Kalbin Yapisi - Kalp Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
0��������
SiâÃÃ
Vajina 0‡1ÃÂ
Sperm ZararÃÃâ€
Penis HastalÃÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Kalp Sagligi

Kalbin Yapisi

Kalbin yapisi nasildir?
Kani pompalayan 4 ayri odaciktan olusur. Üstteki odaciklara atriyum (kulakcik) alttakilere ise ventrikül (karincik) adi verilmistir. Kulakciklarin karinciklara baglandigi yerde 2 adet kapakçik (mitral ve tricuspid kapakçiklar) vardir, karinciklarin ana atardamarlara baglandigi yerde de 2 adet özellesmis kapakçiklar (aort ve pulmoner kapaklar) bulunmaktadir.   Kapaklar
1.Tricuspid kapak, sag kulakçik ve sag karincik arasinda yeralir; 2. Pulmoner kapak, sag karincik ile akciger atardamari arasindadir; 3. Mitral kapak, sol kulakçik ile sol karincik arasindadir; ve 4. Aort kapagi, sol karincik ile aorta atardamari ( kani vücuda gönderen ana damar) arasindadir. Her kapakçik özellesmis bazi yaprakçiklardan olusmustur.  Mitral kapak 2 yaprakçiktan . olusmustur diger kapaklar ise 3 er yaprakçiktan olusmuslardir. Bu kapaklarin hepsi normalde kanin tek toned ilerlemesine müsaade ederler yani “check-valve” seklinde çalisirlar. Kapak boyunca kan kalp tarafindan pompalandiktan sonar bir miktar kan basinç farkindan dolayi geri kaçmak isterken kapaga çarpar ve kapagin kapanmasina yol açar. iste normal bir kapak böyle çalisirken yetmezligi bulunan kapak kanin kapaktan geri kaçmasina ve bir takim rahatsizliklara neden olur bu ileride anlatilacaktir.  Kalp kani nasil pompalar?
Kalp kani akcigerlere ve vücudun tümüne hayli organize bir dizi 4 odacik kasilmasi sonucunda pompalayabilir. Kalbin uygun sekilde çalisabilmesi için, 4 odacigin da organize bir sekilde atmasi lazimdir. Bu . elektriksel bir uyari ile yönetilir. Elektrik bir sinyal odacik boyunca geçince odacik kasilir. Kulakçiklarin üzerinde en tepede bulunan SA dügüm denilen ve sadece elektrik üretmek için özellesmis bir gurup hücre tarafindan baslatilir. Ve sadece elektrik iletmek için özellesmis bir kablo gibi davranan lifler tarafindan bu sinyal tüm kalbe yayilir. Bu . elektrik kablosu liflerinin her yerinde ileti hizi farkli düzenlenmistir (bazi yerlerde elektrik sinyali daha yavas ilerler)
 
 
Kaynak: Saglik Kütüphanesi

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 220917 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kalp Sagligi
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Kalp Hastaligina Bahar Uy
Kalp Damar Hastaliklari V
Elma Kalp Sagligi IÇin Id
Dis Kalp Masaji Nasil Yap
Çay Kalp Sagligi IÇin De
Bayilma, Seker Hastaligi,
Tüm Kalp Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri