ÇAY IÇERKEN BUNLARI DA BILIN - Diger - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Diger

ÇAY IÇERKEN BUNLARI DA BILIN

Kansizliga egilimli, dogurganlik dönemindeki kadinlarin ve çocuklarin yemekle birlikte çay içmemeleri, çok arzu edilirse açik ve limonla birlikte içmeleri gerektigi bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ögretim üyesi Prof. Dr. Ayse Baysal, yaptigi açiklamada, Türkiye de genellikle sicak olarak içilen siyah çayin, demlenme sirasinda suya geçebilen ögelerinden faydalanildigini ve bunun basinda da kafein in geldigini belirtti. Prof. Dr. Baysal, iki-üç dakika 180 ml kaynar suyla demlenmis çayda 30 mg civarinda kafein bulundugunu, demlenme süresi uzadikça, bu miktarin yaklasik 60 mg a çikabildigini kaydetti.

Prof. Dr. Ayse Baysal, çayin, minerallerden potasyum ve flor için önemli kaynak sayilabilecegini de vurgulayarak, . "Bir fincan çay 60-70 mg potasyum ve 0.10-0.12 mg flor saglar. Alüminyum, demleme sirasinda suya çok az geçer. Bir fincan çaydaki miktari ortalama 0.4 mg dir. Çay, manganez açisindan zengindir. Bir fincan çaydaki miktari 0.1-0.3 mg arasinda degisir" dedi.

Siyah çaydaki okside olmus fenolik ögelerin, demirin biyo yararliligini önemli ölçüde . azalttigini ifade eden Prof. Baysal, bu etkinin, özellikle diyetleri bitkisel besinlere bagimli kisilerde demir yetersizligi anemisinin olusmasinda önemli rol oynadigini, çay, yemekle birlikte içildiginde bu tür olumsuz etkisinin söz konusu oldugunu söyledi.

Prof. Dr. Ayse Baysal, yemekten bir saat sonra içilen çayin, demirin biyo yararliligina etkisinin gözlenmedigini vurgulayarak, "Bu nedenle, kansizliga egilimli, dogurganlik dönemindeki kadinlarin ve çocuklarin yemekle birlikte çay içmemeleri, çok arzu edilirse açik ve limonla birlikte içmeleri gerekmektedir. Limon C vitamini içerdiginden, fenollerin demir baglayici etkilerini azaltmaktadir. Bunun yaninda, demir birikimi olan talasemili hastalara yemekle çay içirilmesi yararli kabul edilebilir" diye konustu.

Prof. Dr. Baysal, çayin önemli miktarda . kafein ve metilksantinler içerdigini belirterek, "Kafein ve diger metilksantinler mide salgisini uyarirlar. Mide salgisinin asiri artmasi, mide dokusu zayif kisilerde ülser riskini artirir. Çayin sütle ve sekerle birlikte içilmesi, asit salgisi üzerindeki etkiyi azaltir. Bu nedenle, gastrit ve ülsere meyilli olan kisilerin çay içmekten sakinmalari, çok istenirse çok açik sekilde içmeleri önerilmektedir" dedi.

Yaslilikta kemik kaybinin önemli saglik sorunlarindan birini olusturdugunu dikkat çeken Prof. Dr. Ayse Baysal, "Asiri kafein alimi vücudun kalsiyum dengesini olumsuz etkiler. Bu nedenle, yasli kisilerin fazla çay içmeleri kemik sagliklari için sakincalidir. Bunun yaninda aralarda içilen bir-iki bardak çayin fazla etkisi olmaz" diye konustu.

Kaynak: habersaglik.com

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 399 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diger
ZeytInyagInIn GÜzellIgInI
ZeytInyagI MucIzesI
ZeytInyagI MIde ÜlserI Ve
Zeytinyagi El Banyosu
ZeytInyagI
Zehirlenme Nedir, Zehirle
Yüz Temizligi - Günlük Te
Yüz Germe Estetigi
Yüz Felci Nedir, Belirtil
YesIl VÜcudunuzu Akord Ed
Yemek Yerken Nelere Dikka
Yaz Sirlari
Yasa Göre Sosyal Ve Kisil
Yasa Göre Hareketsel Geli
Yasa Göre Dil Gelisimi
Yas çizgileri
Yaramazlik Ve Zeka Arasin
Yaniklarda ilkyardim Nasi
Yagli Saçlar için, Yagli
Vitrektomi Nedir ?
Tüm Diger

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri