GUT HASTALIGI -2- - Genel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Anne Cocuk SaglÄÃ
Ger à ‚ÃÆ
Safra Kesesinde TaÃÆâ
Bo 0‡3 0—0alt 0‡2¡
Soyaepilizlap0âÃÂ
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel Saglik

GUT HASTALIGI -2-

GUT
Gut nedir ? Gut, kandaki ürik asit düzeylerinin yükselmesinden (ürik asit idrarda bulunan bir atik üründür) veya böbreklerdeki ürik asit tasfiyesinin azalmasindan dogan bir hastaliktir. Ürik asid kristalize olur ve eklemlerde çökelir. Bu çökelme ciddi agri nöbetlerine ve inflamasyona yol açar. Çogu kez bu olay ayak basparmagi tabaninda bulunan . nispeten büyük eklemde cereyan eder. Ancak kollar, ayaklar, ellerde bulunan diger eklemler de hastaliktan etkilenebilmektedir.
Kimler risk altindadir ? Erkekler guta yakalanma açisindan kadinlara göre 20 kat daha risk altindadirlar. Diger risk faktörleri ise sunlardir:
Yas (daha çok 40-50 yaslar arasi)
Guta ait bir aile öyküsünün varligi
Sismanlik
Bazi ilaçlarin özellikle de diüretiklerin (idrar söktürücü) kullanilmasi
Kan hastaliklari
Travma, sua alma veya cerrahi müdahale geçirme
Ürik asidin yapisina giren bir madde olan “pürin”i içeren gidalardan büyük miktarlarda tüketme.
Yüksek kan basinci, anemi, diabet, böbrek veya damar hastaligi gibi rahatsizliklar.
Gut Tanisinin Konmasi Gut ve gutun altinda yatan sebepler kan tahlilleri (ürik asit düzeyi), eklem sivinda yapilan çalismalar ve röntgenler vasitasiyle taninabilir. Eger eklemlerinizde iltihabi yahut agrili ataklar atlattiysaniz doktorunuzu durumdan bilgilendiriniz. Tedavi edilmeden birakilirsa, gut sakat eklemlere böbrek taslarina, kemik-ligament ve tendonlarda iltihaplanmaya yol açabilir.
Gutun tedavisi Eger size Gut tanisi konulursa, doktorunuz buna uyarlanmis bir perhiz, steroid ailesinde olmayan iltihap önleyici ilaçlar, agri kesiciler ve kaninizdaki ürik asid düzeylerini azaltacak ilaçlardan bir veya birkaçini birden yazabilir. Bir gut atagi esnasinda, mevcut semptomlar su sekillerde de azaltilabilir:
Hastaliktan etkilenen eklemlere ilik veya soguk kompresler uygulanacak
Yatakta yatarken agrili eklemleri yatak çarsafi ve yorgandan uzak tutmak için yastiktan çerçeveler kullanarak
Eklemlerinizin istirahati saglanarak
Böbrek taslarinin önüne geçmek için günde 10-12 bardak su içerek
Pürinden zengin gidalardan kaçinarak. Bu gidalar muayyen et türleri, deniz ürünleri, kurutulmus makarnalar ve bezelyeler, ispanak, bira mayasi, hayvansal yaglar, et suyu, yulaf unu
Alkollü içkilerden kaçinarak

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 261996 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Genel Saglik
Aile Planlamasi
Alkol Bagimliligi
Altin GÜnleri Hasta Yapi
Anal FistÜlveanal FissÜr
Astim
Babalara Iletisim Rehber
BehÇet Hastaligi
Çilek Hakkinda Bilinmeye
Diyabet Yüksek Teknoloji
Dogru IlaÇ Kullanimi
Einstein Gibi Olmanin Ko
Erken Tani Için Tarama Y
Gazli Içecekler
Genital Bölge Temizligin
Göbek Eriten Igne!
Grip Virüsü Kendini Sogu
Gut Hastaligi -2-
Gut Hastaligi
Hangi Ayda Hangi Balik Y
Hastaneler Mikrop Yuvasi
Tüm Genel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri