Dis Estetiginde Son Trendler - Agiz ve Dis Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Ger 0ââ‚Ã
Civan Per 0ÃÂ
Penis HastalÃÃâ€
Tuzlu Kahves GÃÃ
KOKOBAS 0 6ÃâÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Agiz ve Dis Sagligi

Dis Estetiginde Son Trendler

Dis Estetiginde Son Trendler

Dis estetigi genel bir yüz estetiginin çok önemli bir parçasi. Düzgün ve saglikli disler, güzel bir gülüse ve çekici bir yüze sahip olabilmek için sart.

Ancak tabiki, dislerin kime veya neye göre güzel oldugu ise biraz göreceli bir kavram. mikrocerrahi yöntemleri ile yapilan müdahalelerdir.
Son 25 yil içerisinde, teknolojinin de gelisimine paralel olarak ortaya çikan uygulamalar, kirik çatlak, renk degisikligine ugramis veya aralikli disleri estetik bir biçime getirek, saglikli, güzel ve mutlu bir gülüs saglamayi hedefliyor. Ayrica farkli istek ve tercihlere de rahatlikla cevap verebiliyor.

Bugün dünyada uygulanan en gelismis ve ileri tekniklerin hepsi Türkiyeâ??de de uygulaniyor. . Ülkemizde estetik dis hekimligine yönelik son derece basarili uygulamalari yapan pek çok dis hekimi var. Estetik dis hekimligi kapsaminda yapilan uygulamalarin basinda dis beyazlatma ve porselen kaplamalar gelmektedir.

Günümüzdeki Uygulamalar

Dis Beyazlatma

Günümüzde, dislere yapilan estetik amaçli uygulamalar söz konusu olunca akla ilk gelen beyaz dislerdir. Bu amaçla en son teknolojilerin kullanildigi dis beyazlatma(bleaching) giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu uygulamayla, dislerinizin rengini sadece birkaç saat veya seans sonrasinda 3 ile 10 renk tonu arasindaki bir oranda açmak ve dislerinizde çarpici bir degisiklik yapmak mümkündür. Bleaching söz konusu olunca, dis hekimlerinin üzerinde önemle durdugu nokta, bunun mutlaka doktor kontrolünde yapilmasi gerektigidir. Doktorlar, piyasadan reçetesiz bir sekilde temin edilebilecek, beyazlatici ürünleri pek güvenli ve pratik bulmamaktadir. Bunlarin, etkinlikleri ve güvenilirlikleri bilimsel olarak kanitlanmamis olup, asinma ve dislerde yikim gibi kalici yan etkilere sahip olma ihtimalleri yüksektir.

Beyazlatma(bleaching) konusundaki dis hekimlerinin uyguladigi en yaygin ve güvenilir teknikler ikiye ayrilir. Bunlar â??Home(evde) Bleachingâ? ve â??Office(klinikte uygulanan) Bleachingâ? olarak bilinmektedir.

â??Home Bleachingâ?

Evde uygulanan beyatlatma yönteminde, dis hekiminin hazirladigi seffat plak, yine hekimin verdigi özel bir beyazlama jeliyle kullanilarak, günde birkaç saat dislerin üzerine takilmaktadir. Bu islemden yeterli bir sonuç alabilmek için genelde bir veya iki hafta bu islemin günlük tekrari gerekmektedir.

â??Office Bleachingâ?

Bu yöntemde ise beyazlatma islemi tamamen hekim kontrolünde ve klinik ortamda yapilmaktadir. Beyazlatma isleminde LED isik kaynagi ve plazma arch gibi yogun isik kaynaklari özel beyazlatma jelleri ile birlikte 45 dakika veya bir saatlik bir süreyle kullanilmaktadir. Bu yogun ve güçlü isik kaynaklarinin kullanilmasindaki amaç, beyazlatma jeli olarak uygulanan aktif maddeleri harekete geçirmektir. Böylece beyazlatma jelinin disin minesine nufuz etmesi kolaylasmakta ve beyazlatma islemi kisa sürede gerçeklesebilmekdir.

Normal sartlarda, beyazlatma islemiyle, disler beyaz rengini 3-4 yil koruyabilmektedir. islem sonrasindaki birkaç gün sigara, sarap ve benzeri dislerde leke yapabilecek seylerin kullanilmasina ara verilmelidir. Sonrasinda ise dis firçalama ve düzgün bir agiz hijyeni ile uzun süre bu beyazlik korunabilmektedir.

Hastanin mevcut dislerinin yapisi ve daha önceki görmüs oldugu tedaviler göz önünde bulundurularak, dis hekimi beyazlatma isleminin uygun olup olmayacagi konusunda tavsiyede bulunabilmektedir. Amaç estetik ve beyaz dislere kavusmak oldugu için, mevcut agiz ve dis yapisinda yer alan diger etkenlerde göz önünde bulundurulmali ve bir bütün olarak bakilarak, gerektiginde diger tedavi yöntemleriyle birlikte kullanilmadir.

Laminate Porselen Kaplamalar

Dislerinin seklinden ve boyutlarindan memnun olmayanlar, laminate porselen kaplamalarla çok kisa sürede ve çarpici bir sekilde dislerinin görüntüsünü degistirebilmektedir. Laminate porselen uygulamalari özellikle ön grup dislerde kullanilan çok ince seramik materyallerdir. Dislerin seklinden ve renginden memnun olmayan, kirik, asinmis, üst üste binmis dislere sahip olanlara ve dislerinin arasinda aralik bulunan kisilere rahatlikla uygulanabilen laminate porselenlerin en önemli özelligi, dislerin ön yüzünde minimun bir asindirma yapildiktan sonra özel bir teknikle yapistirilmalaridir.

Peki nasil oluyor bu kadar kirilgan ve ince bir madde bu derecede güçlü olabiliyor ve kirilmiyor diye düsünülebilir. Burada daha önce bahsettügimiz son yillardaki teknolojik gelismeler, teknik ve sanatsal beceri üçlüsü ön plana çikmaktadir. Laminate porselenler bir kez yapistirildiktiktan sonra dis minesiyle benzer fiziksel özellikler göstermektedir. Kirilmazlar ve asinmazlar. Bu durum sadece çok hassas ve titizlikle planlanan vakalar için gecerli olmaktadir. Aksi takdirde her konuda oldugu gibi olumsuzluklarla karsilasilmasi olasidir. Bu yüzden hekim ve dis teknisyeni ikilisi önemli rol oynamaktadir.

Kimler için uygundur?

-Ön grup dislerinde ufak kirik, çentik yada form bozuklugu olanlar
-Dislerinin renginde bozukluk olan yada renginden memnun olmayanlar
-Dislerinde lekelenme bulunanlar
-Travma yada kanal tedavisi sonucu dislerinin rengi degisenler
-Ön grup disleri aralikli olanlar
-Ön grup dislerinde sekil bozuklugu olan ve ortodontik tedaviyi kabul etmeyenler

Kimler için uygun degildir?

-Disetleri sagliksiz olanlar(öncelikle dis etleri tedavi edilmelidir)
-Dislerinin büyük kismini kaybetmis, disleri daha önceden kesilmis kisiler
-Özelliklegeceleri dislerini gicirdatanlar(gece koruyucu plak kullanmalari gerekir, aksi takdirde laminate uygulamasi basarisiz olucaktir)

Uygulama Asamalari;

ilk randevu
â?? ilk randevuda hasta, doktoruna dislerinde nasil bir degisiklik olmasi istegini anlatir.Eger hastam laminate porselenler için uygun bir hasta gurubu ise ilgili hekim, ideal olarak, bilgisayar yazilimlari yardimi ile uygulama sonunda dislerin alacagi en son görüntüyü bilgisayar ortaminda veya bir model çalismasinda gösterebilmelidir.

Disin hazirlanmasi ve ön yüzeyin kesilmesi

â?? Vakaya göre degismekle beraber dislere 0.5 mm ile 2.00 mm arasinda kesimler yapilmakatadir. Bazi durumlarda dis yeterince geride olabildigi için hiç kesim yapilmamakatdir.

Ölçü alinmasi

â?? Çok hassas teknikller ve maddelerle ölçü alindiktan sonra labaratuvarlarda modeller hazirlanmaktadir. Teknisyen ve doktor beraber çalisarak, laminate lerin 1-2 hafta arasinda hastaya takilmasini saglanmaktadirlar.

Geçici proaaalerin takilmasi
â?? Kesim konucu disin ön yüzeyindeki mine azaltildigi için hafif sicak-soguk hassasiyeti olabilmektedir. Bu amaçla bekleme süresi içinde gecici laminate ler . takilmaktadir. Bu geçici laminate ler ayni zamanda hastaya son halin nasil olacagi hakkinda da fikir verebilmektedir.

Laminate porselenlerin yapistirilmasi
â?? Önce bir prova yapilmakta ve gerekli ise küçük degisiklikler gerçeklestirilmektedir. Özel madellerle yapistirma islemi bittikten sonra kapanis kontrol edilmekte ve son rutuslar yapilmaktadir.

Laminate porselenlerin bakimi

â?? Çok özel bir bakima ihtiyaç duymaksizin, doktorun gösterdigi sekilde günde en az iki kez firçalanmasi(flor içermeyen macunlarla) ve dis ipiyle temizlenmesi gerekiyor. Dikkat edilecek önemli bir husus ise dislerin sert darbelerden korunmasidir. Alti ayda bir dis hekimine görünüp, özellikle bakteri plagi olusup olusmadigi kontrolü ihmal edilmemelidir.

Dis beyazlatma ve laminate porselenler niçin tercih ediliyorlar?

Özellikle klinik ortaminda ve hekim kontrolünde yapilan dis beyazlatma dogal dislerin herhangi bir kesim vb gibi seylere gerek kalmaksizin çok kisa sürede ve yan etkiye magruz kalmadan beyazlamasini saglamaktadir. Eger disler saglikli ve sekilleri düzgün ise beyazlatma islemi çok kisa sürede istenen sonucu almamiza yardimci olabilmektedir.

Laminate porselen uygulamalari ise daha önce de bahsedildigi sekilde, dislerin seklinden ve renginden memnun olmayan, kirik, asinmis, üst üste binmis dislere sahip olanlara ve dislerinin arasinda aralik bulunan vakalarda daha agirlikla tercih edilebilmektedir. Bunun yani sira laminate porselenler dis minesini taklit edebilmekte, isik yansimalarini dogal mineye benzer seklide absorbe edebilmekte ve tamamen dogala yakin bir görünüm sunmaktadir. Önemli bir baska özellikleri ise, alternatif diger materyallerin aksine renk degisimine magruz kalmamakta, çay, sigara, sarap ve benzeri renk birakan seylerden etkilenmemeleridir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 211291 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Agiz Ve Dis Sagligi
Agiz Ve Dis Sagligi
Agiz Ve Dis Sagligi
Bruksizm (dis Gicirdatma
Bruksizm (dis Gicirdatma
Dis Beyazlatma Dt. Ülkü
Dis Beyazlatma Nedir ? N
Dis Beyazlatma
Dis Çekimi Sonrasi Öneri
Dis Çekimi Ve Sonrasi
Dis Estetiginde Son Tren
Disleri Beyazlatma
Yasam Boyu Saglikli Disl
Agiz Ve Dis Sagligi
Agiz Ve Dis Sagligi
Bruksizm (dis Gicirdatma
Bruksizm (dis Gicirdatma
Dis Beyazlatma Dt. Ülkü
Dis Beyazlatma Nedir ? N
Dis Beyazlatma
Dis Çekimi Sonrasi Öneri
Tüm Agiz ve Dis Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri