kadin hastaliklari için sifali bitkiler tedavisi.. - Sifali Bitkiler - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Dilin D 0 3 0 0ââ‚Â
Ger à ‚ÃÆ
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Soyaepilizlap0âÃÂ
Tüm Arananlar
 
 
 
Sifali Bitkiler

Kadin Hastaliklari Için Sifali Bitkiler Tedavisi..

Kadinlara Özgü Rahatsizliklar

Demir eksikligi

Isirganotu: Taze isirganotu yapraklarindan hazirlanmis çay bedendeki demir miktarini çogaltir. Bir avuç dolusu ince kiyilmis taze yaprak, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 2-3 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Düsüklere karsi önlem

Arslanpençesi: Olasi düsükleri önlemek amaciyla, gebeligin üçüncü ayindan sonra her gün arslanpençesi çayi içilmelidir.

Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Gürgen agaci: Gürgen agacinin genç sürgünleri uzun süre kullanilarak . düsüklere karsi önlem alinabilir.

Bir avuç dolusu ince kiyilmis taze sürgün yarim litre sütün içinde kisaca kaynatilir. Süzülen sütün içine bir yumurta sarisi eklenir ve herkesin kendi yöntemine uygun biçimde, bir un çorbasi hazirlanir. Haftalarca ve hatta hiç çekinmeden aylar boyunca, aksam yemeklerinden önce bir tabak çorba içilir.

Kekik: Yarim tatli kasigi kekik, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Bitki karisimi: Esit oranda ince kiyilmis arslanpençesi ve civanperçemi iyice harmanlanir. Yarim tatli kasigi bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 2-3 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Bögürtlen yapragi(çevirenin önerisi): Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bögürtlen yapragi(taze bitki daha etkilidir), orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve iki dakika demlendikten sonra süzülür. Gebelik boyunca her gün 1-2 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Hormon dengesizligi

Ökseotu: Yarim tatli kasigi ince kiyilmis ökseotu, bir bardak soguk suda 12 saat bekletildikten sonra isitilir ve süzülür. Sabahlari ve aksamlari birer bardak olmak üzere, günde en az 2 bardak ökseotu çayi içilir. Bir kerede demlenen çay, bir termosta sicak olarak muhafaza edilebilir.

Hayit meyvesi(çevirenin önerisi): Yarim tatli kasigi hayit tohumu havanda hafifçe ezilir, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Genel anlamda hormon dengeleyicidir. Östrojen ve progesteron hormonlarinin yetersizligine karsi da kullanilabilir.

Kadin rahatsizliklari(genel)

Arslanpençesi: Kadinlarin her tür rahatsizliklarinda arslanpençesi eski zamanlardan beri basariyla kullanilmaktadir.

Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 2-4 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Ballibaba: Yarim veya bir tatli kasigi beyaz veya sari ballibaba çiçegi, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Kan olusumunun desteklenmesi

Isirganotu: Genelde degeri pek bilinmeyen isirganotu, yalnizca kani temizlemekle kalmayip, bedende kan olusumunu da destekler.

Yarim tatli kasigi ince kiyilmis yaprak, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 3-4 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Civanperçemi: Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 2-3 bardak . taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Kirlangiçotu: Bir çay kasigi dolusu ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 1-2 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Hindiba: Yarim veya bir tatli kasigi ince kiyilmis yaprak, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Sabah saatlerinde 1 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Kansizlik(anemi)

Kansizlik, damarlarda akan kanin miktarinda bir azalma degil, kandaki alyuvarlarin sayisinda veya alyuvarlara renk kazandiran proteinde(hemoglobin) olusan bir azalmanin ifadesidir. Kansizligin baslica belirtisi, derinin ve mukozalarin(dudaklar, agiz boslugu ve gözkapaklarinin iç yüzeyi) belirgin derecede solgunlugudur. Kansizlik çeken kisiler çabuk yorulurlar, sinirlenmeye yatkindirlar, bir konuya odaklanmada zorlanirlar ve genelde uykusuzluk çekerler. Bedensel zorlamalarda kalp atimi ve solunum hizlanir. Asiri derecedeki kansizliklarda ise, el ve ayaklarda karincalanma biçiminde belirti veren sinirsel bozukluklar olusabilir.

Kansizligin sebebi sürekli kan kaybi(örnegin fazla adet kanamasi veya hemoroit kanamasi) ve demir eksikligidir. Demir, kana kirmizi rengini kazandiran proteinin önemli bir elemanidir. Bedende yeterli demir olmadiginda, kemik iligindeki sürekli yeni kan üretimi aksamaya baslar. Demir eksikligi, agir kanamalarin, besin yoluyla alinan demir miktarindaki azalmanin veya mide ve bagirsaklarin demiri geregince özümseyememesinin bir sonucudur. Dikkat: Özellikle gebe kadinlarin yeni kan üretimi için bol miktarda demire ihtiyaçlari vardir! Ayrica, mide mukoza islevlerindeki bir aksama da, B12 vitamini eksikligi ile bagintili olarak, kansizlikta rol oynayabilir.

Bir süre deniz kiyisinda veya daglik bir bölgede kalmak, bolca uyumak ve bedensel yorgunluklardan kaçinmakla, iyilesme sürecine katkida bulunulabilir.

Isirganotu: Kan yaptirici etkinligi nedeniyle, isirganotu, kansizliga karsi kullanilabilecek bitkilerin . en önde gelenidir.

Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak, 3-4 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Arslanpençesi: Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 3 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Koyunotu(Agrimonia eupatoria): Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Isveç Surubu: Yukarida önerilen bitki çaylarindan birine eklenerek, günde 1 yemek kasigi dolusu Isveç Surubu alinir. Içine bir yemek kasigi Isveç Surubu eklenen yarim bardak bitki çayinin yarisi kahvaltidan önce, öteki yarisi da kahvaltidan sonra içilir.

Kisirlik

Bir kadinin kisir olmasina yol açan üç ana nedenden söz edilebilir:

1. Erkek spermlerini(spermatozoit) disi yumurta hücresine ulastiran dölyolunda tikaniklik veya benzeri bir durum.

2. Döllenebilecek bir yumurta hücresinin yoklugu.

3. Döllenen bir yumurta hücresinin dölyatagina yerlesememesi.

Kisirlik pek çok nedenden kaynaklanabilir: Vajinada yapisal bozukluklar, dölyatagi boyun kanalinda tikaniklik, dölyatagi boyun kanali mukozasinin mukusu ile(agdali sivisi ile) erkek spermi arasindaki kimyasal uyusmazliklar, dölyatagi mukozasinda yapisal eksiklikler, miyomlar(iyi huylu tümörler), yasanmis düsüklerin bir sonucu olarak yumurtalik tüpü tikanikligi, kürtajlar, zührevi hastaliklar(cinsel iliskiyle bulasan hastaliklar), tüberküloz ve birincil ve ikincil cinsel hormonlarin yetersizliginden kaynaklanan, yumurta hücresi olusumundaki aksakliklar.

Ökseotu: Çocuk sahibi olma istekleri gerçeklesmeyen kadinlar, sabahlari aç karnina ve geceleri yatmadan önce 25 damla ökseotu özsuyu almalidirlar. Ökseotu özsuyu damlalari eczanelerden (örnegin Almanyada) . temin edilebilir. Ökseotu özsuyunu kendisi hazirlamak isteyen kisiler ise, toplanan taze yapraklari iyice yikayip ince kiydiktan sonra bir mikserde bitkinin özsuyunu çikarabilirler. Taze ökseotu özsuyu kadinin kisirligina son verebilir!

(Çevirenin notu: Çok az özsu içeren bitki yapraklari islak olarak miksere atilmali ve hatta mikserin içine de biraz su koyulmalidir. Taze bitki . özsuyu buzdolabinda kisa bir süre için muhafaza edilebilir.)

Menopoz dönemi

Kadinlarda menopoz süreci normalde 45-50 yaslari arasinda baslar. Sürekli yumurta üretimi zamanla azalarak durur ve bu durumun sonucu olarak adet kanamalari da sona erer. Daha adet kanamalari tam olarak sona ermeden pek çok kadinda menopoz dönemine özgü rahatsizliklar baslar. Bu durum, yumurtaliklarin islevlerinin sona ermesiyle olusan disilik hormonu(östrojen) eksikliginin bir sonucudur. Bedenin bu yeni duruma uyum saglamasi gerekmektedir. Iste bu uyum saglama sürecinde kadinlar, ani ates basmasi, sinirlilik, moral bozuklugu, aglama krizleri ve nedensiz depresyonlara yol açan duygu dalgalanmalari yasarlar. Bunlarin tümü, hormon yetersizliginden kaynaklanan ve zamanla üstesinden gelinebilen duygusal degisimlerdir. Menopoz dönemi kadinin yasaminda önemli bir dönüm noktasidir. Tanri’nin eczanesinden önerilen asagidaki bitkiler bu uyum saglama döneminde yardimci olabilirler.

Arslanpençesi: Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Çobançantasi: Menopoz döneminde disiplinli bir çobançantasi kürü önerilmelidir. Dört hafta boyunca günde 2 bardak çay aksatilmadan içilir.

Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Süre sonunda çay içimine bir hafta ara verilir ve yeniden dört haftalik bir küre baslanir.

Ökseotu: Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, bir bardak soguk suda 12 saat demlendirildikten sonra isitilir ve süzülür. Gün boyuna yayilarak 3 bardak sicak ökseotu çayi içilebilir. Bir kerede demlenen günlük çay miktari bir termosta sicak olarak muhafaza edilebilir.

Civanperçemi: Yarim tatli kasigi ince kiyilmis bitki, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyuna yayilarak 2-3 bardak taze demlenmis çay sogutulmadan yudumlanir.

Civanperçemi oturma banyosu: Çay içiminin yani sira, haftada bir kere de bir civanperçemi oturma banyosu alinmalidir.

100g ince kiyilmis kuru bitki, 5 litre soguk suda 12 saat demlendirildikten sonra isitilir ve sicak banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 20 dakikadir. Banyo suyu böbrek bölgesini örtmelidir. Süre sonunda kurulanilmadan bir bornoz giyilir ve sicak yatakta bir saat süreyle ter atilarak dinlenilir.

Bitki karisimi: 25g arnika çiçegi(veya aynisafa çiçegi), 50g kediotu kökü, 25g izlanda yosunu(veya hayit tohumu), 25g ogulotu/melisa, 25g civanperçemi ve 25g adaçayi. Bitkiler çok ince kiyilarak iyice harmanlanir.

Yarim tatli kasigi bitki karisimi, orta boy bir su bardagi dolusu kaynar derecede sicak suyla haslanir ve yarim dakika demlendikten sonra süzülür. Sabahlari demlenen 1 bardak bitki çayi sogutulmadan yudumlanir.

Toplardamar iltihabi

Öksürükotu(Tussilago farfara): Toplanan taze yapraklar yikanir ve bir merdaneyle iyice ezilir. Taze krema(kremsanti) ile iyice karistirilan yaprak lapasi, iltihapli damarlarin üstüne yatirilir ve temiz bir bezle tespit edilir.

Ebegümeci: Iki avuç dolusu ince kiyilmis taze yaprak, 5 litre soguk suda 12 saat demlendirildikten sonra isitilir ve süzülür. Kollar veya bacaklar bu ebegümeci demlemesinin içinde 20 dakika bekletilir.

Aynisafa merhemi: Toplardamar iltihabinda aynisafa merhemi çok basarilidir.

Bir tavada veya tencerede 250g saf domuz yagi( kaz yagi veya tereyagi) iyice kizdirilir. Bu kizgin yaga iki avuç dolusu ince kiyilmis taze bitki(yaprak, çiçek, sap) eklenir, köpüklenme baslayinca kisa bir süre karistirilir, ocaktan indirilir ve serin bir yerde ertesi güne kadar bekletilir. Ertesi gün tekrar ocaga koyulur ve yag iyice akiskan hale gelene kadar isitilir, bir tülbentten süzülür ve kapakli temiz merhem kaplarina aktarilir. Merhem günde birkaç kere iltihapli atardamarlarin üstüne sürülür.

(Çevirenin notu: Süzme sirasinda posalar sikilacak olursa, bitki özsuyu yagin dibine çöker ve küf olusturur. Bu tür merhemlerin buzdolabinda muhafaza edilmesi gerekir.)

Isveç Surubu: Aynisafa merhemi sürülen iltihapli toplardamarin üstüne 4 saat süreli Isveç Surubu kompresi uygulanir. Bunun için gerekli büyüklükte bir pamuk parçasi Isveç Surubuyla nemlendirilir ve iltihapli bölgeye yatirilir. Isi koruyucu olarak, kompresin üstüne bir tabaka kuru pamuk koyulur ve giysilerin lekelenmesini önlemek için, hepsi bir plastik parçasiyla örtüldükten sonra sargi beziyle tespit edilir.

Varis

Karakafesotu oturma banyosu: 200g taze veya kurutulmus ve ince kiyilmis bitki yapragi, 5 litre soguk suda 12 saat demlendirildikten sonra isitilir, süzülür ve sicak banyo suyuna eklenir. Küvetin içindeki banyo suyu böbrek bölgesini örtmelidir. Banyo süresi 20 dakikadir. Süre sonunda kurulanilmadan bir bornoz giyilir ve sicak yatakta bir saat süreyle ter atilarak dinlenilir.

Koyunotu(Agrimonia eupatoria) merhemi: Varislerin üstüne her gün merhem sürülür. Friksiyon yapilmaz!

Bir tavada veya tencerede 250g saf domuz yagi(kaz yagi veya tereyagi) kizdirilir. Kizgin yagin içine ika avuç dolusu ince kiyilmis taze bitki(yaprak, çiçek, sap) eklenir, köpüklenme baslayinca kisa bir süre karistirilir, ocaktan indirilir ve ertesi güne kadar serin bir yerde bekletilir. Ertesi gün, yag iyice akiskan hale gelene kadar isitilir, bir tülbentten geçirilerek süzülür ve kapakli merhem kaplarina aktarilir. Tülbentte kalan posalarin suyu iyice sikildiktan sonra hemen varislerin üstüne kompres olarak uygulanir ve 2-3 saat etkilemeye birakilir. Sonraki günlerde varis bölgeleri düzenli olarak merhemlenir.

(Çevirenin notu: Süzme sirasinda posalar yagin içine sikilacak olursa, bitkinin özsuyu yagin dibine çöker ve küf olusturur. Bu tür merhemlerin buzdolabinda muhafaza edilmesi gerekir.)

Aynisafa merhemi: Koyunotu merhemi gibi, aynisafa merhemi de varisleri kisa sürede rahatlatabilen bir özellige sahiptir.

Bir tavada veya tencerede 250g saf domuz yagi(kaz yagi veya tereyagi) kizdirilir. Kizgin yagin içine iki avuç dolusu ince kiyilmis taze bitki(yaprak, çiçek, . sap) eklenir, köpüklenme basladiktan sonra kisa bir süre karistirilir, ocaktan indirilir ve ertesi güne kadar serin bir yerde bekletilir. Ertesi gün, yag iyice akiskan hale gelene kadar isitilir, bir tülbentten geçirilerek süzülür ve kapakli merhem kaplarina aktarilir.

Tülbentte kalan posanin suyu iyice sikildiktan sonra hemen varislerin üstüne kompres olarak yatirilir ve 2-3 saat etkilemeye birakilir.

Sonraki günlerde, aynisafa merhemi keten bezlerinin üstüne biçak sirti kalinliginda sürülerek varislerin üstüne uygulanir ve sargi beziyle tespit edilir. Bu kompresler her gün tazelenir. Kompres süresi 2-5 saat olabilir.

(Çevirenin notu: Süzme sirasinda posalar sikilacak olursa, bitkinin özsuyu yagin dibine çöker ve küf olusturur. Bu tür merhemlerin buzdolabinda muhafaza edilmesi gerekir.)

Ballibaba kompresi: Agriyan varislere karsi Tanri’nin eczanesinden bir baska ilaç da, beyaz veya sari ballibaba kaynama suyu ile hazirlanan baldir kompresleridir.

1-2 tatli kasigi dolusu çiçek, yarim litre suda kisaca kaynatildiktan sonra yarim dakika demlendirilir ve süzülür. Kaynama suyunda islatilan sargi bezleri baldirlara sarilir ve etkilemeye birakilir. Etki süresi kisilerce belirlenebilir.

En etkili ilaç ise, özellikle genç yaslarda baslatilan önlemlerdir: Sigara tüketiminin kontrolü, hareketlilik, bacak jimnastikleri ve saglikli ayakkabi giyilmesi bu önlemlerden baslicalaridir.

Zayiflik

Egir kökü: Yeterli miktarda besleyici besin tüketildigi halde süregelen zayiflik genelde metabolizma aksakliklarindan kaynaklanir. Bu durumda egir kökünün iyilestirici güçlerine güvenmek gerekir. Alisilmamis derecede zayif olan ve yeterli beslendikleri halde bu durumlarinda bir degisiklik olmayanlar da egir kökü çayi içmelidirler.

Yarim tatli kasigi ince kiyilmis egir kökü, bir bardak soguk suda 12 saat demlendirildikten sonra isitilir ve süzülür. Bu bir bardak çay, yemeklerden önce ve sonra birer yudum olmak üzere, bir gün için yeterlidir. Fazlasina gerek yoktur. Gün boyunca sicak kalmasi için çay bir termosta muhafaza edilebilir.

Egir kökü tam banyosu: Günde 1 bardak egir kökü içiminin yani sira, arada bir egir kökü katkisiyla hazirlanan tam banyolar da yararli olacaktir.

200g ince kiyilmis egir kökü, 5 litre soguk suda 12 saat bekletildikten sonra isitilir, süzülür ve sicak banyo suyuna eklenir. Kalp banyo suyunun disinda kalmalidir. Banyo süresi 20 dakikadir. Süre sonunda kurulanilmadan bir bornoz giyilir ve sicak yatakta bir saat süreyle ter atilarak dinlenilir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 206647 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sifali Bitkiler
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Kirlasan Saçlara Bitkise
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Sifali Çaylar
Rezene
Kusburnu
Kilo Kaybi Için Bitkiler
Kayisi: Hem Lezzetli Hem
Kadin Hastaliklari Için S
IlginÇ Bitkiler Birer Sif
Çayir Papatyasi
AdaÇayi
Tüm Sifali Bitkiler

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri