Böbrek Tasi Nedenleri, Böbrek Tasi Belirtileri, Böbrek Tasi Teshisi ve Böbrek Tasi Tedavisi - Üroloji - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
K06 0ÃÆâ€â
Ger̉ہ
Kan IÃâ€
K 0âÃ
S 0 3k 0 3drara 0Š4 0
Tüm Arananlar
 
 
 
Üroloji

Böbrek Tasi Nedenleri, Böbrek Tasi Belirtileri, Böbrek Tasi Teshisi Ve Böbrek Tasi Tedavisi

Böbrek Tasi Nedenleri, Böbrek Tasi Belirtileri, Böbrek Tasi Teshisi ve Böbrek Tasi Tedavisi

BÖBREK TASI
Üreme sisteminin içerisinde herhangi bir düzeyde tas olusmasina ürolitiyazis denir. En çok tas olusumunun görüldügü yer böbreklerdir. Oldukça sik görülen bir hastalik olan böbrek tasi, özellikle erkeklerde daha sik ortaya çikmaktadir. Günümüzde tas olusumunda ailesel yatkinligin oldugu da bilinmektedir.
Bazi maddeler idrarda çok fazla miktarda bulunursa böbrekte çökerek birikebilir. Biriken bu maddeler daha sonra büyür ve böbrek tasini olusturur. Böbrek taslari idrar yoluyla atilabilir. Fakat bu taslar, idrar yollarinda tikaniklik meydana getirip, idrarin geçisine izin vermezse tehlikelidir. Siddetli böbrek agrisi ortaya çikar.

BÖBREK TASI OLUSMASININ NEDENLERi
Böbrek . tasina yol açan maddeler ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerdir. Bu maddelerin idrarda yüksek miktarlarda bulunmasi böbrek tasi olusumuna neden olur. Bazi hastaliklar, ilaçlar, beslenme aliskanligi böbrek tasinin ortaya çikmasina neden olabiliyor. Bunlar böbrek tasinin olusmasinda etkili olan hazirlayici etkenlerdir.
Gut hastalarinda böbrek tasi görülme ihtimali daha fazladir. Daha öncesinde böbrek tasi olan kisilerde tekrar tas olusabilir. Böbrek tasinin bu kisilerde tekrar görülme riski ilk 10 yilda %60-80 dolayindadir. Ayrica bazi ilaçlarin yan etkileri böbrek kristallerinin olusmasina neden olur.
Diger bir neden ise beslenme aliskanligidir. Kola gibi asitli içeceklerin uzun süre yüksek miktarlarda tüketilmesi ve liften fakir besinlerle beslenme sonucu böbrek tasi olusabilir. Bunlarin disinda alkollü içeceklerin kisitlanmasi gereklidir.

BÖBREK TASINDA NE GiBi BELiRTiLER OLUR?
Böbrek taslari herhangi bir belirti vermeden veya böbrek hasari olusturmadan bulunabilir. Özellikle büyük taslar için böyledir. Fakat küçük taslar idrar kanalina geçebilir ve böbrek koligi olarak bilinen, kasiga dogru yayilan ve nöbetlerle ortaya çikan agriya neden olur. Zaten hastalarda en sik görülen belirti böbrek tasinin oldugu tarafta ortaya çikan agridir. Tasin hareket etmesi ve tasin bulundugu yer, agrinin görülme yerini etkiler. Bögür dedigimiz bölgede agri varsa, tas, böbrek ya da üst idrar yollarinda olabilir. Diger yerlerdeki taslarda ise agrinin yeri degismektedir.
Agrinin siddeti ise kisiden . kisiye degisir. Bazi kimselerde agri çok siddetlidir. Hastayi kivrandirir ve bu hastalara acil müdahale gerekir. Bazilarinda ise çok hafif seyreder. Herhangi bir belirti veya agrinin görülmedigi hastalar da vardir. Bu hastalardaki böbrek taslari tesadüfen fark edilir.
Böbrek agrisi bir saat kadar sürebilir. Tas hareket ettikçe ve kasilmalar meydana geldikçe böbrek agrisi ataklari ortaya çikar. Böbrek tasinin bulundugu her durumda bakterilerin neden oldugu enfeksiyona karsi egilim vardir. Bu hastaligin tek iyi olan yani, vakalarin çogunun tanisi, görüntüleme yöntemleriyle rahatlikla konur.

NASIL TESHiS KONUR?
Böbrek tasinin tanisinda görüntüleme yöntemleri ve laboratuar tetkikleri kullanilir. Röntgen filminde böbrek tasi varsa genellikle görülür. Bu film çekilirken . hasta yatirilir. Fakat bütün taslar direkt röntgen filminde görülmeyebilir. Bütün taslarin görüldügü sistem bilgisayarli tomografidir. Böbrekteki ve idrar yollarindaki taslari görüntülemede en önemli yöntem olarak kabul edilmektedir. Ayrica damar içi piyelogram yöntemi ve ultrason (hamilelerde radyasyonu önlemek için) kullanilir. Damar içi piyelogramda adindan da anlasilacagi gibi damar içine bir ilaç verilir. Bu madde böbrekten ve idrardan geçecegi için buralarda tas varsa fark edilir.

BÖBREK TASI TEDAViSi
Böbrek tasinin basladigi dönemde herhangi bir cerrahi yöntem uygulanmaz. Bu dönemde tasin kendiliginden düsmesi hedeflenir. Bunun için hastaya bol su içmesi tavsiye edilir. Ayrica agriyi önlemek için hastaya agri kesiciler (analjezikler) verilir.
Siddetli böbrek agrisina . yol açan taslar varsa hasta hastaneye yatirilir. Cerrahi tedavi gerektiren durumlarda uygulanan ve sik bilinen bir metot tas kirmadir. Yüksek enerjili dalga ile tas küçük parçalara ayrilir. Bu parçalar idrarla oldukça rahat bir sekilde atilir. Fakat bu yöntem bütün böbrek taslarina uygulanamaz. Büyük taslar için böbrege bir tüp yetistirilir. Bu tüp sayesinde taslar böbrekten çikarilir.
Bir diger yöntem ise üreteroskopidir. ince bir endoskop sayesinde idrar kanalinda ilerlenir ve tikanikliga neden olan tas çikartilir. Bu yöntem daha alt kisimdaki taslar için kullanilmaktadir.
Tedavi uygulandiktan ve tas çikarildiktan sonra bir yil hasta kontrol edilir. Çünkü tekrarlama riski fazladir. Tedavi sonrasi beslenmeye dikkat edilmelidir. Tuz alimi azaltilmalidir. Asitli ve alkollü içeceklerden uzak durulmalidir. Limon suyunun içilmesi böbrek tasini önlemede etkilidir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 127712 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Üroloji
Kronik BÖbrek Yetmezligi
Böbrek Tasi Nedenleri, B
Kronik BÖbrek Yetmezligi
Böbrek Tasi Nedenleri, B
Testis Hastaliklari, Inme
Testis Hastaliklari, Inme
Prostat Büyümesi, Prostat
Tüm Üroloji

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri