Uyku Hastaliklari - Sifali Bitkiler - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Kizlik Zarà ââ‚Â
TamamenyciplakeerkekÃÃ
Ger̉ہ
HEMOF 0ÃÆââ‚
Ka�§�§eÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Sifali Bitkiler

Uyku Hastaliklari

Uyku hastaliklari, hastanin uykusu sirasinda ya da uyumak istediginde ortaya çikan klinik durumlardir. Bugün seksenden fazla uyku hastaligi varligini ve bunlardan bazilarinin görülme sikliginin digerlerine oranla daha fazla oldugunu biliyoruz.
Toplumda ve hekimler arasinda uyku hastaligi denilince sadece fazla uyumak ve uyuyamama, uyku hastaligi olarak anlasilmaktadir. Oysa uyku hastaliklari uyku sirasinda görülen uyku kalitesini bozarak bireyin dinlenememesi, bilincinin tazelenememesi,gündüz aktivitelerinin bozulmasi ve bireyin saglikli oldugu dönemdeki kapasite ve becerilerinin azalmasi ile seyreden hastaliklardir.
Uyku hastaliklari ile ilgili gerçek anlamda bilimsel çalismalar geçen yüzyilin basinda Amerika ve Avrupa’da baslamis. Baslangiçta rüya içerigini açiklamak için yola çikilmis. Ancak bu çalismalar sirasinda insan . yasaminda çok önemli saglik problemlerinin olusmasina neden olan, klinik durumlarin ortaya çiktigi gözlenmis. Bu temeller üzerine gelistirilen ve yapilan çalismalar uyku tibbinin altmisli yillarin ortalari ve yetmisli yillarin basinda ayri bir disiplin, ayri bir uzmanlik alani olarak ortaya çikmasini saglamistir. Yetmislerden sonra uyku hastaliklari ile ilgili teknolojik ve bilimsel gelisme bas döndürücü hizla artmistir. Bizde, konuyla ilgilenme seksenli yillarin basinda bir kaç bilim adaminin yurtdisi çalismalari ve yurda döndüklerinde bu isle ilgilenmeleri ile baslamistir. Doksanli yillara kadar iki üniversite kliniginde çalisan, ancak ugrasanlarin disinda kimsenin fazla ilgilenmedigi bir tip alani olarak varligini sürdürmüstür. Baslangiçta uyku hastaliklari bizde fantazi olarak algilanmis. Ancak doksanli yillarin basinda, nöröloji ve psikiyatri disinda, biz gögüs hastaliklari uzmanlarinin da konuyla ilgilenmesi ie bu konuya olan ilgiyi artmistir. Toplum ve hekim kitlesinin konu hakkinda bilgilenmesinin artmasi ve ilginin odaklanmasi, uyku hastaliklari ile ilgilenen arastirmaci ve hekimlerin düzenledigi konferanslar, sempozyumlar, seminerler ve yaptiklari yayinlar sonucunda olmustur. Seksenli yillarda iki olan merkez sayisi bugün yirmilere çikmistir. Su an, baslangiçta sanildigi gibi fantazi degil, uyku biliminin de ayri ve önemli bir bilim dali oldugu kabullenilmistir.
Uyku hastaliklari ile kim ilgilenir? Uyku hastaliklari genis bir bilimsel yelpaze gösteren bilim alanidir.Bir çok uzmanlik alanini ilgilendirir. Bazi hastaliklar nöröloglari, bazilari psikiyatrisleri, bazilari gögüs hastaliklari ve kulak burun bogaz uzmanlarini ilgilendirir. Su an ülkemizde uzmanlik alani olmamasina karsin, bir çok disiplinin aktivite gösterecegi, bir bilim dalidir. Benim kanaatim çok yakin gelecekte dahiliye, cerrahi, çoçuk ve kadinâ??dogum gibi bir ana tip dali olacaktir.
Tipta günümüzde ulasilan bilgi birikimine karsin, halen bilinmeyen sayisi çok fazla. Bir çok klinik durum var ki nasil olustugu açiklanamiyor ; ya esansiyel, ya idiopatik diye adlandiriliyor. Gerçek nedeni açiklanamiyor, sadece sonuçlari tedavi edilmeye çalisiliyor. Bugün uyku tibbinin yasamamiza girmesi ile, açiklayamadigimiz ve hastalarin sorununa çözüm bulmak için doktor doktor dolastigi; idiopatik,esansiyel ya da psikolojiktir denilen bir çok klinik durumun uyku sirasinda gözlenen hastaliklara bagli gelistigi anlasilmistir.
Uyku hastaliklarinin görülme sikligi nedir, yas, cins farki gösterir mi ? Uyku hastaliklarinin her biri farkli siklikda görülmektedir. Çok seyrek görülen hastaliklar olmasina karsin, çok sik görülen hastaliklar da vardir. Bu konuda örnek verecek olursak astim ve diyabet gibi hastaliklar . kadar sik görülen hastaliklar olup, yasam kalitesini en az onlar kadar bozarlar.Hastaliklar her yasta görülmesine karsin, bazilarinin sikligi yasin ilerlemesine bagli olarak artmaktadir.Cinse görede bazi hastaliklarin dagilimi degismektedir. Örnegin, uyku apne sendromu erkek cinste daha çok görülmektedir.
En sik görülen uyku hastaliklari insomnia,uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi gibi hastaliklardir. Bu hastaliklardan en sik görüleni insomnia olup, ABD istatistiklerine göre %17 oranindadir. Bu görülme sikligi kronik obstrüktif akciger hastaligi (kronik bronsit + amfizem)sikligi kadardir. Yine uyku apne sendromunun ülkesel boyutta farkliliklar göstermesine karsin % 2-5 oraninda görüldügü bildirilmistir. Bu hastaliginda sikligi seker hastaligi görülme sikligindan fazla olup,astim sikligi kadardir.Yine huzursuz bacak sendromu sikligi %5 dolayindadir. Narkolepsi digerlerine göre daha az görülmekle birlikte % 0.05 dolayinda görülmektedir. Bu hastaliklarin önemi, gündüz asiri uyku egilimini artiriyor olmalaridir ve baska klinik durumlarin gelismesinde tetikleyici rollerinin varligidir.
Gündüz asiri uyku egilimi Gündüz asiri uyku egilimi uyku hastaliklarina bagli olarak siklikla gelisen, gece uyku kalitesinin bozulmasi nedeniyle dinlendirici uykunun olmamasina bagli olarak, kisinin gündüz yasaminda uyku egiliminin artmasi ve kimi zaman is basinda bile küçük uyku ataklarinin olmasi halidir. Buna hipersomnolens ya da excessive daytime sleepness denir. Yasamimizda önemi elbette çok fazladir. Kisinin çalisma kapasitesini ve becerisini dogrudan etkileyen önemli bir durumdur. Diger bir önemi ise trafik kazalari ve is kazalarinda oynadigi roldür.
insomnia insomnia, uykuya güç dalma, uykudan sik uyanma, uyku zamanin kisalmasi ve dinlendirici olmayan uykuya verilen addir. insomniaya bagli olarak hasta uykudan dinlenmemis kalkar, yorgundur, çalisma kapasitesi azalmis, mutsuz, depresiftir ve anksiyetesi olabilir. Kisinin günlük davranislarinda degisiklikler olur. Yine en çok yakinilan konu gündüz asiri uyku egilimidir. Tedavisi zordur, uyku hijyenini saglayarak, davranissal ve ilaç tedavisi yapilarak kisinin yakinmalarinin üstesinden gelinmeye çalisilir.
Narkolepsi Narkolepsi, gündüz asiri uyku egilimi, uykuda paralizi, katapleksi ve hipnogagik halüsinasyonlarla giden bir hastalik sendromudur. Narkolepsi nedeni belli olmayan bir sendromdur. Gündüz asiri uyku egilimi nedeniyle günlük yasamsal . aktiviteyi bozar. Gece uyku kalitesi bozulmus ve REM uykusunda patolojik degisiklikler olmustur. Diger sik görülen hastaliklara göre seyrek görülmekle birlikte,sik görülen bir hastaliktir.Hastaligin olusumunda genetik geçis oldugu gösterilmistir. Hastalik erkeklerde daha fazla görülür. Hastalik çoçukluk yasindan baslayarak, 50′li yaslara kadar ortaya çikabilir. Narkolepsi yasam boyu süren bir hastalik olup, devamli . tedavi gerektirir. Tedavide santral sinir sistem uyarani olan ilaçlar kullanilir. ilaç tedavisinde yan etkiler, ilaca tolerans gelisebilir.

Romatolojik Hastaliklar idrar Yollari Sagligi Göz Sagligi Beslenme Ana-Çocuk Sagligi Agiz ve Dis Sagligi Kadin Sagligi Erkek Sagligi ilkyardim Ruh Sagligi Beyin ve Sinir Sistemi Sagligi Cilt Sagligi Hareket Sistemi Sagligi Hormon Sistemi Sagligi Kalp Ve Dolasim Sagligi Sindirim Sistemi Sagligi Solunum Sistemi Sagligi Duyu Organlari Sagligi Çocuk Sagligi Allerjik Hastaliklar Saglikli Yasam Bulasici Hastaliklar Genel Saglik Haberleri Kadin Sagligi Haberleri Erkek Sagligi Haberleri Beslenme Haberleri Çocuk-Bebek Sagligi Haberleri Kalp-Damar Sagligi Haberleri Ruh Sagligi Haberleri Cinsellik Haberleri Kanser Haberleri . Sigara Haberleri Stres Haberleri Hafta hafta gebelik Ay ay gebelik Gebelik ve Dogum Sezeryan Kisirlik Hamilelik dönemi Dogum kontrolü Dogumla ilgili hukuk Dogum sonrasi bakim Bebek bakimi Cinsel Sorunlar Cinsel Hayat Erkek Cinselligi Kadin Cinselligi Cinsel Hastaliklar Evlilikte Cinsellik Gebelik Ve Cinsellik islamda Cinsellik Diyet Çesitleri Diyet Yemekler Diyet Yapmak Egzersiz Zayiflama Ürünleri Kaplicalar Sifali Bitkiler Organizma Ve Çevre Psikoloji Psikiyatri Psikolojik Sorunlar Psikoloji Testleri Rehberlik ve Psikolojik Danismanlik Aile Danismaligi Kavramlar,Modeller,Yaklasimlar Kisisel Gelisim Özel Egitim Evlilik Sorunlari Çocuk Psikolojisi Zeka ve Kisilik Ögrenme Bellek Düsünme Ruh Sagligi Ve Davranis Bozukluklari Bilim Adamlari Hemsirelik Mevzuati

.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 249553 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sifali Bitkiler
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Kirlasan Saçlara Bitkise
Bilinçli Beslenmede Taze
Sifali Bitkiler Dut
Kizilcik: Melatonin Kayn
Alerji
Uyku Hastaliklari
Sifali Çaylar
Rezene
Kusburnu
Kilo Kaybi Için Bitkiler
Kayisi: Hem Lezzetli Hem
Kadin Hastaliklari Için S
IlginÇ Bitkiler Birer Sif
Çayir Papatyasi
AdaÇayi
Tüm Sifali Bitkiler

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri