Hamilelik döneminde dislere dikkat! - Anne çocuk Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Karaci 0 10 0 72 0 10 0Â
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Soyaepilizlap0âÃÂ
KarÃÃÆ
Tüm Arananlar
 
 
 
Anne çocuk Sagligi

Hamilelik Döneminde Dislere Dikkat!

.
Hamilelik döneminde dis ve agiz sagligina dikkat eden hamileler çürük yapan mikroorganizmalari bebeklerine bulastirmiyor.
Ondokuz Mayis Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesinde yapilan arastirmada hamilelik döneminde dis ve agiz sagligina dikkat eden hamilelerin çürük yapan mikroorganizmalari bebeklerine bulastirmadiklarinin tespit edildigi bildirildi. OMÜ Dis Hekimligi Fakültesi Dis Hastaliklari ve Tedavisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eda Güler, tamamladiklari çalisma hakkinda bilgi verdi. Dekan Prof. Dr. Hülya Köprülü baskanliginda yürüttükleri çalismada 60 gebeyi 30 çalisma, 30 kontrol grubu olarak ayirdiklarini belirten Güler, 30 gebenin hamilelikleri boyunca agiz bakimi yapmadiklarini, çalisma grubuna ise dis sagligi egitimi verilerek, dis dolgularinin yapildigini ve düzenli dis bakimi yapmalarinin saglandigini anlatti. “Yaptigimiz çalismada “birincil koruma” olarak adlandirilan gebelere uygulanan koruyucu uygulamalarin önemi vurgulanmistir” diyen Güler, çalisma hakkinda su bilgileri verdi: “Çalismamiz, agiz-dis sagligi egitimi verilen, büyük çürüklü dislerinin dolgulari yapilan ve dis macunlarinda da bulunan florür ile dislerine yerel uygulamalar yapilan çalisma grubu gebeleri ve bu uygulamalarin yapilmadigi kontrol grubu gebeler üzerinde yürütüldü. Sonuç olarak çalisma grubu gebelerimizin bu uygulamalar sonrasi agizlarinda çürük yapan mikroorganizma sayisinin azaldigini ve dogumdan sonra bebeklerine bu mikroorganizmalari bulastirmadigini tespit ettik. Üzücü bir sonuç olarak da kontrol grubu gebelerimizde dogum yaptiktan sonra agizlarinda bulunan çok sayida çürük yapici mikroorganizmalari bebeklerine bulastirdiklarini belirledik. Bu nedenle anne adeylarinin agiz sagligina verdigi önem dogacak çocuklarin agiz sagligi açisindan da önemli.” . Yrd. Doç. Dr. Güler, agiz sagligina dikkat etmeyen gebelerin dogacak çocuklarinin agiz ve dis sagligini da tehlikeye attiklarini ifade ederek, agzinda çok sayida dis çürügüne yol açan mikroorganizma bulunan bebeklerin disleri çikmaya basladiginda, söz konusu mikroorganizmalarin direk dislere saldirdigini, bu bebeklerin süt dislerinin kisa sürede çürüdüklerini anlatti. Anneler ve anne adaylarinin kendi agiz-dis sagligi bakimina özen göstererek, çocuklarinin agiz-dis sagligina önemli bir katkida bulunacaklarina isaret eden Güler, “Henüz disleri bile agizda bulunmazken bu mikroorganizmalarin dislere saldirmaya hazir agizda beklemeleri agiz-dis sagligi açisindan büyük tehlikeyi göstermektedir. Her anne çocugu için en iyisini ister” diye konustu. Yrd. Doç. Dr. Güler, birincil korumanin en ucuz, en güvenilir, en akilci ve en çagdas yaklasim oldugunu ifade ederek, yaptiklari arastirmanin bunu ortaya koydugunu belirtti. Güler, bebeklerin dis gelisiminin anne karninda 3. veya 6. ayda basladigini da hatirlatarak, gebelerin agiz bakimlarina özen göstermelerinin yani sira çocuklarinin saglikli dislere sahip olmasi için özellikle A, C ve D vitaminleri, protein, kalsiyum ve fosfor yönünden zengin gidalarla beslenmeleri gerektigini de . sözlerine ekledi.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 255151 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Anne çocuk Sagligi
Gebeligi önleyici Bir Ay
Kürtaj Veya Gebelige Dev
Çocukta Beslenme Ve Atis
Annelik Kadinlarin Beyni
Çocugunuzu Günesten Koru
Agrisiz Dogum Nasil Uygu
Agrisiz Dogum Nasil Uygu
Bebekler Nasil Beslenmel
Deri Çatlaklari (stria)
Dis Gebelik
Dis Gebelik
Gebe Beslenmesi
Gebelik Ve Evcil Hayvanl
Gebelikte Folik Asitin ö
Gebelikte Folik Asitin ö
Gebelikte Yapilacak Olan
Gebelikte Yapilacak Olan
Hamilelik Döneminde Disl
Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme - H
Tüm Anne çocuk Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri