Diyet Ürünler Ne Kadar Diyet? - Diyet Egzersiz - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
VajinaÃââ‚Â
Ger 0ââ‚Ã
Civan Per 0ÃÂ
Penis HastalÃÃâ€
Tuzlu Kahves GÃÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Diyet Egzersiz

Diyet Ürünler Ne Kadar Diyet?

Diyet Ürünler Ne Kadar Diyet?
Diyetisyen Aylin YILMAZDiyetisyen

Yeterli ve dengeli beslenmenin kisinin yasam kalitesini belirlemede çok önemli oldugu inkar edilemez bir gerçektir.Uzun ve saglikli bir yasam için dogru beslenme çok önemlidir.Günümüzde bir çok ülke ve bireyler beslenmenin önemini kavramis ve özellikle obezitetenin artmasi ve saglik açisindan büyük bir tehlike olusturmasi . sonucunda düsük kalorili, düsük yagli, diyet ürün gibi terimlerin sikça kullanilmasina neden oldu. Bu ürün pazarini da giderek genisletti. Bu tip ürünlerde çesitlilik artti ve içerik bakimindan bazi besin ögelerinin içerigi farklilasti. Özelliklerine gore nasil siniflandiklarini görelim;
Diyabetik: Seker yerine tatlandirici ile hazirlanmis ürünlerdir. Ürünün yagi ve kalorisinde azalma yoktur.

Light:Yagi azaltilmis anlamindadir.

Extra Light:Üründeki yagin %1 ‘den daha az olmasidir.

Diyet: Kalorisi azaltilmistir.

Piyasada bulunan bu tür ürünlerin bir çogu ülkemize yurt disindan ithal edilerek gelmektedir. Bu ürünlerde bulunan etiketlerde tüketiciyi aydinlatici ve besinin içerigi ile ilgili her türlü bilgi bulunmaktadir. Ancak ülkemize girisi sirasinda bu etiketlerin bazilari Türkçeye çevrilmekte bazilari ise çevrilmemektedir . Bu noktada tüketicilerin bilgi edinmelerini zorlasmaktadir.
Tüm dünyada oldugu gibi Türkiyeâ??de de sismanligin ve buna bagli olarak olusan hastaliklarin giderek artmasiyla düsük kalorili ürünlere olan talep artmistir. Tüketiciler bu ürünleri kullanirken üzerinde â??light, %0 yagli, diyet, sekersizâ??gibi ibareler görmektedirler. Bir ürünün light olmasi veya sekersiz olmasi o ürünün kalorisinin düsük oldugunu göstermez. Bir ürünün light olmasi bu ürünün yaginin azaltilmis oldugu anlamina gelir ancak kalorisinin düsük oldugunu göstermez. Çünkü ürünün yaginin azaltilmasi islemi sirasinda yagi azaltilirken diger besin ögelerinin içerigi artmaktadir. Karistirilan diger bir konu ise üzerinde diyet yazan ürünlerin kalorisiz olup istenildigi kadar yenilebilecegi düsüncesidir. Oysa bu mümkün degildir, diyet bisküvi olarak yenilen ürünler markasina göre farklilik göstermekle beraber ortalama olarak 4 adet diyet bisküvi 1 dilim ekmege esittir ayni sey grissini için de geçerli olup yaklasik 2 grissini 1 dilim ekmege esittir.
Seker hastalari için piyasada â??diyabetikâ??etiketi ile satilan ürünlerde seker yerine yapay tatlandiricilar kullanilmaktadir Bunlarin yag miktarlari azaltilmis degildir. Yani bu ürünler light veya düsük kalorili degil diyabetik ürünlerdir.
Kisacasi bu tip ürünleri tüketmek istedigimizde içerigine dikkat ederek, bilinçli olarak tüketmek gerekir. Sifir kalori içeren ve tadindan vazgeçemedigimiz ürün yoktur. Hangi özellikte olursa olsun hangi miktarlarda olursa olsun mutlaka içeriginde bir besin ögesi (protein, yag, karbonhidrat) bulundugu unutulmamalidir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 275252 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Diyet Egzersiz
10 Pratik Diyet Yemegi
Akdeniz Diyeti
Aldir Yagi, Giy Bikiniyi
BitkiÇayiylazayiflayin
Bölgesel Zayiflama Nedir
Bu Diyet Hatalarina Düsm
Diyet Ürünler Ne Kadar D
Evde Egzersizle Zayiflay
Gida Intolerans Testi Il
GÖbek Eritmenin Yollari
Hazir Sandviçler Tuz Dep
Ince Bir Bel Için Egzers
Istahikapatmaninyollari
Kalori Yakmanin 20 Yolu
Mucize Ve Güncel Diyetle
Zayif Kadinlari Bekleyen
Zayiflama Ve Egzersiz
Zayiflamak Isteyenlere Y
Zayiflatan Egzersiz
BÖlgesel Zayiflama: Soya
Tüm Diyet Egzersiz

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri