Kanser ve Sismanlik - Kanser - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
KarÃÃÆ
Kizlik Zarà ââ‚Â
TamamenyciplakeerkekÃÃ
Ger̉ہ
HEMOF 0ÃÆââ‚
Tüm Arananlar
 
 
 
Kanser

Kanser Ve Sismanlik

Sadece karin içi yaglarda bulunan ve besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldiran “STAMP2” geninin, kanserle de iliskili oldugu tespit edildi.

Sismanlik, seker ve kalp hastaliklari üzerine uzun yillardir arastirma yapan Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastaliklar Bölümü Baskani Prof. Dr. Gökhan Hotamisligil, “STAMP2, bilimsel olarak en yeni çocugumuz. Sadece karin içindeki yaglarda bulunan bir molekül bu. Neden sismanlik kanser gelisimini tetikliyor? Bu bilinmiyor.

STAMP2 genin bununla ilgili çok önemli bir ipucu olacagini düsünüyoruz. Çünkü metabolizmayi kontrol eden bir molekül, ayni zamanda tümörleri de kontrol ediyor. Onu kapatabilirsek, enerjisizlikten tümörleri öldürmek belki mümkün olabilecek. Bunlar daha ileriye yönelik, bilimsel olarak heyecanli, uygulama olarak nereye gidecegi belli olmayan seyler” dedi.

Prof. Dr. Hotamisligil, uzun yillar sürdürdükleri arastirmalarin bu yil meyvelerini vermeye basladigini söyledi.

Besinlerin vücuda tahribat yapmasina engel olan ve karin içi yaglarinda metabolik koruma görevi yapan yepyeni bir islevi ve bunu kontrol eden geni ortaya çikardiklarini bildirdi.

Hotamisligil, “STAMP2” adi verilen molekülün, en fazla, karin içi yaginda üretildigini ve yemek yendikten sonra arttigini ve ögün aralarinda ise düstügünü tespit ettiklerini ifade etti.

Bu molekülün, yag hücrelerine besin saldirisiyla basa çikmada yardimci oldugunu ve besinlerin vücutta tahribat yapan etkilerini ortadan kaldirdigini da dile getiren Prof. Dr. Hotamisligil, su bilgileri verdi:
“STAMP2, bilimsel olarak en yeni . çocugumuz. insanlar yemek yedigi zaman vücutta acayip seyler olmaya basliyor. Özellikle yag dokusunda. Yag dokusu sanki yabanci bir maddeyle, bir mikroorganizmayla karsilasmis gibi bir reaksiyon vermeye basliyor. Bunun neden ortaya çiktigi bilinmiyor. Bunu benim arastirma grubum ortaya çikardi. Vücutta enerji fazlasiyla beraber garip bir immün -vücudun mikroorganizmalara, kanser hücrelerine ve diger potansiyel zararli maddelere karsi olusturdugu savunma sistemi- reaksiyon ortaya çikiyor. Bütün sözünü ettigimiz hastaliklarin ardinda yatan sey bu. Bunu nasil düzeltebilecegimizi ögrenirsek ki, bu hastaliklari halledebilecegimizi düsünüyoruz. Buldugumuz ilaçlarin hepsi bunlar için.

Sadece karin içindeki yaglarda bulunan bir molekül bu. Yemek yendigi zaman molekülün düzeyi birden bire yükseliyor. Sanki vücudu . gelen besinlere karsi hazirliyor. Yemekten 1-2 saatten sonra tekrar normal düzeye dönen ilginç bir molekül.

Bir ögrencim, bir yeni hayvan modeli gelistirdi. Fareden bu geni çikardi. Bu gen olmayinca hayvanda, hiçbir ek müdahale yapmadan, yüksek kalorili gida vermeden, normal günlük gidasini aldigi halde 3 ay içinde karaciger yaglanmasi, seker hastaligi, kalp hastaligi ve yüksek kolesterol ortaya çikti. O da bize gösterdi ki, çok uzun yillardir bilimin aradigi gizemli bir molekül ortaya çikti.”

KANSER VE SiSMANLIK

Bu çalismalar sirasinda, Oslo Üniversitesi’nde kanser alaninda uzmanlasmis Prof. Fahri Saatçioglu’nun da ayni geni buldugunu ögrendiklerini belirten Gökhan Hotamisligil, “Prof. Dr. Saatçioglu, prostat kanseri üzerine çalisiyor. Ayni geni prostat kanseri üzerine çalisirken ortaya çikardi. Birlikte çalismamizin nedeni, iki ayri noktadan gelip ayni geni bulmus olmamiz. Sismanlayinca kanser riski çok yükseliyor. Örnegin karaciger kanseri riski 5-6 misline çikabiliyor, sindirim sistemini ilgilendiren kanserlerin riski 2-4 kat artabiliyor. Kadinlarda meme, erkeklerde prostat kanseri riski yükseliyor. Bununla ilgili hiçbir bilgi yok” diye konustu.

“Neden sismanlik kanser gelisimini tetikliyor? Bu bilinmiyor. Biz STAMP2 genin bununla ilgili çok önemli bir ipucu olacagini düsünüyoruz” diyen Hotamisligil, “Çünkü metabolizmayi kontrol eden bir molekül, ayni zamanda tümörleri de kontrol ediyor. Sanki tümörlerin enerji sayaci gibi çalisan bir molekül bu. Onu kapatabilirsek, enerjisizlikten tümörleri öldürmek belki mümkün olabilecek. Bunlar daha ileriye yönelik, bilimsel olarak heyecanli, uygulama olarak nereye gidecegi belli olmayan seyler…” dedi.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 257191 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kanser
Antioksidan Destegi Kadi
Elma Kabugu Kanseri Enge
Kanser Riskini Mandalina
Kanser Tedavisinde Tamam
Kanser Ve Sismanlik
Kanserden Korunmak Elini
Kanserden Korunmaya Nele
Kanserin Ilaci Tütün
Kanserli Hücre Nasil Anl
Kanserli Hücreler Nasil
Kimya Uzmani Kanserli Hü
Sarapta Kanser Riski
Testis Kanseri Erkek Yum
Yutma Güçlügü Disfaji Ye
Aci Biber Kansere Karsi
Akciger Kanseri - Tedavi
Akciger Kanseri
Bas Ve Boyun Kanseri
Bira IÇenlerde Kanser Da
Kanser: Tedavi Prensiple
Tüm Kanser

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri