bayilma, seker hastaligi, kalp krizi, sara, felç.. - Kalp Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Ger à ‚ÃÆ
Vajina ÃÆââ‚
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Soyaepilizlap0âÃÂ
Tüm Arananlar
 
 
 
Kalp Sagligi

Bayilma, Seker Hastaligi, Kalp Krizi, Sara, Felç..

ilk yardim gerektiren durumlar ve hastaliklar


Bayilma
Diyabetes Mellitus (seker hastaligi)
Epilepsi (sara)
Kalp Krizi
Felç


  Bayilma
Aniden ortaya çikan dolasim yetmezligine bagli olarak, beynin kisa süreli kansiz kalmasi sonucu görülen geçici bilinç kaybidir. Nedeni; açlik, kan basincinin düsmesi, beklenmedik bir olay veya herhangi bir seyle karsilasma, asiri sevinç ya da üzüntü, uzun süre havasiz ve kapali ortamda bulunma vb, olabilir.
Ilkyardim:
* Kisi, hemen sirt üstü yatirilarak ayaklari yüksege kaldirilir (sok pozisyonu verilir ),
* Siki giysiler gevsetilir, kapali ortamdaysa açik havaya çikarilir,
* Yüzüne su serpilebilir, bu uyari sonucunda kisi daha çabuk kendine gelir,
* Uyarici olarak hos olan (kolonya) veya hos olmayan (sogan kokusu vb ) kokular
   koklatilabilir,
*Kisi kendine geldiginde hemen ayaga kaldirilirsa yine bayilacagi için önce oturtulur.
  Içecek bir seyler verilir (açliktan bayilmissa sekerli içecekler, tansiyon düsüklügü
  veya asiri sicak ve terleme söz konusu ise tuzlu ayran tercih edilmelidir).
*Eger 5 dakikaya kadar kisi halen kendine gelmemisse mutlaka hastaneye götürülmelidir.
 

Diyabetes Mellitus (seker hastaligi)
Halk arasinda kisaca seker hastaligi olarak bilinen  diyabetes mellitus’ta , kandaki seker düzeyinin düsmesi veya yükselmesi sonucu ilk ve acil yardim gerektiren  sorunlar görülebilir. Bu sorunlar: kandaki seker oraninin yükselmesi sonucu ortaya çikan hiperglisemi ile kandaki seker oraninin düsmesi sonucu ortaya . çikan hipoglisemi ‘dir.  Hipoglisemi, hiperglisemiden çok daha tehlikeli olup kisa sürede(10 dakika – 2 saat gibi ) hastanin kaybedilmesine neden olabilir. Çünkü, beynin düzenli ve belirli miktarda sekere (glukoza) gereksinimi vardir. Seker azaldiginda beyin enerjisiz kalacagindan beyin hücrelerinde harabiyet baslar (solunum durdugunda beynin oksijensizlige ancak 4-6 dakika dayanabildigi gibi sekersizlige de uzun süre dayanamaz.). Kiside açlik belirtileri normal bir insandakinden daha hizli ortaya çikabilir. Kisi kisa sürede kendini kaybedebilir (bilinç düzeyinde degisiklik: sinirlilik, bilinç bulanikligi, bilincin giderek kapanmasi gibi). Bunun için hemen tablodaki hipoglisemi bulgularindan biri veya birkaçi bir arada görülmeye baslanmissa, kisi içebilecek durumdaysa sekerli sivilar içirilir ya da agzina seker verilir. Bilinci kapanmissa, disleri ile yanak arasina kolay eriyen cinsten seker yerlestirilerek hemen hastaneye götürülmelidir.
Hiperglisemide kandaki seker uzun saatler (6-12 saat) içinde yükselirken tablodaki belirtiler görülebilir. Bilinci kapali degilse, herhangi bir ilkyardima gerek yoktur, kisi en kisa zamanda hastaneye götürülmelidir.  
 
 
Diyabetik acillerde ayirt edici belirti ve bulgular:
Kan seker düzeyi
Hipoglisemi (seker azalmistir)
Hiperglisemi (seker artmistir)
Nabiz
Dolgun, hizli
Zayif, hizli
Solunum
Yüzeysel
Derin, iç çekmeli
Bilinç düzeyi
Bayginlik hali ve / veya
hizla gelisen bilinç kaybi
Yavas yavas gelisen bilinç kaybi
Nefes
Koku yoktur
Çürük elma / aseton gibi kokar
Diger bulgular
Bas agrisi, ürperme, konfüzyon
(saskinlik), saldirganlik (sinirli)
 davranislar
 
Cilt
Soguk, nemli, soluk
Kizarik, kuru
 
 
 
Ilkyardim:
* Hipoglisemi gelisiyorsa, kisiye hemen bir kesme seker verilir. Veya kisi kendisi
   içebilecek durumdaysa, sekerli içecekler (varsa kola, meyve sulari da olabilir)
   içirilir. Kisinin durumu verilen sekere ragmen kötülesiyorsa vakit kaybedilmeden mutlaka hastaneye götürülmelidir. Diyabetli kisiler, hipoglisemi olasiligina karsi yanlarinda seker, sekerli bisküviler  bulundurmalidir.
* Hiperglisemi, yavas gelistiginden hastaneye kadar yetistirilebilir, ilkyardim  gerektirmez. Hastanin bilinci kapanmak üzere veya kapaliysa, soluk yolu açikligi . saglanarak hastaneye götürülmelidir. 
 

Epilepsi (sara)
Beyindeki elektriksel  aktivitenin geçici olarak durmasi veya bozulmasi sonucu, kisinin kasilmasi ve bilincinin kaybolmasi olayina epilepsi denilmektedir. Nöbetler çesitli sekillerde görülebilir; kisi otururken dalip gidebilecegi gibi, kasilmalar da olabilir. Nedeni kalitimsal olabilecegi gibi, kafa yaralanmalari, beyinde kanamalar, tümörler, iltihaplar sonucu da ortaya çikabilir. Ancak nedeni saptanamayan epilepsiler de oldukça yaygindir.
Ilkyardim:
* Kisinin kendini yaralamamasi için tedbir alinir; yatirilir, dilini isirmamasi için çene kenetlenmemisse, dislerinin      arasina bir sey konur (mendil, kalem vs gibi). METAL ZARAR VERECEGINDEN  KULLANILMAMALIDIR.
* Basini ve kollarini ritmik olarak bir yerlere vuruyorsa battaniye, ceket vb   malzemelerle desteklenerek kendisini yaralamasi engellenir.
 
YAPILMAYACAK SEYLER:
* Hastanin yumruk seklindeki ellerini zorla açmaya çalismak;
* Sogan keserek veya pamuga kolonya damlatarak agzina veya burnuna kapatmak,  bu çok sakincalidir çünkü bu sekilde kisinin nefes almasi önlenerek kendine gelmesi engellenmektedir.
** Epilepside uyariya gereksinim yoktur, çünkü olay dolasimdan ve beyindeki     elektriksel aktivitenin  geçici bozulmasindan kaynaklanmaktadir. Bu gibi durumlarda uyarinin hiçbir yarari yoktur, hatta zararli olabilmektedir.
* Elinizi disleri arasina kaptirmayin, sizin elinizi kolunuzu kavramasina izin vermeyin aksi halde sizde zarar görürsünüz.
 
          UYARICI  MADDELER SADECE BAYILMALARDA KULLANILIR,
 EPILEPSIDE  ASLA KULLANILMAZ!
 

Kalp Krizi
Kalbi besleyen koroner arterlerin çesitli nedenlerle kalbi besleyememesi sonucu ortaya çikan tabloya kalp krizi denilmektedir. Angina pektoris veya akut myokard enfarktüsü seklinde ortaya . çikabilir. Arterin daralmasi nedeniyle, fiziksel aktivite, ruhsal stres veya asiri soguk sonucunda kalbin artan oksijen ihtiyaci karsilanamayacagi için kalp kasinda gerekli kasilma olamayacaktir, dolayisiyla da kriz meydana gelecektir. Bulug çagindan 90 yasina kadar kalp krizi geçirilebilirse de  yas ilerledikçe kalp krizine yatkinlik artar..
Enfarkt(üs), kan desteginin kesilmesine bagli doku ölümüdür.
Kalp krizi; kandaki kolesterol düzeyinin yükselmesi, sigara, alkol, stres, yüksek tansiyon, sismanlik, hareketsizlik gibi kontrol edilebilir nedenlerle; yas, cinsiyet, kalitim, diabet vs gibi kontrol edilemeyen nedenler sonucu ortaya çikabilir.
ANGINA PEKTORIS: Kalp, bir süre gereksiniminden az oksijenle beslenmek, zorunda kalirsa, kisinin solugunu kesecek kadar siddetli gögüs agrisi olur, bu agriya angina pektoris denir. Agri genellikle sternum (gögüs kemigi) arkasinda hissedilir; kola (özelikle sol kola), çeneye, epigastriuma (karnin üst orta bölgesine) yayilir.
AKUT MYOKARD ENFARKTÜSÜ: Koroner arterin, arterioskleroza(damar sertligine) bagli olarak daralmasi veya kan pihtisi ile tikanmasi sonucunda bu arterle beslenen kalp kasina giden oksijen yetersiz kalacagindan, myokard kasi görevini yerine getiremez; yeterince kanin vücuda pompalanamadigi bu tabloya, akut myokard enfarktüsü (AMI) denir.
 
Ilkyardim:
Angina pektoriste:
* Hasta mutlaka hemen dinlen(diril) melidir; yürüyorsa durmali, oturtulmali veya
   yatirilmalidir. Mümkünse hareket ettirilmemelidir. Hasta sakinlestirilmelidir.
* Siki giysiler gevsetilir.
* Dilalti nitrogliserin (isordil, 5 mg ) verilir.
* Gerekiyorsa (solunum ve kalp durmussa) CPR yapilir.
* Hastaneye götürülür ( mümkün oldugunca az . hareket ettirilerek ).
           
Akut myokard enfarktüsünde:
* Hastanin agrisinin ve korkusunun giderilmesi önemlidir
* Hasta sirtüstü yatirilir ve hareket ettirilmez,
* Hastanin solunum sikintisi varsa, bas yükseltilir
* (Mümkünse oksijen verilir 2 lt/dk gidecek sekilde)
* Mutlaka hastaneye götürülür.
* Gerekiyorsa (solunum ve kalp durmussa) CPR  yapilir.
 
** Kalp krizi sonucu görülen kalp durmalarinda, hemen kalp masaji baslatilir ve saglik      kurulusuna kadar sürdürülürse kisinin döndürülme sansi yükselecektir.
**Endiseli hastanin sakinlestirilmesi ve hastanin hareketinin kisitlanmasi kalbin yükünün azaltilmasi açisindan önemlidir.
 
YALNIZKEN KALP KRIZI GEÇIRDIGINIZDE ne yapabileceginizi ögrenmek isterseniz, yine bana internet araciligiyla gelen slayt gösterisini izlemek için

Felç
Genelde, beyni besleyen kan damarlarinin yirtilmasi veya . tikanmasi gibi nedenlerle, beyindeki kanlanmanin bozulmasi sonucu ortaya çikan  bir tablodur. Özellikle yüksek tansiyonlu kisilerde görülme sikligi yüksektir. Ilkyardimda iki sekilde degerlendirebiliriz:
BEYiN KANAMASI FLASHINI iZLEMEK iCIN TIKLAYINIZ!!!
Hafif felç: Beyni besleyen küçük kan damarlarinin hasari ile olusur. Genelde, bilinç kaybi yoktur ve bulgular zarar gören bölümle ilgilidir.
Belirtileri:
- Bas agrisi, saskinlik hali (konfüzyon), kulak çinlamasi, bas dönmesi;
- Hasar arttikça, konusmada hafif güçlük, hafiza bozukluklari, kisilik degismesi, kol veya  bacakta uyusma, ilerleyen güçsüzlük.
Ilkyardim:
* Hasta kazalara ve fiziksel etkilere karsi ( düsme, çarpma, ates, sicak,  soguk ve kesici aletler , vb.) korunur.  
* Hemen hastaneye götürülür.
Agir Felç:
Belirtiler:
- Bilinç kaybi
- Vücutta tek (ya da çift) tarafli paralizi (güç kaybi) veya pleji (kuvvet kaybi)
- Solunum ve yutma güçlügü
- Mesane ve barsak kontrolünün kaybi (inkontinans)
- Konusma güçlügü, uyku hali
- Gözbebekleri (pupiller) büyüklügünde farklilik (anizokori)
Ilkyardim:
* ABC sürekli kontrol edilir  ve devamliligi saglanir.
* Kusma olasiligina karsi yan yatirilarak (özellikle felç gelisen kol tarafina yatirilarak) hastaneye götürülür. Bilinçsiz hastanin yan yatirilmasina, özellikle de basin, kusmuk veya sekresyonun disari akabilecegi sekilde yana çevrilmesi pozisyonuna KOMA POZISYONU adi verilmektedir.
 
KOMA:
Insanlar çevrelerindeki uyarilari bes duyu (görme, isitme, koklama, tatma, dokunma duyulari) ile algilayip, olaylara uygun tepki gösterirler; örnegin, agrili uyaranlari uzaklastirmayi saglayan refleksler gibi. Çimdiklediginiz kisi hemen tepki olarak elinizi uzaklastirmaya çalisir. Oysa . bilinci kapanmis hastalarda bes duyu ile algilama ortadan kalkar. Derin uyku halindeki, bilinci kapanmis hasta agrili uyaranlara bile tepki veremez. Bu nedenle bu durumdaki kisiler bir çok bakimdan tehlike altindadir. Bilinç kaybina neden olabilecek yüzlerce nedenden hangisi sebep olursa olsun, koma kisinin en çok yardima muhtaç oldugu bir durumdur.
Bilinci kapali kisi:
* Yardim isteyemez.
* Dikkatli degerlendirilmeyecek olursa hastanin öldügü sanilabilir.
* Nedene yönelik tahmin hayat kurtarici olabilir.
* Kolayca zarar görebilir
* Solunum yolu tikanabilir.
* Hasta kusabilir ve kusmuk soluk yolunu tikayabilir.
*Gözünü yabanci cisimlerden korumasini saglayan refleks mekanizmasi ortadan kalkmistir.         
* Ögürme refleksi ya da öksürük mekanizmasi çalismayabilir.
 
BILINCI KAPALI HER KISININ SOLUNUM YOLUNUN KAPALI OLDUGU KABUL EDILMELIDIR.
 
Bu durumda ABC kontrol edilir. Soluk yolunun açikliginin devami saglanir. Bilinç kaybinin çesitli nedenleri olabilir; kafaya gelen darbeler, beyindeki kanamalar, iltihaplar (menenjit vs), tümörler, bazi ilaçlarin veya alkolün asiri alinmasi, siroz, üremi, diyabet (seker hastaligi) vs.
 
Ilkyardim:
* ABC sürekli kontrol edilir (gerekiyorsa suni solunum, kalp masaji . yapilir )
* Soluk aliyorsa, koma pozisyonunda yatirilir,
* Hastaneye götürülür
* Bilinci kapali kisilerin üzerine soguk su dökülmesi, samarlanmasi, sarsilmasi (özellikle beyin kanamasi veya kafa travmasinda) tehlikeli olabileceginden, bu gibi davranislardan kesinlikle kaçinilmalidir.
 
Komanin nedenini teshis etmeye yardimci olabilecek özellikler:
- Nefesi ALKOL kokuyorsa, alkol komasinda olabilir
- Nefesi ASETON veya ÇÜRÜK ELMA gibi kokuyorsa, seker komasi (hiperglisemi, diyabet) olabilir.
- Eger hastanin cebinde tegretol, dilantin, gibi epilepsi ilaçlari varsa veya içtigi biliniyorsa epileptik koma olabilir.
- Hastanin cebinde veya çevrede bos ilaç sisesi varsa, ilaç zehirlenmesi akla gelebilir.
- Hastanin kollarinda igne izleri varsa, asiri doz uyusturucu kullanimi söz konusu olabilir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 206533 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kalp Sagligi
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Kalp Hastaligina Bahar Uy
Kalp Damar Hastaliklari V
Elma Kalp Sagligi IÇin Id
Dis Kalp Masaji Nasil Yap
Çay Kalp Sagligi IÇin De
Bayilma, Seker Hastaligi,
Tüm Kalp Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri