Kalp sicak sevmez! - Kalp Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Anne Cocuk SaglÄÃ
Ger à ‚ÃÆ
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Soyaepilizlap0âÃÂ
Tüm Arananlar
 
 
 
Kalp Sagligi

Kalp Sicak Sevmez!

.
Asiri sicaklar kalp hastalarinda tehlikeli durumlar yaratabiliyor. Sicak çarpmasi ve sicak inmesi gibi durumlar daha kolay ortaya çikiyor.
26 Temmuz 2007 Persembe
Dr. Hasan insel
Filiz Hocaâ??yla odamda yeni baslattigi ‘Kadin kalbi klinigiâ?? programini konusuyorduk. Prof. Dr. Filiz Ersel Tüzüner, kadinlarin da kalp hastaliklari yönünden erkekler kadar tehlikede oldugu . gerçegi pek bilinmedigi için kadinlara özel bir check-up programi baslatmisti. Konu uzadikça uzadi, saatler öglene yaklasti. Söyle oda bir havalansin diye cami açayim dedim. inanilmaz bir sicak. Benim odam tam Nisantasi kavsagina bakiyor. Bu dört yol agzinda asfalt buharlasmis da yukarilara çikiyor sanki. Can havliyle derhal cami kapattim. ”Felaket degil mi?” dedi Filiz Hoca. ”Kalp hastalari daha da zor durumda” diye de ilave etti. ”Dogru hocam, hem asiri soguk, hem de asiri sicak insan vücudunda önemli degisiklikler yapiyor. Kalp hastalarini anlatsaniza bize” dedim. Her zamanki sevecen haliyle, tatli tatli anlatti Filiz Hoca.Sicak hava kalbi nasil etkiler? Mevsim ortalamasinin üzerinde olan sicaklar vücudun isi düzenleme sistemini zorluyor. Bu sistem terlemeyle vücudu serinletmek için cilde kan pompalamaya çalistigindan, kalbin yükü de artiyor. Kalp ekstra bir yükle ve hizli çalisiyor. Yani nabiz hizlaniyor ki bu istedigimiz bir sey degil. Özellikle de koroner hastalari bakimindan. Bazi kalp ilaçlari da kalbi yavaslattigi için nabiz hizlanamazsa, sogutma sistemi iyi çalisamaz ve sicaklik daha da fazla hissedilir. Böylece sicak çarpmasi ve bunun gibi tablolar daha kolay ortaya çikar.
Stentâ??li hastalar dikkat!Tabii en basta kalp damar hastalari, stent konmus, suni kapak takilmis, kan sulandirici alan hastalar, hipertansiyonlular, seker hastalari da kan sekerleri kontrol altinda degilse su kaybi ile isiyi ayarlama sistemi bozulmasina ugrayabilirler.Kronik hastalar, mesela diyaliz hastalari, Multiple Skleroz (MS) hastalari, psikiyatrik hastalar, Lupus hastalari özellikle dikkatli olmalidir önlemler konusunda.
ilaçlar isi sistemini bozarBazi ilaçlar da vücudun termostat yani isi ayarlama sistemini bozuyor ve sicaga dayanma esigini düsürüyor. Mesela betabloker dedigimiz ilaçlar kalbi yavaslatir, kalp hizlanamayinca serinletme sistemi de iyi çalisamaz. idrar söktürücüler ile sicagin su kaybettirme etkisi daha da artar, kan koyulasir. Tuzsuz diyette olanlarin da sicaga dayanma esigi düsüktür.
Sicak havada ne gibi tablolar ortaya çikar?Vücudun sogutma mekanizmasi yetersiz duruma düserse kramplardan tutun da sicak çarpmasi, sicak inmesi (heat stroke) ve ölüme kadar giden tablolar gelisebilir. ilk belirtilerde dikkatli olmak gerekir. Mesela kisi çok terliyor ama cildi serin, nabzi zayif ve hizli atiyorsa, bas dönmesi, bas agrisi, bulanti hele kusma varsa bunlar ciddi belirtilerdir. Hele atesi yükselir, terleme durur, cildi kurur ve suuru bulanirsa sicak inmesine dogru gidis ilerliyor demektir.
Ne yapmak lazim?ilk belirtilerde hemen kisiyi serin ve gölge bir yer bulup yatirmali, elbiselerini çikartmali, serin islak havlularla sarmalidir. Kusma yoksa 15 dakikada bir yarim bardak su içirmeli ve mümkünse tibbi yardim istenmelidir. Cilt sicak, kuru ve kirmiziysa ve kusma, istemsiz hareketler varsa, bu kisi acilen hastaneye götürülmelidir.
Önleminizi alin
Sicak çarpmasina engel olunabilmesi için mümkünse sicak dalgasina göre planlama yapmak gerekir. Yani hava raporlarina dikkat etmek ve sicak hava dalgasi hakkinda bilgilenmek lazim.
Klima yoksa, sik sik el bilekleri, ense islatilmali, yüz yikanmali, dus alinmalidir.
Disariya çikilacaksa sabah erken veya aksamüstü tercih edilmelidir.
Air conditionlu ortamlarda bulunmaya çalisilmali, mesela alisveris merkezi, sinema ve benzeri yerlerde geçirilecek birkaç saat, vücudun kendi termostat sistemine yardimci olacagi için bu tip imkânlar kullanilmali, mümkünse arada bir böyle yerlere girip serinleyerek sicagin etkisinden biraz uzaklasilmalidir.
Açikta çalismak zorunda olan kisiler saatte en az 2 bardak su içmelidir. Suyu susamadan içmek lazim. Spor veya egzersiz yapanlarda bu miktar artabilir.
Tercihen su ve taze meyve sulari içilmelidir. Çay ve kahve su kaybini artirir. Alkollü içecekler ise kesinlikle aksam serinligine birakilmalidir.
Bazi hastalarda tibbi nedenlerden dolayi su kisitlamasi önerilmis olabilir (bazi böbrek hastalari böyledir). Diger taraftan kalp yetersizligi olan kimselerin de asiri su içmesi tavsiye edilmez. Tuz kisitlamasi olmayan kisiler, yemeklerine tuz ilave ederek, terle kaybolan mineralleri yerine koyabilirler.
Asiri sicaklarda, yakinimiz, komsumuz gibi yalniz yasayan yasli kimseler varsa onlari arayip sormali, çocuklari, hele bebekleri park edilmis arabalarda kesinlikle birakmamaliyiz. Tabii evcil hayvanlari da otoparklarda araba içinde unutmamaliyiz.
Asiri sicaklarda kimler risk altinda?
4 yas ve altindaki çocuklar
65 yas üzerindekiler
Sismanlar (obezler)
Hamileler
Açik havada çalismasi gerekenler (Askerler, tarim isçileri, yapi isçileri, trafik polisleri gibi)
Firin, mutfak, kuru temizleyici gibi sicak, buharli yerlerde çalisanlar
Açik havada egzersiz veya spor yapanlar
Hastalar ve bazi ilaçlari kullananlar
Kent merkezinde yasayanlar

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 219712 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kalp Sagligi
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Kalp Hastaligina Bahar Uy
Kalp Damar Hastaliklari V
Elma Kalp Sagligi IÇin Id
Dis Kalp Masaji Nasil Yap
Çay Kalp Sagligi IÇin De
Bayilma, Seker Hastaligi,
Tüm Kalp Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri