ENGINAR - Diger - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Diger

ENGINAR

Anayurdu Akdeniz ülkeleri olan enginar, topragi zengin, iklimi yumusak ve nemli olan pek çok ülkede yetistirilir. Yaklasik 1 m. uzunlugundaki bitkinin toprak üstü bölümü her yil çiçeklenme döneminden sonra ölür. Ertesi yil yeni yaprak ve çiçekler verir. Rozetler olusturan yapraklari derin loplu ve bol tüylü, çiçekleri mor renklidir.

Ekiminden sonraki dört-sekiz . yil içinde rozet demeti giderek kalabaliklasir, buna bagli olarak çiçek baslarinin büyüklügü ve kalitesi düser. Bitki bu yasa geldiginde kök parçalarindan alinan sürgünlerden yeni bitkiler üretilir.

Yagli bitkiler hariç hiçbir sebze veya meyva, mineral bollugu bakimindan enginarla yaris edemez. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve manganezden baska A, B1 ve C vitaminleri içeren enginarin en büyük özelligi karacigeri temizlemesi ve safranin kolay akisini saglamasidir. Romatizmalilara salik verilen enginar, unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylastirdigi gibi idrar söktürücü özellige da sahiptir. Diyet yapanlar için gözardi edilemeyecek olan enginarin 100 grami sadece 53 kalori içerir.

Mutlaka saklayin!

Enginar suyunu kesinlikle atmayin. Içinde degerli minerallerin bulundugu bu suyu çorba yapiminda kullanabilirsiniz.

Saglik için enginar

16. yüzyilda yasayan ve o çagin en ünlü hekimlerinden olan Castro yüksek ateste haslanmis enginarin suyunu birçok hastaligin tedavisinde kullanirdi.

Bir Akdeniz ülkesi olan ülkemizde de bol miktarda yetisen enginarin yerli çesitleri arasinda sira, Bayrampasa, Darica, sakiz enginarlarini sayabiliriz. Karacigerin en büyük dostu olarak bilinen enginari mevsiminde bolca . tüketmekte fayda vardir.

Mevsiminde en az 60 adet yenen enginarin vücudu tüm hastaliklardan koruduguna inanilir.

Enginar pisirirken dikkat etmeniz gereken noktalar:

Enginarlari saklarken kararmalarini önlemek için limon suyu ilave edilmis su dolu bir kapta bekletin. Pisirme sirasinda enginarin içine katacaginiz bir dilim limon, kararmayi önler.

Eger enginari kendiniz soyacaksaniz sapini pisirmeden az önce kesin. . Çünkü saplari kesilen enginarlar uzun süre tazeligini ve beyazligini koruyamaz.

Enginar saplarini biçakla keserseniz dibindeki lifleri temizleyemezsiniz. Bu yüzden sapini biçakla kesmek yerine kirin. Daha sonra bir biçak yardimi ile lifleri temizleyin.

Enginarin pisip pismedigini anlamak için, bir çatal ya da biçagin sivri ucunu tam ortasina bastirin, eger biçak kolayca batiyorsa enginar . pismis demektir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 386 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diger
ZeytInyagInIn GÜzellIgInI
ZeytInyagI MucIzesI
ZeytInyagI MIde ÜlserI Ve
Zeytinyagi El Banyosu
ZeytInyagI
Zehirlenme Nedir, Zehirle
Yüz Temizligi - Günlük Te
Yüz Germe Estetigi
Yüz Felci Nedir, Belirtil
YesIl VÜcudunuzu Akord Ed
Yemek Yerken Nelere Dikka
Yaz Sirlari
Yasa Göre Sosyal Ve Kisil
Yasa Göre Hareketsel Geli
Yasa Göre Dil Gelisimi
Yas çizgileri
Yaramazlik Ve Zeka Arasin
Yaniklarda ilkyardim Nasi
Yagli Saçlar için, Yagli
Vitrektomi Nedir ?
Tüm Diger

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri