PROLAKTiN - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

PROLAKTiN

PROLAKTiN (”SÜT HORMONU”) YÜKSEKLiGi (HiPERPROLAKTiNEMi) vePro-lactin= “süt üretici”Hiperprolaktinemi= kanda prolaktin hormonu yüksekligiGalactorrhea (galaktore)= “süt seklinde akinti”
Özellikle gecikmeler seklinde adet düzensizligi olan kadinlarda kan prolaktin (PRL olarak kisaltilir) ölçümlerine siklikla basvurulur.
Kan prolaktini yüksek olan kadinlarda adet düzensizligi siklikla saptanirken, beraberinde gögüslerden süt gelmesi yakinmasi olabilir veya olmayabilir. Bunun belirleyicisi bir yandan yükselmenin ne kadar zamandan beri var oldugu öte yandan kadinin meme dokusunun prolaktin hormonuna duyarliligidir. Gebelik döneminden uzak bir kadinin meme dokusunun kan prolaktin yüksekligine süt üretimiyle cevap vermesi gebelik ve emzirme döneminde oldugu kadar kolay degildir.
Öte yandan gögüslerinden bariz süt gelme sikayeti olan kadinlarda bazen prolaktin hormonu ölçümleri normal bulunabilmektedir. Bunun muhtemel nedeni günümüz laboratuvar yöntemleriyle ölçülemeyen (veya rutin olarak ölçülmeyen) ancak güçlü süt yapici özellikleri olan bazi prolaktin hormonu alt türlerinin bulunmasidir.
Prolaktin hormonunun islevleri
Beyinde bulunan ve birçok hormonun salgilandigi hipofiz salgi bezinde üretilerek salgilanan ve lohusalik ve emzirme döneminde süt üretiminden, yumurtlamanin ve böylece adetlerin durmasindan sorumlu olan, böylece emzirme döneminde kadini yeniden gebe kalmaktan (belli bir süre) koruyan prolaktin hormonu çesitli nedenlere bagli olarak uygunsuz salgilandiginda adet döngüsünün düzeninin bozulmasina ve beraberinde gögüslerden süt veya süt benzeri bir sivinin salgilanmasina neden olabilir.
Prolaktin hormonu hipofiz bezi disinda rahim dokusundan da salgilanan ve . muhtemelen adet döngüsü üzerinde henüz tam olarak aydinlatilamamis olan baska islevleri de bulunan bir hormondur.
Prolaktin hormonu gebeligin 8. haftasindan itibaren kanda artmaya baslar. Bu artisin amaci kadini bebek dogar dogmaz emzirebilir duruma getirmektir. Prolaktin hormonu bu amaçla gebelikte meme dokusunun büyümesini uyarir ve memelerde halk arasinda agiz (veya agiz sütü) olarak bilinen kolostrum adi verilen ilk sütün üretimini saglar. Bazi kadinlarda kolostrum memelerden henüz gebelik döneminde salgilanabilir ve bunun normal oldugu kabul edilir.
Prolaktin hormonu neden yükselir?
Prolaktin hormonunun emzirme dönemi disinda kendiliginden uygunsuz bir sekilde salinimina neden olan durumlar net olarak belirlenmis degildir ve çogu durumda arastirmalar sonuçsuz . kalir.
Bunun yaninda gögüs bölgesine rastlayan siddetli darbeler, bu bölgeye uygulanan büyük ameliyatlar, uzun süreli ruhsal stres, meme uçlarinin sürekli olarak uyarilmasi (kadinin sürekli olarak memelerinden süt gelip gelmedigini kontrol etmek için sikmasi belli bir süre sonunda gerçekten süt akisinin baslamasina neden olabilir!), bazi karaciger ve böbrek hastaliklari, prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilmektedir.
Yine depresyon için kullanilan ilaçlarin bazilari, hipertansiyon tedavisinde kullanilan ilaçlarin bazilari, östrojen, dogum kontrol haplari ve diger bazi ilaçlar yan etki olarak prolaktin yükselmesine neden olabilmektedirler.
Hormonal dengesizlikler de prolaktin yükselmesine neden olabilmektedir. Bunlar arasindan özellikle tiroid bezinden salgilanan hormonlarin yetersiz olmasi (hipotiroidi) prolaktin yükselmesine neden olan . ve nispeten sik görülen bir durumdur. Bu nedenle kan prolaktin hormonu ölçümüne sik görülen bu hastaligin ortaya çikarilabilmesi için TSH adi verilen hormon ölçümü eklenir.
Prolaktin hormonu hipofiz bezinden salgilanan ve buradaki salgisi da hipofizin hemen üstünde yer alan hipotalamus bölgesi tarafindan kontrol edilen bir hormondur. Bu nedenle hipofiz veya . hipotalamusun tüm hastaliklarinda kan prolaktin hormonu yükselebilir.
Hipofizde kitleye (hipofiz adenomu) bagli olarak prolaktin yükselmesi
Hipofiz bezinden prolaktin hormonu salgisi yapan hücreler bazi durumlarda kontrolsüz bir sekilde çogalabilmekte ve bu çogalan hücrelerden vücudun ihtiyacindan daha fazla prolaktin hormonu salgilanmaktadir. Çogalan bu hücreler bazi durumlarda ufak kitlesel olusumlara dönüsebilmektedir. Adenom adi . verilen bu kitleler çogu durumda hipofizin ve beynin diger bölgelerini olumsuz yönde etkilememekte, çok ender bazi durumlarda ise büyüyerek çevre dokulara (özellikle görme sinirine) etki ederek çesitli sorunlara neden olabilmektedir.
Prolaktin hormonu yükselmesi ne gibi belirtiler yapar?
Hiperprolaktinemi sorunu olan bir kadinda en sik görülen belirti memelerden kendiliginden süt gelmesi (galaktore) ve özellikle gecikmeler seklinde adet düzensizligidir. Ancak hiperprolaktinemi ara kanamalari, sik adet görme, adet kanamasinin azalmasi ve diger tüm adet düzensizliklerine de neden olabilir. Adet düzensizliginin en muhtemel nedeni adet döngüsünde yumurtlamanin olmamasidir.
Yumurtlamanin olmamasi kadinda gebe kalamama sorunu ortaya çikarabilir. Gebe kalamama nedeniyle basvuran kadinlarda yapilan arastirmalarda %5-10 oraninda prolaktin hormonu yüksekligi saptanabilmektedir.
Prolaktin hormonu yüksekligi bir hipofiz adenomuna bagli oldugunda yukaridaki belirtilere ek olarak bas agrilari ve görme bozukluklari ortaya çikabilmektedir. Bu iki belirti hiperprolaktinemi sorunu olan kadinlarda oldukça ender görülür.
Tani
Adet düzensizligi, gebe kalamama, gögüslerden emzirme dönemi disinda süt gelmesi sikayetlerinden herhangi biri veya birkaçi ile basvuran kadinlara doktorlar tarafindan kanda prolaktin hormonu istenir.
Hiperprolaktinemi tanisi alan bir kadinda hormon düzeyi belli bir seviyenin üzerinde (bu seviye doktordan doktora ve hastanin durumuna göre degisebilir) bulundugunda genellikle hipotalamus ve hipofizi görüntüleyen bir yöntemle bu bölgede bir sorun olup olmadigi arastirilir. Bu incelemenin amaci kadinda hipofiz adenomu bulunup bulunmadiginin ortaya konmasi ve bölgede hiperprolaktinemi sorununa neden olabilecek diger ender durumlarin arastirilmasidir.
Görüntüleme yöntemi olarak basit bir sella tursika (”sella turcica”) (kafa içinde hipofizin bulundugu anatomik bölge) röntgeni istenebilecegi gibi, adenom süphesinin yüksek oldugu durumlarda daha hassas, ancak maliyeti daha yüksek olan BT (tomografi) veya MR (manyetik rezonans) incelemeleri gerekebilir.
Tedavi
Prolaktin hormonu yüksekliginin yarattigi sorunlar farkli olabileceginden tedavi sekilleri de farklidir.
Özellikle galaktore (gögüslerden süt gelmesi) durumunda kan prolaktin hormonu ölçümü birkaç kez alinan kan numunelerinde normal bulunsa bile, hiperprolaktinemi kabul edilerek tedavi etmek uygun bir yaklasim olarak görülmektedir. Yazinin basinda anlatildigi gibi prolaktin hormonunun bazi alt . türleri laboratuvar ölçümlerine yansimamakta, böylece gerçekte prolaktin hormonu yüksek olan bir kadinin prolaktini “normal” bulunabilmektedir. Ancak bu çok ender görülen bir durumdur.
Tiroid beziyle ilgili bir sorun saptandiginda tedavi bu bölgeye yönlendirilir.
Prolaktin seviyesini düsüren ilaçlar
Bu ilaçlar hipofizde prolaktin üreten hücrelere direkt etkiyle üretimi azaltirlar ve agizdan kullanilan, vajinal uygulanan veya kalçadan enjeksiyon seklinde uygulanan sekilleri vardir.
Tedaviye baslamadan önce genellikle yukarida anlatilan ve prolaktin hormonunun yükselmesine neden olabilecek dis etkenler saptanir ve giderilmeye çalisilir (ilaç kullanimi, meme uçlarinin sürekli sikilmasi gibi).
Sorun gebe kalamama oldugunda genelde prolaktin seviyesini düsüren ilaçlar ve bazen beraberinde yumurtlamayi saglayici ilaçlar kullanilir.
Sorun . gögüslerden süt gelmesi oldugunda prolaktin seviyesini düsüren ilaçlardan faydalanilir.
Sorun adet düzensizligi oldugunda yine prolaktin seviyesini düsüren ilaçlardan faydalanilir. Çocuk istemeyen bir kadinda böyle bir durumda yalnizca belirtiyi ortadan kaldiran, yani adet kanamalarini düzene sokan ilaçlardan da faydalanilabilir.
Tesadüfen saptanan ve belirtiye neden olmayan hafif prolaktin yükselmelerinde genellikle tedavi gerekmez. . Belli araliklarla takip edilir.
Hipofiz adenomunun tedavisi
Görüntüleme yönteminde adenom saptandiginda öncelikle adenomun basi belirtileri yaratip yaratmadigi arastirilir.
Adenomlar iyi huylu tümörlerdir, kanserlesme egilimi göstermezler ve genellikle çok yavas büyürler ve hatta çogu durumda küçülme egilimindedirler. Otopsilerde hiçbir sikayeti olmadigi bilinen kadinlarda bile %1-5 oraninda hipofiz adenomuna rastlanabilmektedir.
Hipofiz adenomlarinin çaplari bir santimetreden küçük olanlara mikroadenom, büyük olanlara makroadenom adi verilmekle beraber önemli olan adenomun boyutu degil çevre dokulara baski yapip yapmadigi, büyüme ve hormon salgilama hizidir.
Hipofiz adenomunun yaptigi basinin yayginlik derecesi genellikle görüntüleme yöntemine net olarak görülmekle beraber görme sinirine basi varligini arastirmak amaciyla görme alani muayenesine siklikla . basvurulur.
Adenomlarin büyük kismi prolaktini düsürücü ilaçlarla tedavi edilebilir niteliktedir. Bu ilaçlar hücrelerin sayica çogalmasini etkili bir sekilde önleyebilmektedirler ve artik burun yoluyla tümörü çikarma seklinde gerçeklestirilen ameliyatlara oldukça ender basvurulmaktadir. Özellikle siddetli belirtilere neden olan (siddetli bas agrisi, görme alaninin çok daralmis olmasi) veya hizli büyüme egilimi gösteren adenomlarda . ameliyat gerekebilecegi göz önünde bulundurulmalidir.
Takip
Hiperprolaktinemi belirtileri ilaçla giderildikten sonra doktorun belirledigi araliklarla düzenli olarak kan prolaktin ölçümlerine devam edilir. Adenom varliginda yine belli araliklarla görüntüleme yöntemleri ve görme alani muayeneleri tekrarlanir.
Takip tedavinin ilk aylarinda daha sik araliklarla yapilirken, hormon seviyelerinin yükselme egiliminde olmadigi durumlarda takiplerin arasi giderek açilir.
Gebelik döneminde takipte kanda prolaktin hormonu dogal olarak yükseldiginden bu hormonun ölçümü takipte kullanilmaz.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 617903 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri