Cinselligin Fizyolojisi - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

Cinselligin Fizyolojisi

Cinsel islev FizyolojisiCinsellik önce arzu etmekle baslar. Daha sonra Masters ve Johnson adli iki bilim adaminin tarif ettikleri uyarilma, plato, orgazm ve çözülme evreleri birbirini takip eder. Bu evreler kadin ve erkekte belirgin farkliliklar gösterir. Konumuz kadinlara odaklanmis olmasina karsin zaman zaman erkekle kadin arasindaki farkliliklar üzerinde de durulacaktir. Cinsellik önce arzu etmekle baslar. Daha sonra Masters ve Johnson adli iki bilim adaminin tarif ettikleri uyarilma, plato, orgazm ve çözülme evreleri birbirini takip eder. Bu evreler kadin ve erkekte belirgin farkliliklar gösterir. Konumuz kadinlara odaklanmis olmasina karsin zaman zaman erkekle kadin arasindaki farkliliklar üzerinde de durulacaktir.
Evrelerin her biri yas, hastalik, ilaçlar, alkol, uyusturucu kullanimi ve psikolojik ve ikili iliskilerden kaynaklanan sorunlardan olumsuz etkilenebilir.
Kadinlarin Duyarli Bölgeleri
Kadinlarin çogunda genital bölgenin en duyarli kismi klitoristir ve en güçlü orgazmlar bu bölgenin uyarilmasiyla ortaya çikar. Kadinin diger duyarli bölgeleri memeler, meme uçlari, labiumlar ve vajinadir. G noktasi ise (Graefenberg tarafindan 1944 . yilinda tarif edilen bir bölgedir ve vajina ön duvarinin ortalarinda yer almaktadir) derin basinca duyarli olarak kabul edilmekle beraber orgazm olusumunda birincil önem tasiyan bir bölge degildir.
Orgazmda bazen aynen erkekteki ejakulasyona (bosalmaya) benzer bir sivi geldigi saptanmis olmakla beraber bu sivinin aslinda idrar oldugu ve kadindaki “ejakulasyon” yani “bosalma” olarak tarif edilen olayin muhtemelen orgazm esnasinda idrar kaçagi oldugu sonradan anlasilmistir. Gerçekten de hiçbir idrar kaçirma sikayeti olmayan bayanlarda güçlü bir orgazmda istemsiz idrar kaçagi olabilmektedir.
Cinselligin evreleri
Arzulama Evresi
Bu evre cinsellik dürtüsünün ortaya çiktigi ve cinselligi ifade etme arzusunun duyuldugu evredir. Hayaller ya da esten alinan görsel . uyaranla baslayabilir.
Uyarilma evresi
Arzulamayi uyarilma evresi takip eder. Bu evre parasempatik sistem tarafindan yönetilen ve erotik duygular esliginde kadinda vajinal salginin arttigi “islanma” dönemidir. Vajina duvarlarindan ve vajina girisindeki Bartholin bezlerinden salgilanan sivilarla birlikte nabiz ve solunum hizlanir, tansiyon yükselir, genel bir sicak basmasi hali, memelerde dolgunluk, kas gerginliginde genel bir artis, meme baslarinda diklesme ortaya çikar. Ciltte yama tarzinda renk degisiklikleri, klitoris ve labiumlarda sisme, gögüs bölgesinde ve memelerde kizarma meydana gelir. Tüm bunlarla birlikte vajina uzar ve genisler. Uterus yükselerek pelvis disina çikar.
Erkekte ise uyarilma evresi penisin ereksiyonu (sertlesmesi) seklinde gerçeklesir.
Plato Evresi
Bu evrede seksüel gerginlik ve erotik duygular yogunlasir ve had safhaya ulasir. Cilt degisiklikleri daha belirgin hale gelir, meme baslari daha da diklesir. Labiumlar siser ve koyu kirmizi bir renk alir. Vajinanin alt 1/3 lük kismi sisip kalinlasarak “orgazmik platform” adli yapiyi meydana getirir. Uterus tümüyle pelvisten disari çikmistir. Yeterli uyaran oldugunda bu dönem orgazmla son bulur.
Plato evresinde ejakulasyon (bosalma) öncesinde erkekten siklikla berrak ve yapiskan kivamli bir sivi gelir. Bu sivinin içinde az sayida canli sperm de bulunabileceginden kadinin erkek bosalmadan önce de (”geri çekme” adi verilen yöntemle) gebe kalabilmesi mümkün olmaktadir.
Orgazm Evresi
Orgazm esasen sempatik sistem tarafindan yönlendirilen bir kasilma cevabidir. Uyarilma ve plato evresinde birikmis olan gerginligin bosaltilmasidir ve tüm cinsel hisler arasinda en güçlü ve doyurucu olanidir. Orgazm esnasinda vajina, perine, anüs ve orgazmik platform adi verilen yapiyi olusturan kaslarda 3-15 adet arasi 0.8 saniye süren refleks ritmik düzenli kasilmalar olusur ve bu kasilmalar orgazm duygusunu ortaya çikarir. Orgazm esnasinda birçok kadin ayrica uterusta da kasilmalar hisseder. Bu yüzden bazi kadinlarda histerektomi (ameliyatla uterusun çikarilmasi) sonrasi orgazmin niteliklerinde degisiklik olabilir.
Erkeklerde ise orgazmi ejakulasyon (bosalma) takip eder. Erkekler orgazm döneminden sonra belli bir refrakter (cevapsiz) döneme girer ve bu dönemde uyaranlara cevapsizdirlar. Kadinlarda ise böyle bir dönem . olmadigindan çok sayida orgazmi arka arkaya yasayabilir ve tek bir iliski esnasinda ve/veya öncesinde ardarda çok sayida orgazm olabilirler.
Çözülme Evresi
Orgazmla birlikte uyarilma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur ve kadinda bir gevseme ve kendini iyi hissetme duygusu ortaya çikar.Takiben uyarilma evresinde ortaya çikan degisikliklerin tümü “çözülerek” geri döner. Tüm bu geri dönüs süreci 5-10 dakika sürer.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 618632 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri