Cinselligin ifade Edilmesi - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

Cinselligin ifade Edilmesi

Güdüler vücudun ihtiyaçlarini karsilamak için insani harekete geçiren bir iç enerji olarak beden ve ruhsal bütünlügün korunmasi açisindan oldukça önemlidirler.
Cinsellik güdüsü de (libido) aynen diger güdüler gibi her normal kadin ve her normal erkekte vardir ve normal sartlarda karsi cinse yönlenmistir.
Güdülerin yönlendirdigi davranislarin ifade bulmasi, yani belli bir güdünün “doyurulmasi” için izlenen yol bireyden bireye farkli olabilir. Bu farkliligi yaratan, öncelikle bireyin üst benliginin belli bir davranisa geçmeden önce o davranisin uygun olup olmadigini denetlemede izledigi yoldur.
Sosyal davranislarimizi yönlendiren üst benlik, açlik hissi ortaya çiktiginda bu arada baska bir konuyla ilgileniyorsak, bizi direkt yemek yeme avranisina yönlendirmek yerine, bu davranisi uygun olan bir zamanda gerçeklestirebilmemiz için açlik giderme davranisimizi belli bir süre ertelememizi saglar.
Benzer bir sekilde cinsellik güdüsü de, direkt cinsel davranisa yönlenmek yerine, üst benlik tarafindan çok siki bir sekilde denetlenerek belli bir süre ertelenir. Üst benlik cinsellik davranisini ertelemede o kadar etkin olabilir ki, . ihtiyaç çok belirgin bir sekilde ortaya çiksa dahi, bu güdünün doyurulmasi etkin bir sekilde engellenebilir.
Özellikle cinselligin “ayip” olarak degerlendirildigi aile veya toplumlarda üst benlik bu konuda kati bir tutumla ihtiyaci bastirarak kisinin bilincinde bu ihtiyaci duymasini bile tümüyle engelleyebilir. Ancak böyle bir durumda ihtiyaç bilinç altinda devam eder.
Yukaridaki açiklamalardan çikarilmasi gereken özet, cinselligin ifade edilmesinde her bireyin ailesinden ve yakin çevresinden ögrendigi davranislarin çok etkili oldugudur. Cinsellik karsi cinsten iki birey arasinda yasanan çok özel bir iletisim seklidir ve normal bir birey kendi kisiligince uygun kabul ettigi sartlar ortaya çikana kadar bu güdünün doyurulmasini erteleyebilir.
Cinsellik Güdüsünün Dozaji
Cinsellik güdüsü yani duyulan cinsel arzunun “dozaji” veya siddeti her bireyde farklidir. Hatta bir birey belli bir zaman dilimi içerisinde geçici olarak cinsel arzusunda azalma veya artma hissedebilir.
Artmis Cinsel Arzu
Bazi bireyler çok fazla cinsel arzu duyduklarini hissederler ve bunun normal olmadigini düsünürler. “Asiri cinsel arzu” olarak tanimlanan, çogu durumda yapisal bir özelliktir ve bireyde bastan beri vardir. Bazi insanlar yapisal olarak cinsellige daha “düskündürler”.
Bazen bir birey hayatinin belli bir döneminde diger dönemlerine göre daha fazla cinsel arzu duydugunun farkina varabilir.
Cinsel arzunun anormal bir sekilde yüksek oldugunun belirleyicisi, bu arzunun veya bu arzudan dogan cinsel davranisin insani çok fazla mesgul etmesi ve günlük yasantisini olumsuz etkilemesidir. Bu tanimin disinda kalan “yüksek dozlu cinsel arzu” anormal kabul edilmez.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 599479 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri