kullanilarak üretilen ürünleri ve kullanim alanlarini söyle siralayabiliriz:

1. Kusburnu yagi:

Kusburnu yagi; masaj, cilt koruyucu,yaslanmayi geciktirici, gençlestirici, kirisikliklari önleyici (özellikle göz ve agiz çevresi), günes ve sert hava iklimlerinden koruyucu, yaralanmis dokulari iyilestirici ve kalinlastirici (eczacilik) ve hücre yenileyici olarak kullanilmaktadir.

2. Cilt koruyucu Kusburnu Ürünleri

a) Yüz temizleyici kusburnu yagi

b) Nemlendirici Kusburnu Kremi

c) Kusburnu kremi

d) Dogal sifali Kusburnu sabunu

e) Dogal kusburnu yüz losyonu

f) Yaslanmayi geciktirici kusburnu kremi

g) Kusburnu spreyi

Yukarida maddeler halinde verilen cilt koruyucu kusburnu ürünleri; yüzdeki lekeleri giderici, . hücre yenileyici, yaslanma belirtilerini azaltici, deri elastikiyetini artirici, pigmentasyonu azaltici, kilcal damar çatlamalarini önleyici, yumusatici, yara izlerini giderici, günesten koruyucu, nemlendirici, deri güçlendirici, pürüzsüzlestirici, sivilcelerden koruyucu, ölü hücreleri temizleyici ve yenileyici olarak kullanilmaktadir.

Sonuç olarak kusburnu meyvesinin pulpuna ilaveten çekirdeklerinin de hayvan yemi olarak kullanimi yani sira, gida sanayinde ve kozmetik sanayinde kullanim olanaklari mevcuttur. Ancak, bugüne kadar kusburnu çekirdeklerinden hayvan yemi olarak kullanimi disinda herhangi bir atilimda bulunulmamis olmasi ülkemiz ekonomisi açisindan büyük bir kayiptir.

Cine-tarim dergisi

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 303446 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sifali Bitkiler
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Kirlasan Saçlara Bitkise
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Sifali Çaylar
Rezene
Kusburnu
Kilo Kaybi Için Bitkiler
Kayisi: Hem Lezzetli Hem
Kadin Hastaliklari Için S
IlginÇ Bitkiler Birer Sif
Çayir Papatyasi
AdaÇayi
Tüm Sifali Bitkiler

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri