iKTiDARSIZLIK VE EMPOTANS - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

iKTiDARSIZLIK VE EMPOTANS

is ve es sorunlari, ekonomik sorunlar, ruhsal gerginlikler, yorgunluk, iliskideki diger problemler vb. nedenlerden dolayi her erkek hayatinin bir döneminde ereksiyon yani sertlesme problemiyle karsilasabilir. Bu dogal ve olagan bir durumdur. Çünkü her zaman ve bütün kosullarda yeterli ereksiyonun saglamasini beklemek cinsel bir mit olmaktan ileri gidemez. Fakat ereksiyon problemi sik tekrar eder, israrci olursa ve cinsel birlesmeyi sik engellerse; bu durum tedavi gerektirir.

Cinsel iliski için gerekli sertligi baslatamama, saglayamama veya devam ettirememe durumunda sertlesme bozuklugundan bahsedilebilir. Cinsel temas esnasinda, cinsel istek duyulmasina karsin, erkek cinsel organinin sertlesme bozukluklarina, yeterli veya kesinlikle sertlesmemesine â??iktidrasizlikâ?, â??erektil disfonksiyonâ? yada â??empotansâ? denir.

iktidarsizlik, cinsel . isteksizlik degildir. Bosalma sorunlarindan farklidir. Ve erken bosalma veya kisirlikla kesinlikle karistirilmamalidir. iktidarsiz bir erkek orgazm ve baba olabilir.

Cinsellik, hayatimizda üreme ve neslin devaminin çok ötesinde kilit bir öneme sahiptir. Sosyal iliskileri ve aile kurumunu bir arada tutan mutlulugun ana yapi tasidir. Bu nedenle iktidarsizlik sadece bir kisinin sorunu degil kari kocanin ortak sorunu olarak algilanmalidir.

Arastirmalara göre empotans, 40-70 yas arasi erkeklerin %70 görülür ve yasam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Cinsel konularda arastirmalari ile bilinen Masters ve Johnsonâ??na göre; cinsel iliskilerin % 25 inde ereksiyonun saglanmasinda sürekli bir sorunun vardir.

Penisin Anatomisi

Anatomik olarak penisin içinde idrar yoluna paralel iki adet Corpora Cavernosa adi verilen süngersi silindirler vardir. Erkek cinsel açidan uyarildiginda sinir sistemi penisi canlanmasi için uyarir. Penisin adelesi ve penise gelen atardamarlari, süngersi silindirlerin içerisindeki sinüzoidleri kanla doldurmak için gevserler. Bu da organin genisleme ve sertlesmesi ile ereksiyonu saglar. Sinüzoidlere kanin dolmasiyla birlikte organ içersinde artan basinç ve gerilme venleri baski altinda alir ve bir nevi dolasim engellenerek kan akimi ayarlanmis olur. Kan akiminin bu sekilde ayarlanmasi ereksiyonun devamliligini saglar. Bu olayin meydana gelmesinde, beyin, omurilik, sinirler, kan damarlari, penis düz kasi ve hormonlar rol alir. Süngerimsi silindirlerin adeleleri beyin ve omurilikteki özel merkezler tarafindan idare edilerek penisin ereksiyon ve gevsemesini saglarlar. Bu merkezler cinsel temas, erotik uyarilar veya fantezilerden etkilenerek ereksiyonu saglarken, endise, güvensizlik, heyecanlanma, korku ve stresle de ereksiyonu olumsuz etkilerler.

iktidarsizligin Nedenleri

-Stres, sürekli mesleki baski, meslek ve aile yasaminda basarisizlik duygusu, esler arasinda sürekli yasanan problemler, bedensel antipati ve kadinin gebe kalmasindan duyulan korku, basarisiz olma korkusu, cinsellik hakkinda yanlis bilgilenme veya kesfedilme, reddedilme, üzüntü vb. nedenlerden kaynaklanan anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sikintilar,

-Erken bosalma, orgazm bozukluklari ve cinsel istekte azalma,

-Penisin atardamarlarina, toplardamarlarina, süngerimsi silindirlerine ve sinirsel yapilarina ait bozukluklar,

-Asiri sigara, alkol, eroin, esrar veya diger uyusturucu maddeler,

-Akciger, karaciger, kalp, böbrek, sinir, arter veya venlerin kronik hastaliklari, ( Özellikle seker hastaligi, yüksek tansiyon, arteryoskleroz veya damar sertligi, testesteron hormonundaki azalma vb. )

-Legen kemigi veya omurgalardaki yaralanmalar,

-Prostat, mesane veya rektum kanseri sebebi ile yapilan ameliyatlar,

-Antidepresanlar, antihistamimikler, hipertansiyon ilaçlari veya prostat kanseri tedavisinde kullanilan bazi ilaçlar,

Durumun bütün açikligi ile doktora anlatmasi teshis ve tedavi için atilacak ilk adimdir. Orta yas öncesi genellikle ruhsal nedenler, daha sonraki yaslarda ise organik nedenler ve sagliksiz yasam biçimleri nedenler arasinda agirlik kazanmaya baslar.

iktidarsizligin Tanisi

-Ayrintili tibbi ve cinsel hikaye,

-Detayli bir fiziksel muayene,

-Laboratuvar testleri vb.

Cinsel Terapist Dr.Helen Singer KAPLANâ??in â??Resimli Cinsel Tedavi Kilavuzuâ? adli kitabinin ikinci baskisinda iktidarsizligi, ereksiyon fonksiyon bozuklugu olarak tanimlamis ve nedenleri konusunda sunlari yazmistir: “Ereksiyon, dogru bir hormonal çevreye, saglikli bir penis anatomisine, yeterli vasküler kaynaga ve saglam ve iyi fonksiyon gösteren sinir araçlarina bagli olan nörovasküler bir reflekstir. Bu bilesenlerden herhangi birindeki sorunlar fiziksel temelde potans bozukluklarina neden olabilir. Genital araçlarda fiziksel bir bütünlük oldugunda bile, ereksiyonu yöneten otonom vasküler refleksler hassastir ve bilinçsiz çatisma veya duygularla bozulmaya açiktir. Bir erkek sevisirken sakin bir duygusal halde ve çatismasiz olmadigi sürece, ereksiyon refleksleri bozulmaya açiktir.

Geçmiste, psikojenik iktidarsizligin cinsellik konusundaki derin nevrotik çatismanin bir ürünü olduguna inanilmaktaydi. Psikoanalitik teoriye göre, yeterince çözülmemis oedipal konulara bagli olarak bilinçsiz incinme (hadim edilme) korkulari psikojenik iktidarsizligin temel belirleyicisiydi. Daha yakin zamanda ereksiyon zorluklarinda çifte ait nedenler konusuna daha fazla dikkat edilmeye baslanmistir ve evlilik veya as iliskisinde bilinçsiz rahatsizligin, önemli güç çatismalarinin ve sözlesmesel hayal kirikliklarinin ve karsilikli çocukluk çagi transferanslarinin da ereksiyon zorluklarina neden olabilecegi hipotezi ortaya atilmistir.

Açik bir sekilde, hem bilinçsiz hem de intrapsisik ve çiftle ilgili çatismalar potans bozukluklarina neden olabilir ve olmaktadir. Bu çatismalarin savunmasiz olan erkekte cinsel faaliyete dahil olmak üzereyken ortaya çikmasi muhtemeldir. Bununla birlikte, klinik uygulamada gördügümüz ereksiyon bozukluklarinin birçogu daha basit, çok daha kolay düzeltilebilen duygusal faktörler tarafindan üretilmektedir. Bunlar, performans anksiyetesini, kadin tarafindan reddedilme korkusunu, geçmiste yasanan ereksiyon zorlugu deneyimi nedeniyle iktidarsizlik beklentisini, kadinin tatmini ile asiri biçimde ilgilenilmesini ve kültürel olarak indüklenen cinsel zevk hakkindaki suçluluk duygusunu kapsar. Bu konular, daha derin korkular kadar, erkek üzerinde sevisirken yogunlasabilir ve erkegin kendisini cinsel deneyime birakmasina engel olur. Anksiyete veya anksiyeteye karsi savunmalar olmadan kendini birakma ereksiyon reflekslerinin düzgün çalismasi için gerekli bir kosuldur.

Çok daha basit kaynaklara sahip olan potans bozukluklari genellikle cinsel terapi ile tedavi edilebilir, bu terapi daima, çiftler arasindaki cinsel sistemi insanilestirmek, belirsizlikten kurtarmak ve içerdigi anksiyeteyi ortadan kaldirmak amacini tasimaktadir. Bu sekilde, cinsel olarak kendini birakma mümkün hale gelir ve potans yeniden elde edilir.”

iktidarsizligin Tedavisi

-Cinsel Terapi,

-Sigara ve alkol alimi sinirlandirilmasi,

-ilaç aliskanliklarindan kurtulma,

-Beslenme aliskanliklarinin degistirilmesi,

-Egzersiz,

-Sildenafil sitrat, yohimbin, apomorfin, trazodon vb. ilaç tedavileri,

-Hormonal tedaviler,

-intauretral tedavi yani idrar yoluyla ilaç uygulanmasi, (MUSE)

-Penis içi enjeksiyon,

-Enjeksiyon tedavisi,

-Cerrahi yöntemler,

-Pompa tedavisi,

-Penil protezler yani mutluluk çubuklari,

-VIP-Peptide gibi pankreas enzimleri,

-Yulaf tentürü, Biberiye sarabi, Egir kökü tentürü ve çayi, Ginseng kökünden elde edilen preparatlar gibi bitkisel karisimlar.

Tedavi kisiden kisiye degisebilir. Tedaviye erkek ve esi beraber katilmalidir.

Cinsel Terapist Dr.Helen Singer KAPLANâ??in â??Resimli Cinsel Tedavi Kilavuzuâ? adli kitabinin ikinci baskisinda iktidarsizligin tedavi stratejilerini asagidaki sekilde açiklamistir: “Ereksiyon fonksiyon bozuklugunun kisa aktif tedavisinde asagidaki sira takip edilir:

1-Ereksiyon olmadan erotik zevk,

2-Orgazm olmadan ereksiyon,

3-Ekstravajinal orgazm,

4-Orgazm olmadan cinsel birlesme ve

5-Cinsel . Birlesme.

Patojenik anksiyeteye ve savunmalara sevisme aninda neyin neden oldugunun belirlenmesi için, her bir iktidarsiz hastanin klinik durumu bireysel olarak degerlendirilmelidir. Bu veriler temelinde, cinsel durum, anksiyete uyandiran faktörlerin mümkün oldugunca fazlasinin elimine edilmesini saglayacak sekilde yeniden yapilandirilabilir. Bazi cinsellik terapistleri islemleri bireysel temelde yapilandirmamaktadir, bunun yerine tedaviye algilama odagi I ve II ile baslamaktadir. Bu prosedür için iyi bir mantik vardir, çünkü bu egzersizler ortalama vakada görülen anksiyetelerin büyük bölümünün elimine edilmesi için tasarlanmistir. iliskiye girme veya orgazm ile ilgili yasaklamalar performans anksiyetesini ortadan kaldirir, terapistin karsilikli olarak zevk verme ve alma tavsiyeleri de bir performans saglama ve gösterme amacinin yerini alir. Ayni zamanda â??sira ile islem yapmaâ?, erkegin karisininkine bagli tepki vermesinin neden oldugu baskiyi ortadan kaldirir. Genellikle bir erkek algilama odagi II sirasinda spontan ereksiyonlar yasayacaktir. Bunlar kaybedilebilir ve geri dönebilir. Bu deneyim çift için son derece önemli dersler saglar, bu dersler terapist tarafindan açik hale getirilmelidir:

1-Gevsemis kosullar altinda ereksiyon gerçeklesecektir, yani ekipman iyi çalisir durumdadir.

2-Bir ereksiyon kaybedilirse, sonsuza kadar kaybedilmis demek degildir. Nazik uyarilarla geri gelecektir. Aslinda ereksiyonlarin uzun süreli sevisme sirasinda kaybedilmesi ve geri gelmesi, uzun süreler boyunca kalici olabilecekleri çok genç yaslar haricinde, normaldir.

SIKISTIRMA

Bazi durumlarda, kaygili bir erkege kaybedilen bir ereksiyonu yeniden kazanabilecegini deneysel olarak gösterebilmek için, Masters ve Johnson tarafindan baslatilan â??sikistirmaâ? teknigini kullaniriz. Bir erkek ereksiyon olduktan sonra, karisi penisini ereksiyonun kaybolmasina yetecek kadar güçle bas kisminda sikistirir. Bu genellikle acitmaz, ancak ereksiyonun üçte biri ila yarisi kaybolur, bu muhtemelen refleksif bir temelde gerçeklesmektedir. Bu sekilde kaybedilen ereksiyonlar nazik bir sekilde gerçeklestirilen uyariyla hizli bir sekilde geri döner. Bu manevranin birçok kez tekrarlanmasi genellikle bir çiftte ereksiyonun kaybi korkusunun tedavi edilmesi için yeterli olacaktir.

UYARIDA FARKLILIKLAR

Genellikle algilama odagi I ve II ile baslariz ancak bu degismez bir sart degildir. Bazi erkekler uzun süreli nazik ön oyunlarla gerçekten inhibe olurlar. Cinsel degerlendirme, erkegin özellikle potent . oldugu bazi durumlari ortaya çikarirsa, bunlarla baslariz. Dolayisiyla, örnegin ereksiyon sorunlari yasayan bazi erkekler giyinikken bir kadinla â??ön sevismeâ? gerçeklestirirken mükemmel ereksiyona sahip olur. Bu durumda, tedaviyi erkegin ask oyununa giyinikken katilacagi sekilde baslatabiliriz. iliskiye girmesine izin verilmez, ancak karisi pantolonu üzerinden penisini uyarir. Tedavinin daha sonraki bir safhasinda karisi fermuarini açabilir ve pantolonu hala üzerindeyken penisiyle oynayabilir.

Ayni zamanda yüksek sabah androjen seviyelerinin ve sabah ereksiyonunun avantajlarindan yararlaniyoruz. Eger bir erkek sabahlari daha fazla tahrik oldugunu ve düzenli olarak sabah ereksiyonlari ile uyandigini söylüyorsa, algilama odagi IIâ??nin sabahin erken saatlerinde uygulanmasini öngörürüz.

Bazi durumlarda, bir kayganlastirici, genellikle vazelin kullanilmasini öngörürüz. Bu madde, karisi erkegi uyarirken erkegin penisi üzerine yerlestirilir veya erkek kendisini karisi yanindayken uyarirken penis üzerine konur. Bu son derece tahrik edici bir tekniktir ve nadiren ereksiyon meydana gelmez.

Oral uyari tedavinin bu safhasinda siklikla kullanilir. Birçok erkek için, bu cinsel faaliyetin en uyarici biçimidir ve ereksiyon üretmesi en muhtemel olanidir. Dogal olarak oral seks kadinin istekli olmasi ve bu fikirle kendini geri çekmemesi halinde kullanilabilir.

Uyari sirasinda bu ne biçimde olursa olsun, erkek obsesif olmamali, seyretmemeli, yani ereksiyon olup olmadigini izlememeli veya â??ne kadar sert oldugunaâ? bakmamalidir.

Bu teknikler erkegin anksiyeteden korunmasinda basarisiz olursa, erkekten uyari alirken kendisini canli bir erotik fanteziye . daldirmasi istenir. Anksiyeteden ve anksiyeteye karsi obsesif savunmalardan (kendi kendini gözlemleme veya â??izlemeâ?) erotik fantezi yoluyla kurtulma cinsel tedavide önemli bir yere sahiptir. Erotik fanteziler anksiyeteye karsi mükemmel savunmalardir ve ayni zamanda bunlar cinsel tepkiyi kolaylastirir. Bununla birlikte, fantezi konusu terapatik hassasiyetle ele alinmalidir. Çiftler siklikla kendilerinin ve / veya eslerinin erotik fantezilerine yogun duygusal reaksiyonlar gösterirler. Suçluluk ve utanç duyarlar ve içerigin â??anormal veya hastacaâ? oldugundan korkarlar; yalnizca birbirleriyle olmasi gerektigi â??kabul edilenâ? cinsel eylem sirasinda bir baska kisinin veya bir baska seyin hayal edildigi gerçegi nedeniyle kiskanirlar ve/ veya suçluluk duyarlar.

Bu tür duygusal davranislar hafifse ve çiftin psikopatolojisinde . derin köklere sahip degilse, birbirlerinin fantezilerinin açik bir sekilde konusulmasi her birindeki suçluluk hissini yok eder ve ayni zamanda çift arasindaki yakinligin ve temasin ve erotik zevkin artmasini saglar.

Bununla birlikte, bazi durumlarda bu zor ve ayrintili bir konudur. Güvensiz bir es, kocasinin kendisi ile sevisirken genç bir yabanci ile birlikte oldugunu hayal ettigini ögrendiginde paranoid bir kiskançlik tepkisi verebilir. Bu tür bir tepkinin daha derin seviyede ele alinmasi gerekir ve bu tepki siki bir sekilde semptom oriyantasyonlu bir tedavinin dar sinirlari içerisinde yer alir. Fanteziye karsi olumsuz bir tepki verilmesi hastanin güvensizliginin, partnerinin normal erotik fantezi yasantisini kabul edememesinin köklerinin büyüdügü kendisine karsi temel olarak yeterince saygi duymamasinin üzerinde önemli isler yapilmasini gerektirir.

Reaksiyonlar

Bu yogun erotik uyari uygulamasi, performans gösterilmesi gerekliliginden kurtulma ile birlikte, birkaç gün içerisinde ereksiyon üretir. Bazi erkekler irrite olur çünkü bu süre içerisinde bosalmalarina izin verilmez, ancak bu durum tedavinin önünde önemli bir engel olusturmaz. Bununla birlikte, bu prosedürlere tepki vermeyen bazi erkekler vardir. Bu tür durumlarda anksiyetelerin ve çatismalarin ve evlilikle ilgili zorluklarin psikodinamik olarak arastirilmasi girisiminde bulunulabilir. Bununla birlikte, bu tür durumlarda iktidarsizlik muhtemelen derinlerdeki intrapsisik ve / veya evlilikle ilgili patolojiyle direkt olarak iliskilidir ve bu tür hastalar genellikle kisa tedavi prosedürleri ile tedavi edilemez. Bir erkegin orgazmsiz ereksiyon üretmek için tasarlanmis davranis reçetelerine tepki vermemesi halinde, cinsel tedavi prognozu yetersizdir.

Ekstravajinal Orgazm

Erkek ereksiyon olabilecegi konusunda güven kazandiktan sonra, tedavi elle ve / veya oral uyari ile üretilen orgazma geçer. Bu prosedür daha öncekinin aynidir, ancak erkek isterse bosalabilir.

iktidarsiz erkeklerden bazilarinin esleri klitoral uyari ile orgazm olmak konusunda isteksizdir ve tek tatmin kaynagi olarak cinsel birlesme talep ederler. Bu talep erkegi büyük baski altinda sokar, çünkü bir ereksiyonla performans göstermelidir, aksi halde karisi tatmin olmayacaktir. Bu tür durumlarda tedavi odagini kadina kaydiririz. Cinsel birlesme disi orgazmi alternatif bir tatmin olma biçimi olarak kabul etmesini saglama girisiminde bulunuruz. Bu, kapsamli psikoterapatik islerin yapilmasini gerektirebilir. Ancak bu, genellikle erkegin baski ve â??performansâ? gösterme hissini ortadan kaldirmakta çok ise yarayan son derece önemli bir tedavi bölümüdür. Artik karisina istemli kontrole sahip oldugu elleri veya agzi ile zevk verebilecektir. Kadin artik istemli kontrolün söz konusu olmadigi erekte bir penise . bagimli degildir. Artik kocasi ereksiyon olmazsa kendisini reddedilmis hissetmeyecektir & ve kocasi da esini orgazm oluncaya dek oksayabilirse ve onu sevdigini veya â??gerçek bir erkekâ? oldugunu â??ispatlamakâ? için bir ereksiyon üretmesi gerekmezse artik reddedilmekten korkmayacaktir.

Orgazmsiz Cinsel Birlesme

Orgazma giden gerçek cinsel birlesme öncesinde genellikle vajina içerisinde bulunma â??uygulamasininâ? yapilmasi tavsiye edilir. . Çifte önceki hafta ereksiyon üretmis olan ayni erotik oyunu oynamalari söylenir. Ereksiyon gerçeklestiginde, erkek kisa bir süre için kadinin içine girer. Birkaç kez ileri geri hareket edebilir, ancak vajina içerisine bosalamaz. Orgazm daha önce oldugu gibi vajina disinda, erkegin geri çekilmesi sonrasinda gerçeklesir. Bazi durumlarda cinsel birlesme erkegin kontrolü altinda olmalidir, yani itildigi zaman içeri girer ve çikar. Diger durumlarda, karisinin penisi ile â??ilgilenmesiâ? erkek için daha az anksiyete üretir ve daha uyaricidir. Kadinin üstte oldugu pozisyonda, kadin erkegin penisi ile, iyi bir ereksiyon saglanincaya dek oynar. Daha sonra penisi vajinasina yöneltir. Birkaç kez ileri geri hareket eder ve penisi disari çikartir ve yine onunla oynar. Bu prosedür birçok kez tekrarlanabilir. Yine, tedavinin bu safhasinda bosalma ekstravajinal olmalidir.

Cinsel Birlesme

ilk cinsel birlesme deneyimi bir miktar anksiyete yaratabilir ve bu nedenle mümkün oldugunca güven tazeleyici ve uyarici olacak sekilde yapilandirilmalidir.

Erkege genellikle bir â??çikisâ? verilir. Kendisine bir önceki â??orgazmsiz cinsel birlesmeâ? bölümünde açiklanan cinsel oyuna katilmasi tavsiye edilir. isterse vajina içerisine bosalabilecegi söylenir. Bununla birlikte, istemezse, veya fonksiyon gösterecegi konusunda herhangi bir süphesi varsa, geri çekilmeli ve orgazmi vajina disinda yasamalidir, veya diger hallerde orgazm olmamalidir.

Erkege, bu konudaki fikirleri hayati önem tasiyan karisinin yaninda, â??bencilâ? olmasi söylenir. Fonksiyon gösterebilmek için kendisini duygularina ve . hissettiklerine, partnerini, o an için disarida tutacak sekilde birakmasi gerekmektedir. â??Bencilligiâ? geçicidir, çünkü eger kadin erkegin spontan heyecani ve orgazma hizli bir sekilde gitmesi halinde tatmin olmazsa, erkek kadini kendisi bosaldiktan sonra klitoral olarak indüklenen orgazmla tatmin edebilir.

Erkege fantezi kullanmasi tavsiye edilir ve bunun yani sira ne kadar hizli olursa . olsun istedigi hizi ve kendisine en fazla güven veren ve heyecanlandiran istedigi pozisyonu veya teknigi kullanmasi söylenir. Tüm bu araçlar geçicidir ve cinsel birlesme güvenligi yeniden saglandiktan sonra kullanilmayacaktir. Bununla birlikte, gelecekte erkek yeniden ereksiyon tepkisini bozan geçici bir anksiyete yasarsa, cinsel tedavi sirasinda ögrendigi teknikleri, bu zorluklarin üstesinden gelmesine yardimci olmak üzere kullanabilir.

Reaksiyonlar

iktidarsizligin hizli bir sekilde kaybolmasi, veya herhangi bir cinsel fonksiyon bozuklugunun hizli bir sekilde yok olmasi genellikle semptomatik hastada rahatlama ve memnuniyet yaratir. Bununla birlikte, arada sirada, semptomlar bilinçsiz bir savunmaci amaca hizmet ettiginde, cinsel fonksiyonla ilgili bir miktar anksiyete veya depresyon kalir. Bununla birlikte, partnerin kocasinin ani, yeni potans haline yogun bir duygusal tepki gösterebilecegi bilinmelidir. Partner ayni zamanda karmasik duygulara da sahip olabilir.

Bazi kadinlar kocalarinin gelisimi konusunda çok mutlu olur ve bu pozitif motivasyonu konusma ve davranislari ile gösterir. Bununla birlikte digerleri tehdit altinda hisseder. Bunlar anksiyetelerini sözlü olarak ifade edebilir veya bunu açiklanamayan baski . veya kaygi havasi ile gösterebilir. Baskalari çatismalarini gösterir ve kocalarinin tedavisinin önüne bilinçsizce engeller koyar.

Tedavinin ve esin cinsel fonksiyonunun sabote edilmesi birçok biçimde olabilir. Bu ilgi kaybi, sicaklik ve tesvik eksikligi, kocaya karsi yogun elestirel bir yaklasim biçiminde olabilir. Bu davranislar genellikle terapatik seanslar sirasinda görünür hale gelir. Kadinin tavri destekten artan ayrilmaya veya talebe kadar degisebilir. Veya kadinin direnci son derece açik bir sekilde görülebilir. Kadin kaygili veya baski altinda olabilir, agir bir sekilde içmeye baslayabilir ve / veya egzersizlerin sikici ve mekanik oldugundan sikayet edebilir. Açik bir sekilde elestirici olabilir, bir içki alemine gidebilir. Vakalarimdan birinde kadin, kocasinin iyi ereksiyonlar elde etmeye basladigi noktada evlilik disi bir iliskiye baslamisti.

Esteki hizli cinsel gelismeye karsi olumsuz partner reaksiyonunun kaynaklari genellikle kocaya karsi bilinçsiz düsmanlik ve daha genel olarak da artik potent ve canli olmasi nedeniyle onu kaybedecegine dair duyulan bilinçsiz korkudur. Bazi insanlar sevdiklerinin yetersizligi konusunda psikolojik yatirimlara sahiptir. Bilinçsiz olarak suna inanirlar, â??çok çekici degilim. Benimle yalnizca bana bagimli oldugundan, iktidarsizligini tolere ettigimden kaliyor. Artik fonksiyona sahip olacak ve beni terk edip daha yeterli ve çekici bir kadin bulacak.â? Bu tür bir bilinçsiz korkunun sonucu tedavinin açik veya kapali biçimlerde sabote edilmesi olabilir. Cinsel tedavi bu tür sancili ve hassas konular yeterince çözülünceye ve partnerin güveni tazeleninceye dek tamamlanmaz. Mutsuz ve tehdit altinda bir esin yüzünde, potans bozuklugunun â??tedavisininâ? sabit kalmasi beklenemez. Her iki cinsel partnerin sorunlari çözülünceye en azindan duygusal stabilite saglanincaya dek yüksek bir tekrarlama riski söz konusudur.”

iktidarsizlik Hakkinda Bilinmeyenler

-Cinsel terapide ereksiyon sorunlarini çözmede kullanilan cinsel egzersizler ve ev ödevleri ögretilirken, cinsel mitlere itibar edilmemesi, saglikli ve mutlu bir cinsel iliskinin kalitesinin, penisin sertligine veya uzunluguna, orgazmlarin sayisina ve iliskinin süresine bagli olmadigi da anlatilir. Cinselligin bir güç gösterisi olmadigi, cinsel birlesmenin bir görev gibi önceden belirlenmis programlar içinde gerçeklestirilmesinin yanlisligi ve eslerin cinsel problemlerini korkmadan, utanç . duymadan ve açik yüreklilikle konusmalari üzerinde durulur. Çünkü cinsel birlesme her sey degildir. Ama cinsellik sevgiyle, sefkatle, saygiyla, ask oyunlariyla süslenip, zenginlestirilip saglikli, mutlu ve doyurucu bir cinsel yasam yaratilabilir.

-Güçsüz bir kalp ve sagliksiz bir dolasim sistemi iktidarsizligin olusumunda baslica etkenlerin basinda geldiginden egzersiz ve spor çok önemlidir.

-Uykunun rüya dönemlerinde ereksiyon olusur ve çogunlukla sabah uyanildiginda bu durum devam eder. Eger sabah sertlesmesi oluyorsa fiziksel bakimdan her hangi bir sorun yok demektir.

-Yurtdisinda oldugu gibi cinsel terapistler ülkemizde çok az bulundugu için, ilk bas vurulmasi gereken kisi doktor olmalidir.

-Kalp damarlari ile penis damarlari ayni çaptadir yani 3 milimetre. Bu nedenle kalbi . etkileyen tüm hastaliklarda penis de etkilenmektedir.

-Penil renkli doppler ultrasonografi, tam kan sayimi, kan sekeri, kolesterol, trigliserid, testosteron, prolaktin, bilirubin, albumin, kreatinin ve diger enzimler, idrar tahlili, bulbokavernöz reflekse bakilan nörolojik testler, penise özel bir takim ilaçlarin enjekte edilmesi, kavernozografi-kavernozometri, NPT testi yani uykuda penis sertlesmesinin ölçülmesi, uyku sirasinda penis monitorizasyonu iktidarsizlikta yapilan temel testler ve tetkiklerdir.

-Yaslanmaya paralel olarak iktidarsizlik sikligi artar.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 391085 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri