Pasif içicilik ve Aktif Zarar Görme - Sigara Ve Zararlari - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Sigara Ve Zararlari

Pasif içicilik Ve Aktif Zarar Görme

Sigara dumaninin zararlari saymakla bitmez ve sadece sigara içenler için degil içmeyenler için de çok zararlidir. Sigara, puro ya da pipo içen bir kisinin yaninda duran kisi hem yanan tütününün hem de sigara içen kisinin disari verdigi dumani solur ve oldukça büyük bir zarar görür. Her yil binlerce pasif içici, sigara dumanin verdigi zararlardan dolayi hastalanarak, hayatini kaybetmektedir.
 
Zehirli DumanPasif içiciler, sigara içen kisilerin yaninda durarak 3.700 çesit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. Bunlarin büyük bir kismi zehirlidir, geriye kalan kismi da kanserojen benzopyrene ve formaldehyde gazlaridir.
Sigara dumanina ne kadar çok maruz kalirsaniz, kalp krizi geçirme ve akciger kanseri olma riskiniz o oranda artar.
 
Risk Altindaki Bebekler ve ÇocuklarNe yazik ki, çocuklar için risk çok daha ciddidir. Çünkü, akcigerleri henüz gelismektedir ve onlar yetiskinlerden daha fazla ve hizli nefes alip veririler. Sigara dumanina maruz birakilarak, pasif içici durumuna düsürülen çocuklarda, kulak ve bogaz enfeksiyonlari, bronsit ve zatürree siklikla görülen hastaliklardir.
 
ABD’deki California Üniversitesi’nde görevli bilim adami Manuela Martins-Green ve ekibi, sigara dumanina maruz kalan hücrelerin yaralanan bölgelere dogru gitmekte zorlandigini ifade ederek, yaralarin iyilesmesine yardim eden fibroblast hücrelerin duman nedeniyle yapiskan hale geldigini ve hareket etmekte zorluk çektigini kaydetti.
 
Fareler üzerinde bir dizi arastirma yaptiklarini ifade eden bilim adamlari, deney için kullanilan fareleri iki gruba ayirdiklarini ve birinci gruptakileri 6 ay süreyle sigara dumanina maruz biraktiklarini bildirdi. Farelerde 5 milimetre çapinda yaralar açan bilim adamlari, sigarasiz ortamda yasayan farelerin yaralarinin 7 gün sonra yüzde 95 oraninda kapandigini, pasif sigara içen farelerin yaralarinin ayni süre içinde sadece yüzde 85 oraninda kapandigini saptadilar.
 
 
Kaynak: Saglik Kütüphanesi

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 215650 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Sigara Ve Zararlari
Pasif içicilerde Risk Al
Pasif içicilik Ve Aktif
Sigara Birakma Yöntemler
Sigara Organlarimiza Nas
Sigaranin içinde Neler V
SigarayI BIrakmanIn En K
Türkiye’de Sigara
Pasif içicilerde Risk Al
Pasif içicilik Ve Aktif
Sigara Birakma Yöntemler
Sigara Organlarimiza Nas
Sigaranin içinde Neler V
SigarayI BIrakmanIn En K
Türkiye’de Sigara
Saglik önerileri, Sigara,
KararlI Olun, SIgarayI BI
Sigara Kadinlari Erkekles
Tüm Sigara Ve Zararlari

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri