Dis Çekimi Ve Sonrasi - Agiz ve Dis Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Kar 0†1¤7†1Ã
Botoks NasÃÆÃ
Soya Epiliz Lap 0ÃÆâ
K�Æâ€â„
VajinaÃââ‚Â
Tüm Arananlar
 
 
 
Agiz ve Dis Sagligi

Dis Çekimi Ve Sonrasi

Dis Çekimi Ve Sonrasi
Dt. Binnur YiGiTBASIDis Hekimligi

Disler neden çekilir?

Günümüzde, bilimsel ve teknolojik ilerlemenin dishekimligi bilimine katkilari sayesinde, öncelikle disi tedavi etmek ve agizda tutmak hedeflenmekle birlikte, bazi durumlarda, hasta sagligini koruma veya tedavi planlamasi nedeniyle dis çekimine basvurulmaktadir. Bu durumlari söyle özetleyebiliriz:

â?¢ ileri derecede çürük ve madde kaybi yüzünden tedaviyle kurtarilamayan disler.
â?¢ Çarpma sonucu, tedavisi mümkün olmayacak sekilde kirilan disler.
â?¢ Kanal tedavisine ragmen kurtarilamayan apseli disler.
â?¢ ileri derecede diseti iltihabi nedeniyle sallanan disler.
â?¢ Zamaninda düsmeyen süt disleri.
â?¢ Asiri konum degisikligi (dönme, devrilme vb.) nedeniyle sorun yaratan disler
â?¢ Kist ya da tümör içindeki disler.
â?¢ Tam sürememis (gömük) ve sorun yaratan disler.
â?¢ Yer darligi nedeniyle ortodontik tedaviye yardimci olmak amaciyla, sorunsuz oldugu halde bazi disler çekilebilir.

Dis çekimi kuvvet gerektirir mi? Bu bakimdan bayan ve erkek dishekimleri arasinda fark var midir?Çekim sirasinda elbette bir kuvvet uygulanir. Ancak çekim aletleri zaten hekimin uyguladigi kuvveti birkaç katina çikaracak sekilde tasarlandigindan, asiri kuvvet olumsuz sonuçlar bile dogurabilir. Dolayisiyla dis çekimi daha ziyade, teknik bilgi ve beceri gerektiren bir girisimdir. Birçok çene cerrahinin bayan oldugu unutulmamalidir.

Çekim sirasinda dis neden kirilir?

â?¢ Özellikle büyük azilarda, yani çok köklü dislerde, kökler çok ayrik ya da kivrik oldugunda.
â?¢ Kemigin elastikiyetini kaybettigi yasli kisilerde.
â?¢ Yine esnemeyen çok kalin çene kemigine sahip olan kisilerde
â?¢ Asiri madde kaybi nedeniyle tutacak yeri azalmis ve kirilganlasmis dislerde çekim sirasinda kirilma olabilir.
Bu korkulacak bir durum degildir. Anestezi, yani uyusma basariyla saglanmissa, dishekimi bu is için üretilmis aletlerle, kalan parçalari acisiz bir sekilde çikartir.

Dis çekimi korkusunu yenmek için ne yapilabilir?
Bu korkunun hiçbir sekilde giderilemeyeceginin anlasildigi özel durumlarda, genel anestezi altinda çekim yapilabilir. Ancak çogunlukla hasta hekim arasindaki diyalog ve yaklasim böyle bir girisimin gerekmedigini göstermektedir. Öncelikle çekilmesi gereken disin vücuda verdigi zararlar ve agri gibi olumsuzluklar göz önüne alinarak, bundan kurtulmak gerektigi hatirlanmalidir. iyi bir uyusma saglandiktan sonra, çekim sirasinda, sadece bir basinç hissi ve disin yükselmesi sirasinda küçük çitirtilar duyulabilir. Agri ya da aci olmamasi gerekir. Genellikle insanlar çevrelerindekileri korkutmayi severler ve bu basinç ve çitirtilari abartarak anlatirlar. Bu tür yanlis telkinlerin etkisinde kalinmamali, her türlü . soru hekime yöneltilmelidir.

Çekim öncesi yapilmasi gereken seyler nelerdir?
Eger doktorunuzun önerdigi bir ilaç (örnegin antibiyotik) söz konusuysa, mutlaka saatlerine uyarak, düzenli bir sekilde kullanmalisiniz. Bir hastaliginiz ya da allerjiniz varsa ve ayrica bu yüzden sürekli kullandiginiz ilaçlar mevcutsa, kesinlikle bunlari hekiminize söylemelisiniz. Çekimden önce pihtilasmayi geciktiren aspirin türü ilaçlar kullanilmamalidir. . Mümkünse disler güzelce firçalanmali ve bir antiseptikli suyla çalkalanmalidir. Böylece agizdaki bakterilerin azalmasi ve enfeksiyon riskinin düsürülmesi iyi olur.

Dis çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

â?¢ Çekim yarasinin üzerine konan tampon yarim saat kadar tutulmalidir.
â?¢ Bu tampon atildiktan sonra, gerekmiyorsa tekrar tampon konmamali, olusan pihtinin bozulmamasina özen göstermelidir.
â?¢ Agiz suyla çalkalanmamalidir.
â?¢ Çekim sonrasi iki saat kadar bir sey yenmemeli, bu süre dolduktan sonra da mutlaka ilik seyler tecih edilmeli ve çok sicak ya da soguk yiyeceklerden uzak durulmalidir.
â?¢ 24 saat sigara içilmemelidir. Sigara pihtinin bozulmasina ve yara yerinin iltihaplanmasina neden olabilir. Kuru soket denen bu durum uzun süre agriya sebep olur.
â?¢ 24 saat alkol alinmamalidir.
â?¢ Hiç bir sekilde çekim yerine dokunulmamali, yara bölgesi emilip tükürülmemelidir.
â?¢ Yarali bölge 24 saat kullanilmamalidir.
â?¢ Agri olursa aspirin disinda bir ilaç tercih edilmeli, mümkünse bunun için hekime danisilmalidir.
â?¢ Çekim yeri mutlaka temiz tutulmalidir. Yara içerisine yemek artigi dolmasi önlenmelidir. Çekimden 24 saat sonra, yumusak bir dis firçasiyla bölge yavasça firçalanmalidir. Bu sirada ilik tuzlu su gargarasindan da faydalanilabilir.
â?¢ Kanamanin hafif bir sizinti halinde 6- 24 saat sürmesi normal kabul edilmektedir. Ancak asiri bir kanama varsa ya da bu süre asilmissa mutlaka dishekimine basvurulmasi gerekir.
â?¢ Ayni sekilde, uzun süren agri sislik durumlarinda da hekime haber verilmelidir.
â?¢ Sizinti seklinde devam eden kanamalarda, islatilmis bir çay poseti, gazlibezle sarilarak yara yerine konulabilir. Bu sekilde bir süre tampon yapmak, çayin içindeki bazi maddelerin kan durdurucu özelligi nedeniyle faydali olabilir.Yara iyilestikten sonra ne yapilabilir?
Çekim boslugunun yerine, duruma göre, köprü, protez ya da implant uygulanmalidir. Dis eksikligi sindirim bozukluklarina yol açabilecegi gibi, çekilen dise komsu olan dislerde konum bozukluklari (egilme, devrilme vb.) ve buna bagli olarak çigneme sorunlari da olusabilir.

Gömük dis nedir, çekimi gerekli midir?
Dis etrafindaki çene kemiginin çok yogun oldugu ya da disetinin çok kalin oludugu durumlarda, çene kavsinin dar olmasi nedeniyle disin sürecek yer bulamamasi halinde, süt dislerinin erken kaybi sonucu ya da bazi hastaliklara bagli olarak sürememis ve disetinin altinda, kemik içinde kalmis dislere gömük dis denir. Bu disler apseye neden oluyorlarsa, agri yapiyorlarsa, disin büyüklügü ve konumu . çene kirigi riski tasiyacak kadar kemigin incelmesine neden oluyorsa, tümör ya da kist ile birlikteyse ve komsu disin çürümesine yol açiyorsa çekilmeleri gerekir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 212598 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Agiz Ve Dis Sagligi
Agiz Ve Dis Sagligi
Agiz Ve Dis Sagligi
Bruksizm (dis Gicirdatma
Bruksizm (dis Gicirdatma
Dis Beyazlatma Dt. Ülkü
Dis Beyazlatma Nedir ? N
Dis Beyazlatma
Dis Çekimi Sonrasi Öneri
Dis Çekimi Ve Sonrasi
Dis Estetiginde Son Tren
Disleri Beyazlatma
Yasam Boyu Saglikli Disl
Agiz Ve Dis Sagligi
Agiz Ve Dis Sagligi
Bruksizm (dis Gicirdatma
Bruksizm (dis Gicirdatma
Dis Beyazlatma Dt. Ülkü
Dis Beyazlatma Nedir ? N
Dis Beyazlatma
Dis Çekimi Sonrasi Öneri
Tüm Agiz ve Dis Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri