Bilgisayar Kullanimina Bagli Göz Yorgunlugu - Göz Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
KÆÃÂ
Sperm Zararà âââ€
VajinailtihabÃÃâ
KADINDA CÃÂÆ
0 6Ãâ€Ã
Tüm Arananlar
 
 
 
Göz Sagligi

Bilgisayar Kullanimina Bagli Göz Yorgunlugu

Bilgisayar Kullanimina Bagli Göz Yorgunlugu

 

Günümüz modern teknolojisinde, ister is hayati ister özel hayat olsun, bilgisayarlarin yeri ve önemi inkar edilemez. Bu makinelerin faydasi yadsinamamakla birlikte, kullanimlari yüksek görsel dikkat istemektedir. Bilgisayar kullanimina bagli olarak artan sikayetlerin büyük çogunlugu, gözlerle ilgili olanlaridir.
Bilgisayar kullanimina bagli olarak, gözün kendisinde ya da görme kalitesinde birtakim problemlerin meydana gelmesi, göz yorgunlugu hali olarak yorumlanmaktadir. Siklikla görülen belirtileri söyle siralanabilir: Yorgun ve agrili gözler, gözlerde yanma ve batma, bulanik görme, kuruluk hissi, sulanma, kasinti, kizariklik, gözleri kisarak bakmak, odaklama zorlugu, çift görme, yazi karakterlerinin veya grafiklerin etrafinda isik hareleri ya da saçilmalar görmek, isiga karsi hassasiyet, bas agrisi, boyun, sirt ve omuz agrisi.
Sayilan bu belirtilerden bazilarinin, bilgisayar karsisinda çalisirken yasaniyor olmasi, bilgisayara bagli göz yorgunlugunu isaret ediyor olabilir. Belirtilerin görülme sikligi ve siddeti, kisiye bagli sebepler disinda, çalisma ortaminin sekline ve kisinin aliskanliklarina göre de degisiklikler gösterecektir. Bu baglamda, bilgisayar kullaniminin gözlerde yarattigi problemlerden ve çözüm önerilerinden bahsetmek faydali olacaktir.
Bahsedilen yorgunluk belirtilerini kendisinde hisseden kisi ilk olarak muayenesini yaptirip, göz sagligi hakkinda bilgi edinmelidir; çünkü bu belirtilerin en büyük nedeni gözlerdeki kirma kusurudur (gözlük veya lens takmayi gerektirecek numara bozuklugu). Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kirma kusurlarinin olup olmadigi saptanarak bunlarin gözlük cami veya lenslerle düzeltilmesi bu konudaki ilk asamadir. Ayrica halen kullanilan gözlük cami veya lenslerin numaralarinin yetersiz kalmasi da göz yorgunluguna sebep olabilecektir. Burada, halk arasinda yayginca inanilan yanlis bir görüse deginmek ve dogrusunu anlatmak yerinde olacaktir; bilgisayar kullanimi insanlarin gözlerini bozmaz. Ancak mevcut olan ve kisinin o ana kadar önemsemedigi veya . bilmedigi bir kirma kusurunun, belirtileriyle ortaya çikmasina aracilik eder. Çalisma kosullari çok asiriya kaçmadikça normal bir göz bilgisayar karsisinda bozulmaz.
Yakin objelere bakarken gözlerde meydana gelen uyum degisiklikleri, tip dilinde akomodasyon olarak adlandirilir. Uzaktaki cisimden yakin bir cisme bakildiginda, gözlerdeki birtakim küçük kaslar kasilarak, kristal lens dedigimiz göz içindeki mercegin çapini degistirir, böylece gözler yakina uyum saglamis olur. Farkli uzakliktaki objelerin her an net görülebilmesi, ancak bu bahsettigimiz akomodasyon mekanizmasinin sorunsuz çalisabilmesiyle mümkündür. Mekanizmada yetersizlik olusursa, bilgisayar monitöründeki objelere ve/veya uzaktaki cisimlere bakarken kisa veya uzun süreli geçici bir bulanik görme hali olusur. Normal sartlarda gözler, yakindan uzaga ( veya uzaktan yakina) yarim saniye içerisinde uyum saglarlar, yani yakin objeye bakarken birden uzaktaki cismi seçmek ve onu net algilamak bu süreyi geçmemelidir. Eger bu süre uzarsa uyum mekanizmasinda yetersizlik söz konusudur. Bu durum göz yorgunlugu ve bas agrisina yol açacaktir, tedavisinde gözlükler kullanilmaktadir.
Akomodasyon (uyum) mekanizmasi, 40 yasindan sonra insanlarda dogal bir süreç olarak yetersiz olmaya baslar ve 60 yaslarinda tam yetersizlik gelisir. Bu duruma presbiyopi (yasa bagli yakin görme bozuklugu) adi verilir. Tedavisi yakin okuma gözlügüdür ve genellikle 35-40 cm’ lik yakin okuma mesafesine göre ayarlanarak verilir. Ancak bilgisayar karsisinda çalisirken monitörler genellikle 70- 75 cm uzakta bulunur, bu mesafeyi net görmek için ikinci bir yakin gözlük edinmek yararli olacaktir, çünkü esas yakin gözlügüyle monitöre bakmak, mesafe uygunsuzlugu nedeniyle gözleri yoracaktir.
Bilgisayarlarda ekran özellikleri, gözleri etkileyen diger bir önemli faktördür. Çalismalar sonucu anlasilmistir ki, gözler monitöre baktiginda tam bir kilitlenme (yani tam bir ekrana uyum) saglanamamakta, yukarda bahsettigimiz küçük göz kaslari sürekli kasilip gevsemekte ve kristal göz mercegi devamli sekil degistirmektedir; bunun anlami gözlerin ekrana tam odaklanamamasidir, tabii ki sonucunda göz yorgunlugu sikayetleri baslayacaktir. Bu sebeple, göz sagligi açisindan, kullanilan ekranlar yüksek çözünürlü ve düsük parlaklik oranli olmalidir, büyük ve daha gelismis teknoloji ürünü ekranlar (LCD) en sorunsuz ekran . tipleridir. Koruyucu filtre kullanilmasi hem yansimayi azaltir, hem de düsük bir oranda da olsa monitörden yayilan radyasyonu süzer. Teknik bir bilgi olarak, 14’’ lik monitörlerin, yeni teknoloji ürünü düsük radyasyonlu büyük monitörlere oranla on kat daha fazla radyasyon yaydigini burada vurgulayalim.
Gözlerde kuruma hissi, bilgisayar kullanicilarinin en sik karsilastigi sorundur; yanma, batma, kasinma, göz yasarmasi ve kizarma ile kendini belli eder. Bu durum kontakt lens kullananlarda daha belirginlesir, sebebi lensin dogalligini koruyan gözyasi tabiatinin monitör karsisinda degismeye baslamasidir. Gözdeki kuruma hissinin en büyük sebebi, monitöre bakarken normalin 1/3’ üne inen göz kirpmalaridir, çünkü insan yakindaki bir objeye dikkatini verdiginde refleks olarak daha az göz kirpmaya baslar. Gözkapaklari her kirpmada gözyasini kornea dedigimiz saydam tabakaya yayip, oksijenlenmesini, nemlenmesini ve beslenmesini sagladiklari için, az kirpildiginda gözler kuru kalacak ve batmaya baslayacaktir. Diger bir sebep monitörün göz hizasinin üzerinde bulunmasidir, bu durumda gözler yukari dogru bakacagindan kapaklar daha açilmis kalacak, bu da göz . yasinin buharlasmasini arttirarak kurumaya yol açacaktir. Ayrica, çalisma ortamindaki havalandirmanin nem oraninin yüksek olmasi ve havalandirmanin direk göze dogru gelmesi de gözlerde kurumaya yol açabilecektir. Bilgisayar kullanirken, sayilan bu etkenlerden gözlerin kurumasini önlemek için, göz kirpma sayisini bilinçli olarak arttirmak, belirli araliklarla uzaga bakarak göz kirpma refleksini normale döndürmek alinacak önlemler arasindadir. Monitörü göz hizasinin altina yerlestirmek gerekir, bunun ayari monitörün üst kenarinin göz seviyesinin biraz altinda kalmasini saglayarak yapilabilir. Bu önlemlerle geçmeyen göz kurumasi, suni gözyasi damlalariyla tedavi edilmek durumundadir.
Gözlerimizde, fazla isigin içeri girmesini ve gözü rahatsiz etmesini engelleyen bir mekanizma bulunmaktadir. Asiri parlak bir isik bu mekanizmayi otomatik olarak devreye sokar ve gözün daha fazla çalisarak efor sarf etmesine neden olur. Bunun uzun sürmesi durumunda gözler yorulacak, bu asiri isikli ortamdan rahatsiz oldugunu, yorgunluk belirtilerini ortaya çikararak anlatmaya çalisacaktir. Çalisma ortaminda direk göze gelen bir isik kaynagini ortadan kaldirmak gerekir, pencereden sizan isigin arkaya alinmasi da gözleri . rahatlatacaktir. Kullanilacak isik kaynaginin, arkadan, omuz hizasindan monitöre veya çalisma masasina düsecek sekilde ayarlanmasi gerekir. Ayrica monitörün kontrast ve parlaklik ayarinin da uygun bir sekilde ayarlanmasi yerinde olacaktir, ekran zemin renginin açik, yazi karakterlerinin ise koyu renklerde tercih edilmesi gözlerin zorlanmasini önleyecektir.
Bilgisayar karsisinda çalisirken, gözlerin sagligini korumanin en güzel yolu, onlari sik sik dinlendirmektir. Her yarim saatte bir ara vermek, birkaç saniye kapali tuttuktan sonra uzaktaki bir objeye bakip gözleri rahatlatmak yeterlidir. Çalisma masasi ve sandalyesinin ergonomi kurallarina uygunlugu vücudu da rahatlatacaktir. Uzun süreli çalismalarda, saat basi yapilacak basit vücut egzersizleri, diri kalmaya yardimci olacaktir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 217822 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Göz Sagligi
Bilgisayar Kullanimina B
Göz Kurulugu
Göz Tansiyonu Kör Ediyor
Göz Tembelligi - Göz Sag
Gözde Yedi Tehlike Sinya
Gözlerin Sinsi Düsmani &
Gözlükten Kurtulmak
Kornea Nakli - Göz Sagli
Tiroid Hastaliklari, Göz
Göz Virüsü
Cildiniz Göz Kamastirsin
Gözlerinizi Büyük Göster
Modanin Gözdeleri
Göz Kalemi Ve Eyeliner K
Bilgisayar Kullanimina B
Göz Kurulugu
Göz Tansiyonu Kör Ediyor
Göz Tembelligi - Göz Sag
Gözde Yedi Tehlike Sinya
Gözlerin Sinsi Düsmani &
Tüm Göz Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri