Gazli içecekler - Genel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Böbrek BüyÃ
VajinaÃââ‚Â
Burun KurumasÃfïÂÂ
KaniÂ0â€Ãâ€
BÃÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel Saglik

Gazli Içecekler

Gazli içecekler
 

Diyetisyen M. Turgay KÖSEDiyetisyen
 
Sekerli sularin karbondioksit gazi ile doyurulmasi esasina dayanan gazli içecekler, sodyum disinda baska besin ögesi içermemektedir. Sivi ve sodyum gereksinimini karsilamasi nedeniyle akut ishallerde kullanimi uygundur. Öte yandan asit yogunlugu yüksek oldugu için mide salgisini artirici etki gösterir, ülsere meyilli kimselerde olumsuz etkiler . yaratirlar. PH dereceleri 2.4 ile 4.0 arasinda degisen gazli içeceklerin dis çürüklerine de yol açtigi artik herkes tarafindan bilinmektedir.

 
Gazli içecek içme aliskanligi süt ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmakta, kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasini engellemektedir. Ayni zamanda içerdigi yüksek miktardaki fosfor kan paratiroid hormon düzeyini artirmakta ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine yol . açmaktadir. Ayrica gazli içecekler böbreklerden kalsiyum atimini artirmaktadir. Bu nedenle uzun dönemde osteoporoza zemin hazirlamaktadir.
 
Simdiye kadar gazli içeceklerin saglik için yararli olduguna dair bir arastirma yayimlanmadi. Hiç kuskusuz gazli içecekler sigara gibi insan sagligini dogrudan ve tehlikeli bir sekilde etkilememekte ama bu durum onlarin masum oldugu anlamina da gelmemektedir. Bir sise gazli içecekte yaklasik 20 - 25 gram seker bulunmakta ve 80 - 100 kilokalorilik enerji saglamaktadir. Harward Üniversitesi’nde yapilan bir arastirmaya göre, sekerli ve gazli içeceklerin fazla içilmesinin seker hastaligina yakalanma riskini %85 artirdigini saptanmistir. Günlük yasamda elbette gazli içecekler tercih edilebilir. Ancak tüketim sikligi ve miktarina dikkat etmek gerekmektedir. Enerji alimini azaltmak adina aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandirici içeren light alternatiflerinin tercih edilmesi nispeten daha sagliklidir. Ancak sonuçta light olanlar da asit, kafein vs içermekte, asiri tüketim durumlarinda selülite neden olmaktadir.
 
Kafeinli içecekler, kafeinin diüretik etkisinden ötürü iyi bir sivi kaynagi degildir. Kafein idrar yoluyla sivi kaybini artirmaktadir. Kafein alimi arttikça, sivi atim miktari da artmaktadir. Çay, kahve ve gazli içecekler diüretik etkiler gösterdiklerinden suyun yerini tutamazlar. Ayni zamanda içerdikleri tanenler vücutta demir mineralini baglayarak demir eksikligi anemisine (kansizliga) yol açmaktadir. Bu nedenle ögünlerden yaklasik 30 - 45 dakika önce veya sonra içilmeleri önerilmektedir.
 
Alintidir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 289960 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Genel Saglik
Aile Planlamasi
Alkol Bagimliligi
Altin GÜnleri Hasta Yapi
Anal FistÜlveanal FissÜr
Astim
Babalara Iletisim Rehber
BehÇet Hastaligi
Çilek Hakkinda Bilinmeye
Diyabet Yüksek Teknoloji
Dogru IlaÇ Kullanimi
Einstein Gibi Olmanin Ko
Erken Tani Için Tarama Y
Gazli Içecekler
Genital Bölge Temizligin
Göbek Eriten Igne!
Grip Virüsü Kendini Sogu
Gut Hastaligi -2-
Gut Hastaligi
Hangi Ayda Hangi Balik Y
Hastaneler Mikrop Yuvasi
Tüm Genel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri