Bas Ve Boyun Kanseri - Kanser - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tamamen�ââ
TamameneciplakaerkekÃÃ
Vajina IltihabÃÃ
Vajina Iltihabâ€~1¤
BOÃâ€~~A
Tüm Arananlar
 
 
 
Kanser

Bas Ve Boyun Kanseri

Bas ve boyun kanserleri

Erken teshis edildiklerinde bas-boyun kanserleri tedavi edilebilirler. Bas-boyun kanserlerinin çogu da erken belirtiler verirler. Erken belirtileri bilmekle, doktorunuzu uyarabilir ve teshisi kolaylastirabilirsiniz. Unutmayiniz: bas-boyun kanserlerinin tedavisinin basarili olmasi, erken teshise baglidir. Bas-boyun kanserlerinin belirtilerini bilmek ve bunlarin farkina varmak hayatinizi kurtarabilir.

Dikkat etmeniz gereken belirtiler :

Deri degisiklikleri
Deri . kanserleri, en sik görülen bas ve boyun bölgesi kanserleridir. Deri kanserleri dogru yöntemler zamaninda kullanildiginda genellikle ciddi sorunlar olusmadan tedavi edilebilirler. Bas ve boyunda en sik görülen deri kanseri türü ‘bazal hücreli kanser’dir. En sik alin, yüz ve kulak kepçesi gibi günes isinlarina daha fazla maruz kalan bölgelerde görülmekle birlikte, her yerde olusabilir. Bazal hücreli deri kanseri baslangiçta küçük ve soluk renkli bir leke seklinde baslar; daha sonra orta kisminda küçük bir yara gelisir. Bu yaranin bazi bölgeleri zaman içinde iyilesme gösterebilir, ancak yara tamamen kaybolmaz.

Bas ve boyun bölgesinde ‘yassi hücreli kanser’ ve ‘malign melanom’ gibi diger deri kanseri türleri de görülebilir. Yassi hücreli kanserler genellikle alt dudak ve kulak kepçesinde ortaya çikar. Görünümleri bazal hücreli kansere benzeyebilir ve erken teshis edilip tedavi edildiklerinde bazal hücreli kanserlerden daha tehlikeli degildirler. Dudak, yüzün alt bölümü veya kulak kepçesi derisinde iyilesmeyen bir yara farkederseniz süphelenmeniz gerekir. ‘Malign melanom’ deride koyu siyah veya koyu mor renk degisikligine neden olur; bazen de ortadaki bir lekenin etrafinda daha küçük lekeler görülür. Bas veya boyun derisinde özellikle büyüklügü artan siyah veya koyu mor renkli bir leke farkederseniz muayene olmaniz gerekir.

Ses degisiklikleri
Girtlak kanserlerinin çogu ses degisikliklerine neden olur. iki haftadan uzun süren ses kisikligi veya herhangi bir ses degisikliginde muayene olmaniz gerekir. Ses tellerinizin incelenmesi için bir Kulak-Burun-Bogaz hastaliklari uzmanina basvurmaniz gerekir. Ses degisikliklerinin çogunun nedeni kanser degildir; ancak, sansinizi zorlamayiniz ve iki haftadan uzun süren ses kisikligi halinde bunun kansere bagli olup olmadigini anlamak için muayene olunuz.

Agiz içinde sislik
Agiz ve dil kanserlerinin çogu agiz . içinde yara veya sislige neden olurlar. Bu yara ve sislikler iltihaplanmadikça genellikle agrisizdirlar. Kanama da görülebilir, ancak bu genellikle geç bir belirtidir. Agiz içinde bir yara ve sislik ile birlikte boyunda da sislik varsa mutlaka muayene olunuz. Teshis için muhtemelen bir biyopsi (dokudan örnek alinarak inceleme) yapilmasi gerekecektir.

Yutma problemleri
Bogaz . ve yemek borusu kanserlerinde özellikle kati gidalarda olmak üzere yutma güçlügü görülebilir. Yutma güçlügünde alinan gida bogazda belli bir noktada takilir, daha sonra yutulabilir veya geri çikartilir. Her yutma islemi sirasinda sorun yasaniyorsa muayene olmaniz gerekir. Teshis için yemek borusunun ilaçli bir röntgen filminin çekilmesi ve yemek borusunun içini görmek için endoskopi yapilmasi gerekebilir.

Tükürmekle veya öksürmekle kan gelmesi
Bu belirtilerin nedeni genellikle kanser degildir. Ancak burun, agiz, bogaz veya akciger kanserlerinin belirtisi de olabilir. Tükrükte veya balgamda birkaç günden uzun süreli kan gelmesi sikayetiniz varsa muayene olmaniz gerekir.

Sürekli kulak agrisi
Kulakta veya yutkunma sirasinda kulak bölgesinde hissedilen sürekli agri olmasi, bogazda iltihaplanma veya bir tümörün erken belirtisi olabilir. Kulak agrisiyla birlikte yutma güçlügü, ses kisikligi veya boyunda sislik de varsa bu durum genellikle önemlidir ve muayene olmaniz gerekir.

Boyunda sislik
Bas ve boyun bölgesinde baslayan kanserler, genellikle vücudun baska bölgelerine yayilmadan önce boyundaki lenf bezlerine yayilirlar. Boyunda 2 haftadan uzun süredir varolan bir sislik, doktora gitmenizi ve muayene olmanizi gerektirir. Boyundaki bütün sislikler kanser degildir; ancak boyundaki sislik agiz, bogaz, girtlak, tiroid bezi, lenf ve kan kanserlerinin erken belirtisi de olabilir. Kanserlerin neden oldugu sislikler genellikle agrisizdirlar ve zamanla büyürler.

——————————————————————————–

Bas ve boyun kanserleri için risk faktörleri
Bas ve boyun kanserlerinin yaklasik %90′inin nedeni bazi risk faktörleriyle uzun süreli temastir. Tütün (sigara, puro, pipo içimi ve tütün çigneme) ve alkol kullanimi, agiz, bogaz, yemek borusu, girtlak ve dil kanserlerinin olusumunda en önemli faktörlerdir (Tütün ve alkol kullanmayan eriskinlerde agiz ve bogaz kanseri hemen hemen hiç görülmez). Dudak ve deri kanserleri için en önemli risk faktörü ise günes isinlarina asiri maruz kalmaktir.

Ne yapmalisiniz ?
Yukardaki belirtilerin hepsi kanser disindaki hastaliklarda da görülebilir ve genellikle teshis kanser degildir. Emin olmak için, belirtiler ortaya çiktiginda doktorunuza muayene olmaniz gerekir.

UNUTMAYINIZ Bas ve boyun bölgesindeki kanserler erken teshis edildiklerinde ciddi sorunlar olmadan tedavi edilebilirler. Belirtilerin ortaya çikmasi ile teshis koyulup tedavinin baslamasi arasindaki gecikme, genellikle hastalarin doktora geç basvurmasindan kaynaklanmaktadir. Hastalarin belirtilerin çikmasini takiben erken muayene olup erken teshisin gerçeklesmesi ile bu kanserlerin tamamen iyilestirilebilme oranlari artacaktir.
KENDiNiZi GARANTiYE ALINIZ Doktora erken müracaat ediniz! Basta sigara içimi olmak üzere kanser için risk tasiyan aliskanliklardan kaçininiz ve saglikli yasam için gerekli düzenlemeleri kendi hayatiniza uygulayiniz.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 223140 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kanser
Antioksidan Destegi Kadi
Elma Kabugu Kanseri Enge
Kanser Riskini Mandalina
Kanser Tedavisinde Tamam
Kanser Ve Sismanlik
Kanserden Korunmak Elini
Kanserden Korunmaya Nele
Kanserin Ilaci Tütün
Kanserli Hücre Nasil Anl
Kanserli Hücreler Nasil
Kimya Uzmani Kanserli Hü
Sarapta Kanser Riski
Testis Kanseri Erkek Yum
Yutma Güçlügü Disfaji Ye
Aci Biber Kansere Karsi
Akciger Kanseri - Tedavi
Akciger Kanseri
Bas Ve Boyun Kanseri
Bira IÇenlerde Kanser Da
Kanser: Tedavi Prensiple
Tüm Kanser

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri