Kürtaj veya Gebelige Devam Karari - Anne çocuk Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
0��������
SiâÃÃ
Vajina 0‡1ÃÂ
Sperm ZararÃÃâ€
Penis HastalÃÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Anne çocuk Sagligi

Kürtaj Veya Gebelige Devam Karari

Kürtaj veya Gebelige Devam Karari
Belki de bütün kadinlarin korkusu istenmeyen bir gebelige sahip olmaktir. Bunun nedeni genellikle gebelikten koruyucu önlemlerin yeterli olarak alinmamasi ve bir istenmeyen gebelik durumunda ne yapilacagini bilmemektir. Sanilanin aksine bu tip sorunlar tamamen çözümsüz degildir.

istenmeyen gebelik, kadinin dogum yapmak istememesi, dogum yapmanin . saglik açisindan zararli olmasi veya yasayan çocuk sayisi fazla olan durumlarda görülen gebelik durumlardir. istenmeyen gebelik olmamasi için dogum kontrol yöntemlerini kullanmalisiniz. Gebelik oldugu durumlarda ise asagida açiklayacagimiz yöntemlerle sorun çözülebilir.

Gebelik Tanisi

Dogurgan çagdaki kadinlarda adet gecikmesi olan her durumda gebelikten süphelenilmelidir. Gebelik tanisi gebelige bagli bulanti, aserme, gögüslerde hassasiyet gibi özel yakinmalarla veya daha iyisi gebelik testi yaptirilarak konulabilir. Gebelik testleri idrarda gebelige özgü hormonlara bakilarak yapilir. Günümüzde bu tip testler oldukça hassastir çogu zaman adet gecikmesinin ilk günlerinde sonuç veririler. Burada animsatmamiz gereken bir konu bu testlerin bir hastanede veya yetkili bir laboratuarda yaptirmaniz gerektigidir. Ülkemiz kosullarinda son zamanlarda saglik kabinlerinde veya eczanelerde yapilan testlerin güvenilirligi azdir. Gebelik testi sonucunun ‘negatif’ olmasi gebeligin olmadigi anlamina gelir. Bu durumda adet gecikmesinin nedeni arastirilmasi için doktorunuza danismaniz gereklidir. Test sonucu ‘pozitif’ ise korkulan basa gelmistir ve gebelik var demektir. Bu durumda esinizle görüsüp gebeligin gelecegi konusunda kesin bir . karara varmalisiniz. Gebeligin devamina karar verirseniz gebelik takibi için doktorunuza basvurmalisiniz. Bu gebeligi istenmeyen gebelik olarak kabul edip sonlandirilmasini isterseniz yapilacaklar için asagidaki bilgileri okumaya devam edin.

Sorunun Çözümü Nasil Olur?

istenmeyen gebelik nedeniyle doktorunuza basvurdugunuzda ilk olarak ultrason dahil olmak üzere muayene olacaksiniz. Bu muayene sonucunda gebeligin sorunsuz ve . kaç haftalik oldugu anlasilacaktir. Gebelik haftasi son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanir. Türkiye’de yasa ile 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliklerin yetkili saglik personeli tarafindan sonlandirilmasina izin verilmistir. Bu sekilde uygun görülen gebeliklerin sonlanmasinda en güvenilir ve sagliga uygun yöntem kürtajdir. Kürtaj gebeligin cerrahi bir müdahale ile rahim disina alinmasidir. Bu yöntemin uygun yapildigi takdirde kalici bir sorun ortaya çikarmasi olasiligi çok azdir.

Türkiye’de piyasada bulunan hiçbir ilaç gebelik sonlandirilmasinda kullanilamaz. ilaçla düsük olmasi tibben kabul edilemez bir durumdur. ilaçla veya kabul edemeyecegimiz yöntemlerle düsük yaptirilmasi özellikle kirsal kesimde yaygindir. Bu tip düsük yapilmasi asiri kanama ve iltihap nedeni ile çok tehlikelidir. Sonuçta hangi yöntemle düsük olursa olsun yine kürtaj gerekecektir.

Son yillarda önce Avrupa’da sonra ABD’de kullanilan RU486 adli ilaç güvenilir olarak düsük yaptirilmasinda kullanilmaktadir. Fakat bu ilacin kullanimi bu ülkelerde çok dikkatli biçimde saglik kuruluslari kontrolü altinda yapilmaktadir. Bu ülkelerde hastalar da çok bilinçli olarak denilenlere uymaktadir. Türkiye’de bu ilacin kullanilmasi özel kosullar nedeniyle iyi tartisilmalidir.

Kürtaj Nasil Yapilir?

Hasta muayene masasina yatirilir ve anestezi verilir. Hastaya aci verecegi düsünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanilmalidir. Bu tip genel anestezide genellikle ameliyatlarda kullanilan ilaçlarin hepsi kullanilmaz ve bunlarin yan etkileri oldukça azdir. Daha önce dogum yapmis kadinlarda . bazen lokal anestezi yeterli olabilir. Müdahale genellikle 10 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden disari alinir. Gebelik küçük oldugundan bu islem sorunsuz olarak yapilabilir. Hasta genel anestezi yapilmissa yaklasik 15 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanildigi durumlarda ise hasta hemen ayaga kalkabilir. Hasta kendini iyi hissettigi anda eve gidebilir. Hasta evde en az 12 saat dinlenmeli ve 15 gün kadar esiyle birlikte olmamalidir. Doktorunuz büyük olasilikla sizi kontrole çagiracaktir, bu kontrolü kesinlikle aksatmayin.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 227108 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Anne çocuk Sagligi
Gebeligi önleyici Bir Ay
Kürtaj Veya Gebelige Dev
Çocukta Beslenme Ve Atis
Annelik Kadinlarin Beyni
Çocugunuzu Günesten Koru
Agrisiz Dogum Nasil Uygu
Agrisiz Dogum Nasil Uygu
Bebekler Nasil Beslenmel
Deri Çatlaklari (stria)
Dis Gebelik
Dis Gebelik
Gebe Beslenmesi
Gebelik Ve Evcil Hayvanl
Gebelikte Folik Asitin ö
Gebelikte Folik Asitin ö
Gebelikte Yapilacak Olan
Gebelikte Yapilacak Olan
Hamilelik Döneminde Disl
Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme - H
Tüm Anne çocuk Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri