SiSMANLIK BULASICI MI? - Genel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Sperm Zararà Ã
Adet Sancà †Ã
HEMOF 0 0‰9 0 0 0 4
BOÆ AZKUR
HEMOFÃ Lï¿Ã
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel Saglik

SiSMANLIK BULASICI MI?

SiSMANLIK BULASICI MI?

Yapilan kapsamli arastirmada, toplumsal iliskilerin obezlikte sasirtici biçimde güçlü rol oynadigi belirtilerek, ailesi ya da yakin arkadaslari sisman olanlarda obezlik olasiliginin daha fazla oldugu kaydedildi.Arastirmacilardan California Üniversitesi ögretim üyesi James Fowler, arastirmanin sasirtici sonuçlarindan birinin de yüzlerce kilometre uzakta olan arkadaslarin bile bir kisinin kilo durumunu etkilemesi oldugunu söyledi.

Arastirmaya göre, bir arkadasi obez olanin asiri sisman olma olasiligi yüzde 57, kardesi obez olanin yüzde 40, esi obez olaninsa yüzde 37 oraninda artiyor. Çok yakin arkadasliklarda ise riskin üçe katlandigi belirtildi.

Bu konuda cinsiyetin de önemli bir unsur oldugu belirtilen arastirmada, ayni cinsiyetten arkadasliklarda bir kisinin obezlik riskinin, arkadaslarindan biri kilo aliyorsa yüzde 71 arttigi belirtildi. Erkek kardesler arasinda bu risk yüzde 44 olurken, kiz kardesler arasinda yüzde 67â??ye çikiyor.

NEDEN BULASICI?

Obezligin neden bulasici oldugu sorusuna cevap arayan bilim adamlari, birlikte vakit geçiren insanlarin yeme ve spor yapma aliskanliklarinin birbirine benzemesinin tek . basina açiklayici olmadigini düsünüyorlar.

Arastirmacilar, obez akrabalari ve arkadaslari olan insanlarin, â??kabul edilebilir kiloâ? konusundaki fikirlerinin degismesinin önemli bir unsur oldugunu belirttiler.

Bununla birlikte bilim adamlari, insanlardan arastirma sonuçlarina bakip obez arkadaslariyla iliskilerini kesmemelerini istediler.

â??New England Journal of Medicineâ?da yayinlanan ve Milli Yaslilik Enstitüsü tarafindan desteklenen arastirma 12,067 kisi üzerinde yapildi.

Dogal kilo alma ve kilo almadaki diger faktörlere bakilan arastirmada, bu konudaki en büyük etkinin ayni genleri paylasmakta degil arkadaslik iliskisinde oldugu belirtildi.

Obezlik basta ABD ve diger Bati ülkelerinde son zamanlarda bir saglik problemi haline geldi. Dünya çapinda 400 bini obez olmak üzere 1,5 milyar sisman yetiskinin oldugu kaydediliyor. Amerikalilarin da üçte ikisi obez veya sisman.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 278 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Genel Saglik
Aile Planlamasi
Alkol Bagimliligi
Altin GÜnleri Hasta Yapi
Anal FistÜlveanal FissÜr
Astim
Babalara Iletisim Rehber
BehÇet Hastaligi
Çilek Hakkinda Bilinmeye
Diyabet Yüksek Teknoloji
Dogru IlaÇ Kullanimi
Einstein Gibi Olmanin Ko
Erken Tani Için Tarama Y
Gazli Içecekler
Genital Bölge Temizligin
Göbek Eriten Igne!
Grip Virüsü Kendini Sogu
Gut Hastaligi -2-
Gut Hastaligi
Hangi Ayda Hangi Balik Y
Hastaneler Mikrop Yuvasi
Tüm Genel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri