Gebelik ve cinsellik - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

Gebelik Ve Cinsellik

Toplumumuzda cinsellik çok açik ulu orta konusulan bir konu degildir. Cinsellik üzerine konusma ve tartisma günümüzde hala tabular arasindadir. Bir kisim kadin bu konuyu doktoruna açmaktan kaçinirken, bazen de doktorlar bu konuyu hastasi ile açikça konusmaktan kaçinir. Bu iletisim kopuklugundan çiftler gebelikte seksten uzak durmalari gerektigi mesajini çikarirlar yada halk arasindaki inançlara göre davranirlar.Halk arasinda ilk üç aydaki cinsel iliskinin düsük ile sonuçlanacagi inanci yaygindir. En fazla gebelik kaybinin ilk üç ayda oldugu bir gerçektir ama bunun nedeni, cinsel iliski degil, genetik bozukluklara bagli (anomalili-normal olmayan) gebeliklerin doga tarafindan istenmemesi sonucu kendiliginden düsük olmaktadir.Gebeler cinsel istek artisina ragmen cinsel iliskinin . rahim agzinin açilmasini kolaylastiracagi ve erken doguma neden olacagi,damarlarin açilip kanayacagi, erkek cinsel organinin bebegin basina zarar verecegi gibi asilsiz, rahatsiz edici düsünce ve inanislara kapilip cinsellikten uzak dururlar. Her ne kadar orgazm(bosalma) oksitosin (rahim kasini kasici madde) salgilanmasina neden olup rahim kasilmalarina yol açsa da bunlar dogumu baslatmaz, erken doguma neden olmaz. Cinsel iliski bebege (fetusa) zarar vermez, erkek cinsel organinin bebekle fiziksel olarak temasi yoktur. Anne karnindaki bebek rahim kaslari, içinde bulundugu gebelik kesesi ve kese içindeki sivi ile darbelere karsi koruma altindadir. Rahim agzi kanalindaki(servikal kanal) salgilarin koyulasmasi ile olusan tikaç bakterilerin ve semenin(sperm) rahim içine girmesini engelleyen bir bariyer olusturur. Cinsellige engel olusturacak tibbi problemler olmadikça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel iliski yasak degildir. Gebeler cinsel iliskinin zararli olabilecegi kosullari kendi kendine degerlendirebilecek bilgi donanimindan yoksun olduklari için bu konuda kadinlar en saglikli bilgileri kadin dogum uzmanlarindan alabilirler.Asagida belirtilen sartlar haricinde gebelere cinsel iliski yasak degildir.

Gebelik kesesinin erken açildigi, sulari erken geldigi durumlar

Vajinal kanama

Geçirilmis gebeliklerde erken dogum tehdidi öyküsü ve simdiki gebelikte erken dogum tehdidi

Partnerin cinsel yolla bulasan hastalik tasiyicisi olmasi

Plasenta previa (çocugun esinin önde olmasi ve rahim agzi kanalini kapattigi durumlar)

Çogul gebelikte gebeligin son aylarinda

Kadin dogum uzmaninizca cinsellige yasak getirilen diger durumlar.
Gebelik . süresince kadinda fiziksel, fizyolojik degisiklikler olur. Gebe bir kadinda üretilen progesteron hormonu gebe olmayan bir kadina oranla on kez daha fazladir. Gebe bir kadinda bir günde üretilen östrojen miktari gebe olmayan bir kadinin yumurtaliklarinin üç yilda ürettigi miktara esittir. Gebelik süresince üretilen toplam östrojen miktari gebe olmayan bir kadinda ancak . 150 yilda üretilebilmektedir. Bu hormonlar gebeligin basinda yumurtaliklar tarafindan salgilanirlar daha ileri haftalarda bu üretimi plasenta(es) üstlenir. Gebenin kaninda dolasan yüksek seviyedeki progesteron ve östrojen hormonlari yumusak düzgün bir tene, parlak saçlara ve gebenin kendini iyi hissetmesine neden oldugu gibi memelerdeki ve cinsel organlardaki degisikliklerle gebeler cinsel iliskiye daha hassas ve duyarli hale gelir. Gebelikte seksin daha heyecan verici, daha doyurucu oldugu, hatta ayni seansta birden fazla orgazm gebeler tarafindan bildirilmektedir.Hatta gebelerin çogu gebelikten önceki dönemde almadiklari kadar cinsel iliskiden keyif alma egilimindedirler. Bu gebeden gebe ye degisebildigi gibi, gebelik süresince ayni gebede de degiskenlikler gösterebilir.ilk üç aylarda genelde halsizlik, uykuya meyil, bulanti kusma gibi gebeligin erken belirtilerinin etkisi ile tipik olarak gebelerde cinsellige ilgi azalma olur. ikinci üç ayda cinsellige ilgi artarken, son üç ayda cinsel haz kalitesinin artmasina ragmen ileri derecede büyümüs bir karinla hareket kisitliligi ve daha evvel bahsettigimiz korku ve endiseler ile gebelerin olaya tam konsantre . olamamalari cinsel ilgide azalmaya neden olur.Saglikli bir gebelikte doguma kadar olan sürede cinsel ilskiyi engelliyecek her hangi bir neden yoktur. Normal bir gebelikte orgazm ile birlikte görülen rahim kasilmalarinin hiçbir zarari ve tehlikesi yoktur. Aksine bu kasilmalar normal dogum için rahim kasinin hazirlanmasina yardim eder ve dogum için pelvis kaslarinin . yeteri derecede güçlü ve dayanikli olmasini da saglar.iyi bir cinsel birliktelik çiftlerin bir birlerine daha yakinlasmasini saglayip;gebenin duygusal, alingan, kirilgan mizaci nedeni ile olasi problemlerin çözümünde çiftlerin daha toleransli olmasini saglayacagi gibi, anne ve babaligin ilk günlerdeki problemlerin çözümünü de kolaylastiracaktir.

cinsellik….

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 419113 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri