SiGARAYI BIRAKMANIN EN KOLAY YOLU - Sigara Ve Zararlari - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Sigara Ve Zararlari

SiGARAYI BIRAKMANIN EN KOLAY YOLU

Tatiller ve Ramazan ayi bunun için en uygun dönemlerdir. Ama keyfiniz yerinde olsun; esinizle aranizi da iyi tutmayi unutmayin !
Anadolu Saglik Merkezi Sigarayi Birakma Klinigi Sorumlusu Dr. Esra Sönmez sigarayi birakmak isteyenler için sorularimizi yanitladi:
* Sigarayi birakmak için en ideal yöntem ne?
En önemli sey sigarayi birakma istegidir. Birakma kararliligini gösterecek hastalar bu eylemde daha basarili oluyor. Bir kisinin sigara bagimliligindan kurtulmak için motivasyonu da çok önemli. Astim, akciger kanseri veya gebelik hallerinde kisiler bir an önce sigarayi birakabiliyor.
Kendisinde herhangi bir olumsuzluk yoksa ve motivasyonu yüksekse ilaç veya terapi almasina gerek kalmadan bunu basarabilir. Öncelikle gögüs hastaliklari hekimi onayiyla baslamali. Nikotin bagimlilik düzeyini ölçtürmeli ve psikolojik bagimlilikla ilgili gerekirse bir psikologdan yardim alabilir.
* Kendi kendine birakmak gerçekten mümkün mü?
Evet, mümkün. iyi bir motivasyonla sigara hiçbir tedavi veya yardim almadan da kendi kendine birakilabilir. Zor olabilir ama basarilamayacak bir sey degildir. Gebe oldugunu ögrendikten sonra annelik içgüdüsüyle sigarayi birakmasi iyi bir motivasyondur. Kapali ortamlarda sigara içilme yasagi da birçok insan için motivasyon oldu.
Ofis veya toplu ulasim araçlarina sigara zararlari ile ilgili yazilar hastalari sigarayla yüzlesme sürecine itti ve motivasyonlarini arttirarak birakma süreçleri hizlandirdi.
* Olumsuz anlarin yasandigi dönemlerde bile sigarayi birakmak mümkün mü?
Böyle bir . dönemde sigarayi birakmaya çalismak genellikle basarisizlikla sonuçlanir. Esinizle kavga edip sigarayi birakamazsiniz. Hayatinizda birçok seyi rayina koydugunuz veya tatil gibi rahat bir dönemde birakmak daha kolay olabilir. Ramazan bunun için ideal dönemdir.
TEK NEFES YENiDEN BASLATIR
* Biraktiktan belli bir süre sonra yasanan sorunlar sonrasinda tekrar baslamamak için neler yapilmali?
Bu dönemler her zaman zordur. Birakmak isteyenlerin pesini stres dönemleri birakmaz. Sigara yalanci mutluluk saglar, geçici huzur verir. Yoksunluk etkileri nedeniyle çok hizli olarak sigaraya geri dönülebileceginden kisinin her zaman yeniden baslamak için zayif anini kollar.
Baslatmak için bir yöntem bulacagi da göz ardi edilmemeli. Bir nefes çekmek bile tedavinin . sifirdan yeniden baslamasina yol açar. Stres faktörü oldugunda kisiler eskisinden daha yogun kullanmaya basliyor. Çok hassas dönemde olduklarina inananlar ise uzmana gittiklerinde yeniden baslamadan bu dönemi atlatabilir.
* Saglik sorunlari nedeniyle aniden sigarayi birakan kisi iyilesince sigara içmemek için özel destek almali mi?
Kisi sigaranin kendisine verdigi zarari yeniden gözden geçirmeli. Bundan sonraki hayatinda içmesi halinde kendisini nelerin bekledigini bir kez daha düsünmeli. Kendisini motive etmeli, ailesi ve sevdiklerinden destek almali. Her seye ragmen tibbi durumunu bildigi halde devam etmek isteyenler ise yardim almali.
YA SiSMANLARSAM!
* Sigarayi birakan insan mutlaka sismanlar mi?
Aslinda yanlis degil. Sigara içmenin kilo almayi . engelleyici bir etkisi oldugu biliniyor. Nikotin, beyindeki istah merkezini etkisi altina aliyor ve yemek yeme zevkini köreltiyor.
Fazla kalori harcamasi konusunda metabolizmayi harekete geçiriyor. Neyse ki, vücudumuzdaki tüm bu degisimler zaman içinde kendiliginden yok oluyor ve metabolizma bir süre sonra normal temposuna dönüyor.
* Light sigara daha mi az zararli?
iste tiryakilerin klasiklerinden biri. Oysa, içeriginde daha az nikotin ve katran bulunan ‘light’ sigaralar, digerlerinden daha az zararli degil. ‘Light’ içiciler bagimliliklarini bu yolla gizleyerek sadece kendilerini rahatlatiyor.
Çünkü onlar ‘light’ sigaradan daha derin ve sik nefesler aliyor. Böylece kanser riski tasiyan katran ve nikotin miktarinin orani, normal sigaraninkiyle ayni . oluyor.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 215612 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sigara Ve Zararlari
Pasif içicilerde Risk Al
Pasif içicilik Ve Aktif
Sigara Birakma Yöntemler
Sigara Organlarimiza Nas
Sigaranin içinde Neler V
SigarayI BIrakmanIn En K
Türkiye’de Sigara
Pasif içicilerde Risk Al
Pasif içicilik Ve Aktif
Sigara Birakma Yöntemler
Sigara Organlarimiza Nas
Sigaranin içinde Neler V
SigarayI BIrakmanIn En K
Türkiye’de Sigara
Saglik önerileri, Sigara,
KararlI Olun, SIgarayI BI
Sigara Kadinlari Erkekles
Tüm Sigara Ve Zararlari

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri