Mucize Ve Güncel Diyetler - Diyet Egzersiz - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Kar 0†1¤7†1Ã
Botoks NasÃÆÃ
Soya Epiliz Lap 0ÃÆâ
K�Æâ€â„
VajinaÃââ‚Â
Tüm Arananlar
 
 
 
Diyet Egzersiz

Mucize Ve Güncel Diyetler

Mucize Ve Güncel Diyetler

Diyetisyen Aylin YILMAZDiyetisyen

Son yillarda diyet konusu herkesin bildigi ve az çok bir seyler söyleyebilecegi bir konu haline gelmistir. Hemen hemen herkes en az bir kez de olsa kendi kendine diyet yapmaya çalismistir. Bu sayede her yerde yapilan, bir gazete sayfasindan alinmis diyete rastlayabilirsiniz. Ancak unutulmamalidir ki â??her diyet bireyseldirâ?. Size mucizeler öneren diyetlerse, genellikle tek tip besinler içeren, çok düsük kalorili, sagliginizi tehdit edebilecek diyetlerdir. Moda diyetler, son zamanlarda gündemden düsmemektedir. Moda diyetlere bazi örnekler asagida yer almaktadir.
1-Atkins Diyeti;
Protein içerigi yüksek, karbonhidrat içerigi düsük olan bir diyet türüdür. Karbonhidrattan kisitli oldugundan; ekmek, unlu gidalar örnegin; makarna, pilav, meyve gibi besinler yasaktir. Oysa bu tip besinlerse, organizmanin temel enerji açigini karsilayan besinlerdir.
Protein agirlikli beslenmenin ön planda oldugu bu diyette proteinin fazla alinmasi vücutta birtakim fizyolojik degisikliklere neden olmaktadir. Proteinin vücuttaki fonksiyonuna bakildiginda özellikle metabolizmanin hizli çalismasini ve kilo kaybinin fazla olmasini saglamaktadir. Çok fazla alindiginda . ürik asit metabolizmasini bozarak, kanda ürik asit birikimine neden olabilir. Böbrek yükünü arttirarak, böbrek fonksiyonlarini negatif etkilemektedir. Vücuttan sivi kaybina neden oldugu gibi, kalsiyum atilmasina da neden olmaktadir. Olumsuz etkilerinden biri de protein agirlikli beslenme sonucunda yogun olarak doymus yagin da vücuda alinmasi sonucunda kalp-damar hastaliklari riskini artirmasidir.
2-Montignac Diyeti;
Bu diyetin özelligi ayni ögün içerisinde protein ve karbonhidratin yer almamasidir. Ayristima diyeti ile ayni özelliklere sahiptir. Dogal olarak bulunan her besinin içeriginde kendine özel oranlarda protein, karbonhidrat, yag, vitamin ve mineraller bulunmaktadir. Her besinin özeligine göre bu degerler farklilik göstermektedir. Dolayisiyla bu diyeti uygulayabilmek tamamen ütopik olmaktadir. Çünkü besin ögelerinin yiyeceklerden ayristirilmasi normal satlarda mümkün degildir. Zaten böyle bir beslenme programi, insan vücuduna da uygun degildir. Çünkü gün içerisinde nasil ki tüm besin ögelerini almamiz gerekiyorsa, bir ögün içerisinde de mümkün oldugunca çesitliligi saglamamiz gerekmektedir. Bu tarz ayristirma diyetleri kas ve kemik kütlesinden kayiplarin yasandigi, sagliksiz kilo kayiplarina neden olmaktadir. Ancak montignac diyetinin glisemik indexi düsük besinleri öneriyor olmasi, saglikli beslenme ilkeleri açisindan uygundur.
3- Zone Diyeti;
Zone diyetinde ilk göze çarpan, diyetin aç kalmama prensibi üzerine kuruldugudur. Önerilen ögün sayisina bakildiginda, 4 ögünden olusan bu diyetteki sabah ile öglen arasindaki uzun süre açligi yogun sekilde hissettirmektedir. Bu da insanlarin en aktif çalistiklari dönemde performanslarinin azalmasina sebep olmaktadir. Ayrica kahvalti ve ögle yemegi arasindaki 5 saatlik süre, uzun süreli açliga neden olur. Böylece metabolizma hizi yavaslamaya baslar. Genelde anti- aging programlarinda önerilen bir diyettir. Egzersiz yapanlar için uygun olmayabilir. Enerjinin karbonhidrattan gelen yüzdesi % 40, protein % 30 ve yag % 30â?? dur. Buda yine karbonhidrat için az, protein ve yag için fazla bir yüzdedir.
4- South Diyeti;
Protein içerigi yüksek ancak süt ve türevlerinin kisitlandigi bir diyettir. Dolayisiyla kalsiyum içerikli gidalardan fakir kaldigi göze çarpmaktadir. Kalsiyum özellikle kemik, dis gelisimi ve sagligi açisindan en önemli mineral oldugu unutulmamali, özellikle kadinlarda ileriki yaslarda kemik erimesi riskinin artacagi dikkate alinmalidir. Karbonhidratlarin kisitli olmasi, yeterli enerjiyi alamadigimizi ve enerjinin proteinlerden karsilanmaya çalisildigi da bilinmektedir. Tipki Atkins diyeti gibi protein agirlikli olmasi insan sagligi üzerinde tehdit unsuru olusturdugu unutulmamalidir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 268036 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diyet Egzersiz
10 Pratik Diyet Yemegi
Akdeniz Diyeti
Aldir Yagi, Giy Bikiniyi
BitkiÇayiylazayiflayin
Bölgesel Zayiflama Nedir
Bu Diyet Hatalarina Düsm
Diyet Ürünler Ne Kadar D
Evde Egzersizle Zayiflay
Gida Intolerans Testi Il
GÖbek Eritmenin Yollari
Hazir Sandviçler Tuz Dep
Ince Bir Bel Için Egzers
Istahikapatmaninyollari
Kalori Yakmanin 20 Yolu
Mucize Ve Güncel Diyetle
Zayif Kadinlari Bekleyen
Zayiflama Ve Egzersiz
Zayiflamak Isteyenlere Y
Zayiflatan Egzersiz
BÖlgesel Zayiflama: Soya
Tüm Diyet Egzersiz

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri