Sigara Organlarimiza Nasil Etki Eder? - Sigara Ve Zararlari - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Sigara Ve Zararlari

Sigara Organlarimiza Nasil Etki Eder?

iltihapSigara içindeki yabanci maddeler dokularda irritasyon ve hasar olusturur. Buna karsi savunma amaciyla kandan çakilen hücreler iltihap alanina toplanir.
 
KanserSigara içindeki kanserojenlerin en yogun ve uzun etki ettikleri organlar basta olmak üzere tüm kanserlerin olusma riski yükselir.
(Kanser: Anormal hücre çogalmasi)
Damar Çeperinde Kirilma ve TikanmaDamarlarin zamanla daralmasi ile tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktari azalir. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürüme gelisir.
 
Sigaranin Vücutta izledigi yol
 
* Agiz ve burun* Nefes borusu* Yemek borusu* Mide(Tükürükle)* Hava yollari (Bronslar)* Akcigerle (Hava kesecikleri)(Burada kilcal damarlardan kana emilir)* Sag kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanir.* Damar sistemiyle tüm vücudu dolasir.
Sigaranin zararlari dudaktan itibaren basliyor
 
Her yil dünyada 3 milyon dolayinda kisi sigaraya bagli rahatsizliklardan dolayi ölüyor. Bu da her 10 saniyede 1 kisinin sigaraya kurban gitmesi anlamina geliyor. içilen her sigara ömürden 5.5 dakika çaliyor. Normal içicilerin yani sira dudak tiryakilerinin de büyük risk altinda oldugunu vurgulayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari ve Tüberküloz Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigaranin zararlari konusunda sunlari söyledi: “Sigaranin zararlari konusunda bilgi sahibi olan bazi içiciler, kendilerini rahatlatmak için çareler ararlar. Yalnizca dudak tiryakisi olduklarini ve dumani içlerine çekmediklerini söyleyen bu içiciler, bundan dolayi sigaranin kendilerine zarar vermeyecegine inanmak isterler. Dogru olmayan bu inanis, yanlimca bir avuntudan ibarettir. Sigarayi azaltmak ya da dumanini içe çekmemek, sigaranin zararlarindan korunmak için yeterli degildir.”
Özlü, çok uzun araliklarla dahi olsa içilen her sigaranin insan sagligi üzerinde büyük olumsuz etkiler yarattiginin yapilan çalismalar sonucunda kanitlandigini ifade ederek, “Yapilan arastirmalar, günde 3 sigara içiminin bile kalp krizi veya herhangi bir sekilde ölüm riskini ikiye katladigini göstermistir. Günde 10 veya daha fazla sigarayi dumanini içine çekmeden içenlerde, içmeyenlere oranla kalp krizi riski 1 kat artmaktadir” diye konustu.
 
Sigaranin zararlarinin, dumanin akcigere ulasmasindan sonra degil, dudaktan itibaren basladigina isaret eden Özlü, söyle devam etti: “Dudak, dil, yanak, yutak, girtlak kanserleri, dis eti hastaliklari, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabi gibi üst solunum yoluyla ilgili hastaliklar, katarakt gibi patojenlerin gelismesi için dumanin akcigerlere çekilmesi gerekmemektedir. Hatta, sigarasini yakmayip sadece dudaklarinin arasinda tutanlar veya tütün çigneyenlerde bile dudak ve agiz içi kanserleri görülmektedir. Bu bakimdan sigara kullanan hiçkimse güvende degildir. Zararsiz bir sigara içme biçimi bulunmamaktadir.”
 
 
Kaynak: Saglik Kütüphanesi

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 216857 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sigara Ve Zararlari
Pasif içicilerde Risk Al
Pasif içicilik Ve Aktif
Sigara Birakma Yöntemler
Sigara Organlarimiza Nas
Sigaranin içinde Neler V
SigarayI BIrakmanIn En K
Türkiye’de Sigara
Pasif içicilerde Risk Al
Pasif içicilik Ve Aktif
Sigara Birakma Yöntemler
Sigara Organlarimiza Nas
Sigaranin içinde Neler V
SigarayI BIrakmanIn En K
Türkiye’de Sigara
Saglik önerileri, Sigara,
KararlI Olun, SIgarayI BI
Sigara Kadinlari Erkekles
Tüm Sigara Ve Zararlari

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri