kadinlarda menapoz belirtileri ve etkileri.. - Kadin Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Kadin Sagligi

Kadinlarda Menapoz Belirtileri Ve Etkileri..

Menopoz kelime anlami olarak kadinin adetten kesilmesi ve dogurganliginin sona ermesidir. Perimenopoz, menopozun olacagina dair belirtilerin baslamasindan adet kesilmesine kadar geçen zamandir. Menopoz belirtileri nelerdir? Kaç yasinda görülür? Menopoz belirtileri, ates basmasi (boyundan asagi sicak su dökülmesi hissi olarak tariflenir), terleme, gögüslerde küçülme, vaginal salgilarin azalmasina bagli zor ve agrili cinsel iliskidir. Menopozun baslama yasi ortalama 48-52'dir. Türkiye ortalamasi 52 yastir. Menopozun fiziksel ve psikolojik boyutu nedir? Menopozun yol açabilecegi osteoporozun (kemik erimesi) etkisiyle kemik agrimasi ve kisinin kemiklerinde küçülme, incelme görülür. Menopozun psikolojik boyutu da çok önemlidir. Hasta dogurganligini kaybettigini ve bu sebeple esinin kendisini artik istemeyecegini düsünebilir. O yüzden menopoza giren her kadin esiyle birlikte bir psikolog tarafindan takip edilmelidir.

Menopozun yol açacagi hastaliklar nelerdir?

Menopoz osteoporoza (kemik erimesi), kalp damar hastaliklarina (damar sertligi, kalp krizi) bunun yaninda rahatsiz edici gece terlemeleri ve sicak basmasina yol açar.

Osteoporoz nedir? Osteoporoz belirtileri nelerdir?

Osteoporoz kelime anlamiyla kemik erimesi demektir. Kisinin kemik yapisi degismeden sabit kalir. Ancak kemik yogunlugu azalir ve bu yüzden kirilganligi artar. Osteoporozun baslica ve ilk belirtisi kemik agrilaridir. Osteoporozda kemik, ufak travmalarla (darbelerle) kirilabilir hale gelir. Yani hasta yolda yürürken düser ve kalçasinda o günden sonra siddetli agri hisseder. Ancak film çektirdiginde kalça kemiginin kirilmis oldugu fark edilir.

Osteoporoz her kadinda görülür mü?

Osteoporoz normalde kadin-erkek ileri yastaki herkeste görülebilir. Amerika'da kadinlarda osteoporoz görülme orani yüzde 35'tir. Menopozun yol açtigi hastaliklardan biri de kemik erimesi olan osteoporozdur. Ancak osteoporoz, menopozun yani sira bazi kemik hastaligi ve metabolik bozukluklari olanlarda erken yaslarda görülebilir.

Menopoz ve osteoporozun tedavisi var midir?

Menopoz tedavisinde amaç vücutta üretilemeyen östrojeni yerine koymaktir. Böylece kemik yikimi ve kalp damar hastaliklari engellenir. "Tip 1" denilen menopoz tarafindan tetiklenen osteoporozda (yaslilik osteoporozu) uygulanabilen tedavi seçenekleri hormon tedavisi (östrojen), kalsitonin (kemik yikimini engelleyen diger bir hormon), bifosfanadlar, sodyum florid, vitamin D gibi ilaçlardir. Hormon tedavisi tablet, enjeksiyon ve krem seklinde kullanilabilir. Krem formlari daha çok cinsel iliskinin kolaylastirilmasi amaciyla vaginal kullanilir.

Hormon tedavisi herkese uygulanabilir mi? Kimlere uygulanamaz?

Hormon tedavisi engeli olmayan ve tedaviyi isteyen her kadina uygulanabilir. Hormon tedavisi karaciger rahatsizligi olanlara, meme kanseri veya rahim kanseri tanisi almis olanlara, meme veya rahim görüntüleme çalismalarinda kanser olabileceginden süphe edilenlere uygulanamaz.

Yan etkileri var midir? Hormon tedavisinin gögüs kanseri riskini artirdigi dogru mu?

Sadece östrojen kullanimi meme ve rahim dokusunu stimule ederek kanser olusumunu tetikler. Bunun yaninda pihtilasma bozukluklarina, vaginal kanamalara ve tromboemboliye (pihti artmasi) yol açabilir. Bunun için progesterone denen diger bir hormonla ombinasyonlari kullanilir. Bu kombinasyonun yan etkilerinin daha az oldugu ve kanser riskini azalttigi söylenmektedir.

Menopoz cinsel yasami etkiler mi?

Vaginal salgilarin azalmasina bagli olarak zor ve agrili cinsel birlesmeler görülür. Ancak vaginal preparatlar ve . kremler sayesinde cinsel iliski kolaylastirilmaktadir. Dolayisiyla menopoza girmis bir kisinin cinsel yasami sürebilir.

Menopoza giren kisinin hormon tedavisi uygulamasa bile kilo aldigi dogru mudur?

Menopozun, kisinin kilo almasina direkt bir etkisi yoktur. Menopoza girme yasi gözönüne alinirsa kisininin yasinin ilerlemesiyle birlikte fiziksel aktivitesinin azalmasi ve metabolizmasinin yavaslamasi nedeniyle kilo artisi söz konusudur. Ancak alinan bu kilo dogrudan menopozla ilgili degildir. Hormon tedavisi uygulanan hastalarsa diger hormon tedavilerinde oldugu gibi kilo almaktadir.

Menopoz tedavisinde en son uygulanan teknikler nelerdir?

Menopoz tedavisinde yeni gelistirilen ilaçlar vardir. Bunlara tipta selektif östrojen reseptör modulatörü denilmektedir. Kullanimi henüz yayginlasmamasina ragmen su anda en ideal tedavi yöntemidir. Bunlar tamoksifen ve raloksifendir. Raloksifen kemik kaybini, kalp damar hastaliklarini engellemekte ayrica meme ve rahim kanserine yol açmamaktadir. Ancak her ilaç gibi bunun da yan etkileri vardir. Sicak basmasi, kramplar ve çok nadir de olsa bazi hastalarda ani ölüme yol açabilen derin ven trombozu görülebilmektedir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 305738 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kadin Sagligi
Aski Kadinlar Baslatiyor
Kadin Cinsel Organlarini
Kadin Ve Erkekteki Kisir
Kadin Ve Erkekteki Kisir
Kadinlarda Tiroid Hastal
8 Mart Dünya Kadinlar Gü
Kadinlara Reçete: Ev isi
Aski Kadinlar Baslatiyor
Kadin Ve Erkekteki Kisir
Kadin Ve Erkekteki Kisir
Kadinlarda Tiroid Hastal
8 Mart Dünya Kadinlar Gü
Kadinlara Reçete: Ev isi
Kadinlarda Menapoz Belirt
Kadinlar Flörtte Daha Bas
Hamile Kadinlarin Uymasi
Kadinlarin Kabusu, “
Tüm Kadin Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri