Göz Tembelligi - Göz Sagligi - Göz Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Civan Per 0ÃÂ
Penis HastalÃÃâ€
Tuzlu Kahves GÃÃ
KOKOBAS 0 6ÃâÃ
ArpacÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Göz Sagligi

Göz Tembelligi - Göz Sagligi

Göz Tembelligi

 

Göz tembelligi erken çocukluk çaginda ortaya çikan ve bir gözün yeterince görememesi seklinde tanimlanabilecek bir durumdur. Göz tembelligine her 100 kisiden 3′ünde rastlanmaktadir. Göz tembelligi ancak küçük yaslarda tespit edilebilirse tedavi edilebileceginden ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek erken yaslarda çocuklarinin göz muayenesi olmalarini saglamalari gerekmektedir.
Normal Görme Nasil Gelisir?
Bebekler dogduklarinda ancak belirli oranlarda görebilmektedirler. Gözlerini kullandikça görme potansiyelleri artmaktadir. ilk 9 yas içinde görme sistemi tam olarak gelismekte ve daha sonra belirgin bir degisiklik olmamaktadir. Eger bir göz tüm düzeltmelere ragmen tam kapasiteli göremiyorsa bu durum kisinin hayatinda olumsuz bazi etkilere yol açar. Mesela bazi mesleklerde (askerlik, pilotluk gibi) göz tembelligi olanlar yer alamazlar.
Göz Muayenesi Ne Zaman Yapilmalidir?
Tüm çocuklarin 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmasi gerekmektedir. Bu arada dogumdan itibaren hem ailenin gözlemleri hem de çocuk doktorlarinin bazi tespitleri ile gerekli hallerde çok erken dönemlerde de göz muayenesi yapilabilir.
Neler Göz Tembelligine Yol Açabilir?
Göz Tembelligi gözlerin normal olarak kullanilmasini engelleyen her türlü durumda ortaya çikabilir. Çogu vakada göz tembelligine yol açan durumlar kalitsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelligi olan çocuklar göz doktoru tarafindan mutlaka muayene edilmelidir.
Göz tembelliginin 3 temel sebebi bulunmaktadir.
Sasilik : Kayan gözde genellikle tembellik olusmaktadir.
Kirma Kusurlari : Mevcut olan yüksek kirma kusuru nedeni ile bir göz digerinden çok bulanik görmekte ise bu göz görsel gelisimini tamamlayamayarak tembel hale gelmektedir. Görünüste gözlerde herhangi bir problem olmadigi için tespit edilmesi en zor olan göz tembelligi tipi budur. Aileler çocuklarinin gözünde bir kayma tespit ettiklerinde hemen muayenesini saglamakta ancak diger durumlarda genellikle göz muayenesi okul dönemine kadar gecikmekte ve bu durumda da çogu kez geç kalinmis olmaktadir. Bu nedenle 4 yas öncesinde tüm çocuklarin sikayet olsun olmasin, mutlak surette göz muayenesi olmalari gerekmektedir.
Saydam olmasi gerekli göz dokularinda bulaniklik : Bu durumun basinda katarakt gelmektedir. Bu tip göz tembelligi en erken gelisen göz tembelligidir. Dolayisi ile her yeni doganin mutlak bir çocuk doktoru tarafindan son derece kolay bir test olan kirmizi yansima testine tabi tutulmasi ve bir anormallik halinde acilen göz doktoruna muayenesi gereklidir. Çünkü bu tip göz tembelligi çok erken ve çok derin olarak gelismektedir. Dogumsal katarakt mümkün olan en kisa zamanda cerrahi olarak tedavi edilmelidir.
Göz Tembelligi Nasil Teshis Edilir?
Bu çogu kez oldukça zor bir durumdur. Çünkü çocuklarin görme muayeneleri 3.5-4 yas öncesinde oldukça güçlük arzetmektedir. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde saglam gözün doktor tarafindan elle kapatilmasi haline tepkiyi degerlendirmek gibi bir takim yöntemlerle göz tembelligi olan göz tespit edilmeye çalisilir. 4 yas öncesi muayenede göz doktoru temel olarak sunlari yapar. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadigini muayene eder. Daha sonra saydam ortamlarda herhangi bir bulaniklik olup olmadigina bakar, göz bebegi bir damla ile genisletilerek, her iki gözün refraksiyon (kirma) degerleri ölçülür. Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde, digerinin çok üzerinde bir kirma kusuru olup olmadigidir. Bunun disinda her iki gözdeki yüksek kirma kusurlari da dikkate alinir. Kirma kusuru muayenesi disinda retina (görme zari) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapilarak muayene tamamlanir.
Göz . Tembelligi Nasil Tedavi Edilir?
Göz tembelliginde tedavinin esasi zayif gözün kullandirilmasina dayanir. Bu, saglam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatilmasi ile yapilir. Önce gerekli olan reçete edilir. Çocuk bunu kullanmaya baslar ve kapama tedavisi yapilir. Sasilikta eger bir cerrahi müdahale yapilacaksa genellikle önce göz tembelligi giderilmeye çalisilmaktadir. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapilir, ameliyat uygulanir, daha sonra bir müddet daha kapama yapilmaya devam edilir. Aileler ne yazik ki kayma ameliyatindan sonra herseyin yoluna girdigi düsüncesiyle kapama yapmayi birakabilmektedirler. Tek basina cerrahi müdahale, olusmus göz tembelligini gideremez. Göz doktorunuz kapamanin nasil yapilmasi gerektigi ve kapama sirasinda ne gibi seyler yapilmasi gerektigini size açiklar. Bundan sonrasi ise tamamen sizin sabriniza kalmistir. Çocuklar kapama yapilmasindan hiç hoslanmazlar. Ve bunu reddederler. Ancak ebeveyn olarak bu dönem, sizin ilgi ve sabrinizla, basarili bir sekilde yasanabilir. Yasamlari boyunca göz tembelliklerinin mevcudiyeti nedeniyle yasayacaklari sikintilari düsünerek bu günlere sabirla yaklasmalisiniz.
Az Görme Önlenebilir Bir Problemdir.
Basarida en önemli nokta göz tembelliginin teshis zamanidir. Eger erken teshis ve düzenli tedavi yapilirsa çogu kez normal görmeye ulasilabilmektedir. 9 yas sonrasinda yapilacak kapamanin herhangi bir faydasi olmamaktadir. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çikan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gereklidir. Erken bebeklik dönemlerinde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapilmalidir.
Tekrar hatirlatalim ki 4 yas öncesinde tüm çocuklarin sikayet olsun olmasin, mutlak surette göz muayenesi olmalari gerekmektedir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 230312 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Göz Sagligi
Bilgisayar Kullanimina B
Göz Kurulugu
Göz Tansiyonu Kör Ediyor
Göz Tembelligi - Göz Sag
Gözde Yedi Tehlike Sinya
Gözlerin Sinsi Düsmani &
Gözlükten Kurtulmak
Kornea Nakli - Göz Sagli
Tiroid Hastaliklari, Göz
Göz Virüsü
Cildiniz Göz Kamastirsin
Gözlerinizi Büyük Göster
Modanin Gözdeleri
Göz Kalemi Ve Eyeliner K
Bilgisayar Kullanimina B
Göz Kurulugu
Göz Tansiyonu Kör Ediyor
Göz Tembelligi - Göz Sag
Gözde Yedi Tehlike Sinya
Gözlerin Sinsi Düsmani &
Tüm Göz Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri