ILGINÇ BITKILER BIRER SIFA HAZINESI - Sifali Bitkiler - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Soyaepilizlap0âÃÂ
KarÃÃÆ
Kizlik Zarà ââ‚Â
Tüm Arananlar
 
 
 
Sifali Bitkiler

ILGINÇ BITKILER BIRER SIFA HAZINESI

Insan yasaminin vazgeçilmezi olan bitkilerin birçok hastaliga karsi etkili oldugu biliniyor. Toplumun genis kesimi tarafindan bilinen ve sikça kullanilan ihlamur, nane, kekik, zencefil, tarçin ve ada çayi gibi bitkilerin yaninda, abdestbozan otu, dulavrat otu, fare kulagi gibi ilginç isimlere sahip bitkilerde pek çok hastaligin sifa kaynagi durumunda. Iste bu bitkilerden bazilari sunlar:

Abdestbozanotu: Gülgillerden olan abdestbozan otu, siyah ve yesil boya çikartilan bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetisir. Boyu 70 santimetre kadardir. Kökü akicidir ve mideyi kuvvetlendirir. Gögüs agrilarini dindirir. Atesi düsürür. Bogmaca, öksürük ve bas agrilarini keser. Vücuda dinçlik verir. Balgam ve ter söker. Burun kanamalarini keser. Bademcik sislerini indirir. Mide yanmasi ve bagirsak gazlarini giderir. Çibanin olgunlasmasina da yardim eder.

Aci Agaç: Sedefotugiller olan aci agaç, 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. Ince kabuklarinin üzerinde sari benekler vardir. Çiçekleri kirmizidir. Sicak ülkelerde yetisir. Bu ülkelerde aci agaç kabuklarindan yapilan kaplardan su içenlerin kuvvetlenecegine inanilir. Hekimlikte; kökü, kabugu ve odunu kullanilir. Etkili . maddesi "Quassine"dir. Çok acidir. Istah açar, hazmi kolaylastirir. Atesi düsürür. Tükürük ifrazatini arttirir. Mide, bagirsak, karaciger ve böbreklerin çalismasini düzenler. Böbrek sancilarini keser, taslarin düsürülmesine yardimci olur. Bagirsak kurtlarini döker. Kanamalari durdurur. Hasarat kaçirici olarak da kullanilir. Fazla kullanilacak olursa, bas dönmesi, mide bulantisi ve kusma yapar.

Adam otu: Mavimsi-mor renkli çiçekler açan, rozet yaprakli ve kazik köklü çok yillik otsu bir bitkidir. Kökleri insana benzedigi için, bu isim verilmistir. Türkiye de yetistigi yerler: Bati ve Güney Anadolu Bölgeleridir. Kökleri yüzde 0,3 oraninda Hiyosiyaminlerle Skopolamin alkaloitlerini tasir. Bundan dolayi zehirli bir bitkidir. Agri kesici, yatistirici, cinsel gücü arttirici etkileri vardir. Halen tedavide çesitli preparatlarin terkibinde kullanilmaktadir. Rastgele kullanildiginda zararli olur.

Ayi üzümü: Fundagillerden; küçük taneler halinde kirmizi renkli yemisleri olan, tüylü bir bitkidir. 1-3 metre yüksekligindedir. Her mevsimde yapraklari vardir. Makilerde bulunur. Dallari kirmizimtirak kahverengidir. Yapraklari simsir yapraklarina benzer. Içinde Hydrochinone vardir. Sonbahar aylarinda toplanip kurutulur. Çiçekleri pembe salkimlar halindedir. Ev ilaçlarinda yapraklari kullanilir. Kuvvet verir. Ishali keser. Idrar yollarini temizler. Idrar söktürür. Atesi düsürür. Idrar yollarindaki taslarin düsmesine yardim eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan sikayetleri giderir.

Baldiri kara: Egreltiotugillerden; nemli yerlerde yetisen otsu bir bitkidir. Yapraklari at yelesini andirir. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetisir. Grip ve sogukalginliginda hastayi rahatlatir. Balgam söktürür. Mide agrilarini keser. Böbrek kumlarinin dökülmesini saglar. Derideki sislikleri indirir. Saç dökülmesini önler. Aybasi kanamalarinin düzenli olmasini saglar. Diger ilaçlara da tat verici olarak kullanilir.

Binbirdelik Otu: Çalilik ve fundaliklar arasinda yetisen uzun ömürlü bir otsu bitkidir. 30-80 santimetre boyundadir. Gövdesi dört köselidir. Yapraklari sapsizdir. Çiçekleri parlak sari renktedir. Mayis ve eylül aylarinda çiçek açar. Idrar ve balgam söktürür. Istah açar. Sinirleri yatistirir.

Dulavrat Otu: Bilesikgillerden; yol kenarlarinda ve seyrek koruluklarda yetisen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadir. Kökü ve yapraklari kullanilir. Yapraklarindan yapilan ilaçlar, romatizma ve nikris agrilarini giderir. Mide iltihaplarini iyilestirir. Kökünden yapilan ilaçlar ise, deri iltihaplari ve egzamanin tedavisinde ve karaciger . hastaliklarinda kullanilir.

Ebegümeci: Ebegümecigillerden; çiçekleri ilaç, yaprakalri da sebze olarak kullanilan ve genellikle tarla kenarlarinda kendi kendine yetisen bir ottur. 20-70 cm. boyundadir. Mayis - Agustos aylari arasinda çiçek açar. Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda müsilaj vardir. Yaprak ve çiçekleri kurutulmadan kullanilir. Gögsü yumusatir, öksürügü keser. Mide ve bagirsaklarin muntazam çalismasini saglar. Kabizligi giderir. Mide bulantisi ve kusmalari önler. Atesi düsürüp, vücuda rahatlik verir. Bogaz ve bademcik iltihaplarini giderir. Nezle, bronsit, nefes darligi tedavisinde kullanilir. Lapasi çibanlarin olgunlasmasini saglar. Burun kanamasini durdurur. Diseti hastaliklarini tedavi eder. Mide agrisini keser. Burun tikanikligini giderir.

Ebu Cehil karpuzu: Kabakgillerden elma iriliginde meyvesi çok aci ve . ishal yapici bir bitkidir. Içeriginde "colocynthine" vardir. Zehirlidir ve 2 gramdan fazlasi öldürebilir. Haricen kullanilir. Romatizma, mafsal ve nikris agrilarini dindirir. Kasintilari geçirir.

Farekulagi: Çuhaçiçegigillerden; tohumlari kusyemi olarak kullanilan bitkilerin cins ismidir. Kokusu güzeldir. Çiçekleri, beyazimtirak erguvan rengindedir. Dallarinin ucunda, küçük demetler halinde bulunur. Yapraklarinin alti tüylüdür. Yaz aylarinda toplanip, kurutulur. . Içeriginde; terpinol, terpinin vethymol gibi kokulu maddeler vardir. Istahi açar, vücuda dinçlik verir. Nezleyi keser. Gögsü yumusatir, öksürügü giderir, balgam söktürür. Dis agrilarini keser. Sinir bozukluklarini giderir. Görme zafiyetinde de faydalidir. Midevi, yatistirici ve spazm gidericidir. Yaralar için hazirlanan ilaçlarin bilesiminde vardir.

Güzelavrat otu: Patlicangillerden; kireçli topraklarda yetisen 180 santimetre kadar boyunda, birkaç sene yasayan nahos kokulu bir bitkidir. Meyveleri kiraz gibi yuvarlak ve siyah renktedir. Içeriginde Atropin vardir. Zehirlidir. Ev ilaçlarinda kullanilmamasi gerekir. Hekimlikte agrilari dindirmek için kullanilir. Mide ve bagirsak hastaliklari, astim, beyin hastaliklari, kalp hastaliklari ve sinir hastaliklarinda kullanilir.

Öküzgözü :Bilesikgiller familyasindan; çayir ve ormanlarda yetisen, papatyayi andiran, çok yillik bir bitkidir. Kömeçleri turuncu-saridir. Çiçekleri kullanilir. Kusturucudur. Sinir sistemini çok siddetli bir sekilde uyarir. Haricen kullanildigi takdirde romatizma agrilarini dindirir, yaralari iyilestirir. Fazla miktarda kullanilmamalidir".

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 232585 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sifali Bitkiler
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Kirlasan Saçlara Bitkise
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Sifali Çaylar
Rezene
Kusburnu
Kilo Kaybi Için Bitkiler
Kayisi: Hem Lezzetli Hem
Kadin Hastaliklari Için S
IlginÇ Bitkiler Birer Sif
Çayir Papatyasi
AdaÇayi
Tüm Sifali Bitkiler

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri