CiLT SOYMA iSLEMi - Cilt Sagligi ve Bakimi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cilt Sagligi ve Bakimi

CiLT SOYMA iSLEMi

Peeling sezonu 15 Ekimde açiliyor. Çünkü günes artik kavurucu etkisini kaybediyor. 15 Ekim ile Mart aylari arasinda bu yöntemden yararlanabilir ve cildinizdeki pek çok düzensizligi giderebilirsiniz.

â??Peelingâ? dilimizden düsürmedigimiz bir kozmetik tabir. Cilt bakiminin en temel yöntemlerinden biri. Kirisiklar, akneler, iz ve leke tedavilerinin tümünde, çesitli peeling yöntemleri kullanilir. Ama nedir, neden bu denli önemlidir, bu konuda tedavi görenlerin bile fazla bilgilendirildigini sanmiyorum.

Peeling nedir?

Peeling, cilt yüzeyinin kontrollü bir sekilde uyarilmasi ve soyulmasidir. Bu suretle cildin ölü tabakasi atilir, alt derideki kan dolasimi, hücre üretimi ve kollajen doku canlanir. Birkaç peelingâ??den sonra, cildimizde canlanma ve ince çizgilerde hafifleme baslar. Düzenli uygulama ile ince çizgi ve kirisikliklar giderilebilir, cilt tonu ve yapisi gelisme gösterir, günes hasarlari sonucunda olusan lekeler yani pigment düzensizlikleri iyilestirilebilir, kabalasan deriler incelir ve sivilce izleri tedavi edilebilir.

Peeling çesitleri:

Dünyada kaç insan varsa . o kadar çesitli cilt vakasi oldugunu söylersek abartili olmaz. Bu nedenle, her ihtiyaca uygun olarak farkli peeling tedavileri uygulanir . Her birinin yeri ayridir ve farkli ihtiyaçlara cevap verirler. Sayisiz çesidi olmakla birlikte, esas olarak üç çesit peeling teknigi uygulanir:

§ Kimyasal peeling (yüzeysel-orta-derin)

§ Mekanik peeling (yüzeysel-orta-derin)

§ Lazer peeling (derin)

Bir bakima, hepsi ayni isleri yaparlar ama; Dermatologlar arzulanan cilt kalitesine ulasmak için, hastayi incelerler ve peeling teknigini de, ajanlarini da ona göre seçerler.

HiDROKSiASiT CiLT BAKIM SiSTEMi

1. AHAâ??lar (Alfa Hidroksi asit veya MEYVE Asitleri)

2. BHAâ??lar (Beta Hidroksi asit)

3. PHAâ??lar (Poli Hidroksi asit)

Hidroksi asitler kozmetik dünyasinin bas . tacidir. Artik pek çok ürün içinde yer aliyorlar ama en önemli özellikleri peeling ajani olmalaridir. Cildi soyarken, oldukça etkili bir sekilde nemlendirirler, cildin en üst tabakasinda birbirine bagli hücreleri ayirirlar ve deri altindaki kan dolasimini hizlandirirlar. Böylece cilt ölü hücreleri atar, yenilenir ve daha fazla kollajen üretmeye baslar. Bu ürünlerin diger bir önemli özelligi, cildin bariyer özelligini güçlendirerek tahrisi önlemesidir.

Tedavinin etkisi, kullanilan hidroksi asitlerin konsantrasyonuna ve formülün PHâ??ina bagli olarak degisir. Özellikle antioksidan tasiyan moleküllerde daha çarpici sonuçlar alinir.


Çok yönlü tedavi:

Kimi uzmanlar, bu asitlerin cildi soyma özelliginden yararlanirlar, bazi doktorlar ise nemlendirme etkisini daha fazla önemserler. Birçogu da hücreleri ayirma yetenegiyle ilgilenirler. Bütün bu özellikleriyle tüm hidroksi asitler; isiga bagli yaslanma belirtilerinde, kirisiklik, leke ve akne tedavilerinde son derece yararli olurlar. Günes hasarli ciltlerde bile birkaç ay sonra cildin rengi açilir, dokusu yenilenir ve lekeler kaybolmaya baslar.

Hidroksi asitlerin akne tedavisinde özel bir yeri vardir.
Sivilceler ciltteki gözeneklerin ölü hücreler tarafindan tikanmasi ile olusur. Peeling uygulamalarinin birbirine bagli yapisik hücreleri ayirmasi, gözeneklerin açilarak temizlenmesini saglar.

Üstün dereceli meyve asitleri: Glikolik Asit ve Laktik Asit

Kimyasal peeling çesitleri içinde en yaygin olarak kullanilan peeling ajanlari kisaca AHAâ??lar olarak tanidigimiz Alfa Hidroksi Asitler yani Meyve Asitleridir. AHAâ??lar içinde en iyi bilinenleri ise Glikolik ve Laktik asitlerdir. Kimyagerler bunlara, â??Üstün dereceli asitlerâ? derler. Bu tedaviler hastalar açisindan da, doktorlar tarafindan da güvenle yürütülen ve son . derece popüler olan uygulamalardir. Tedavi süresi içinde hastanin günlük yasamini degistirmesini gerektirmez. O kadar ki, Glikolik asit peelingleri , â?? ögle tatili peelingleriâ? veya â??mini peelingâ? ler olarak ün salmistir.

Akne tedavisi, genislemis gözenekleri daraltmak, cilt lekeleri ve cildi yenilemek daha ziyade Glikolik asitlerin isidir. Ama esas ihtiyaciniz . nemlendirme ise, Laktik asit daha etkilidir..

Glukonakton göz çevresinde bile kullanilabilir:

Glukonolakton henüz daha seyrek kullanilan ama çok önemli bir peeling ajanidir. Nispeten yeni ürünler sayilan, ikinci nesil meyve asitlerindendir (PHA).

Glukonakton en duyarli ve sorunlu ciltlerde hatta göz çevresinde bile güvenle kullanilabilir. Kasintiya, kizarikliga ve tahrise neden olmayacak kadar hassastir. Günes isinlarina karsi duyarligi arttirmamasi ve esmer hastalarda daha rahat kullanilmasi ise onu imtiyazli bir peeling haline getirir.

6-10 seans genellikle yeterlidir:
Kimin kaç peeling seansina ihtiyaci oldugu, dogal olarak, tedavi edilecek soruna baglidir. Ben genellikle, hastalarima her yil 6-10 seans hafif peeling yaptirmalarini öneriyorum. Bu yogunlukta bir tedavi, ortalama bir cildin her açidan düzene girmesi için yeterlidir.

Hidroksi asitlerle yapilan yüzeysel peeling seanslari, ortalama 7 gün ara ile yürütülür. Hastanin ihtiyacina göre bu araliklar uzatilabilir. Ancak alttan gelen yeni hücrelerin yüzeye erismesi en az 5 gün sürdügü için, bu süreç dolmadan tekrar peeling yapilmasi dogru degildir.


Dikkat !

Peeling yaptirmadan önce ve uygulamadan sonra doktorunuzun size bazi uyarilari olacaktir. Bunlar içinde en önemlisi, günes ve solaryumdan sakinmaktir. Hafif peelingâ??lerde 2 hafta, orta dereceli peelingâ??lerde 1 ay, Lazer-Fenol gibi derin peelingâ??lerde 6 ay süreyle günesten . korunmak gerekir. En hafif peelingleri bile yazin yapmama nedenimiz budur. Peeling yapilan her cilt hassaslasir. Bu nedenle bazi ilaçlara ve kimi kozmetiklere karsi da tedbirli olmaniz gerekir. Cildinizde tahris, siyrik, yanik, uçuk varsa veya yeni tiras olduysaniz peeling seansi ertelenir. AHA ve BHA Peelingleri esmer ciltlerde, geçici olarak hafifçe küllü bir renk yaratir. Bunu önceden bilmenizde yarar var.

Dr. Yasemin Fatih AMATO

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 278977 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cilt Sagligi Ve Bakimi
Cilt Soyma islemi
Cilt Temizligi: PÜf Nokt
GÖzaltI: En Narin Cilt
Kivi ile Cilt BakImI
Sivilce: YaglI Ciltlere
YazIn Cilt Tiplerine GÖr
Gebelikte Olusan Cilt ça
Hamilelikte SaÇ Ve Cilt
Cilt Tipinize Göre Bakim
Ciltlere Göre Renkler, M
Makyaj Teknikleri, Makya
Makyajla Güzellik, Kolay
Cilt Soyma islemi
Cilt Temizligi: PÜf Nokt
Kivi ile Cilt BakImI
Sivilce: YaglI Ciltlere
YazIn Cilt Tiplerine GÖr
Gebelikte Olusan Cilt ça
Hamilelikte SaÇ Ve Cilt
Cilt Tipinize Göre Bakim
Tüm Cilt Sagligi ve Bakimi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri