Babalara iletisim rehberi - Genel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
TamamenyciplakeerkekÃÃ
Dilin Dışarda Olmas
Ger̉ہ
HEMOF 0ÃÆââ‚
Ka�§�§eÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel Saglik

Babalara Iletisim Rehberi

.
“Babalar Günü” babalarin kizlari ve ogullariyla aralarindaki çatismalari çözerek, iliskilerini bir kez daha gözden geçirmelerini de sagliyor.
 
12 Haziran 2007 Sali
Babalar ve kizlari rehberi:
Babalarin kizlariyla hayatin ilk dönemlerinde hayranlikla baslayan özel iliskileri, kiz çocuklarinin babalarinin hayatlarindaki ilk erkek olmalari nedeniyle yogun bir baglilik duygusuyla kendini gösteriyor. Koruyucu, kollayici bir sekilde baslayan bu özel iletisimde, ergenlik çagindan itibaren çatismalar ortaya çikiyor. Bu firtinali dönemde babalar ve kizlari arasinda en çok görülen sorunlari siralayan Dr. Ali Ayas, iyi iletisim rehberinin 7 vazgeçilmezini söyle siraliyor:  Kural varsa anne de uymali: Baba kizinin giyim kusamina, eve gidis gelis saatlerine karisiyor. Genç kiz ise, . babasina ben büyüdüm, bana karismayin, özgürüm diyor. Bu durumda baba kizina hoslanmadigi davranislar nedeniyle yasak koyuyor. Burada baba kural koyarken, anne babadan gizli yasagi kaldiriyor. Oysa kurallara uyumun saglanmasi davranis birligiyle mümkün.  Yasaklarin mantigi olmali: Baba kizina yasak koyuyorsa, bunun gerekçelerini de onun anlayabilecegi bir sekilde anlatmali. Sinirsiz bir özgürlük olmadigini, yasamda bazi sinirlamalarin oldugunu söylemeli.  Konulan tavir esref saatine göre degismemeli: Babalar kizlarina yasamin herhangi bir alaniyla ilgili kisitlama getirdiklerinde ya da kural koyduklarinda, bu kural her zaman geçerli olmali. Yani babanin esref saatinde konulup, sakinlestikten sonra baska kural getirilmemeli.  Sen iyisin dünya kötü demek yanlis: Günümüzde babalarin kizlarina en çok söyledigi cümlelerin basinda ‘Sana güveniyorum, ama dünya kötü bu yüzden sana kural koyuyorum’ geliyor. Oysa bu cümleyle baslayan ifadeler güvensizlik ifade ettiginden çocugun da çevresine güvenini zedeliyor. Genç kizin hiç evden çikmamasi, cam bir fanusta yasamasi mümkün degil. Bu nedenle çevresinden gelecek olumsuzluklara karsi neler yapabilecegini ve çözüm . yollarini anlatmak daha dogru.   Erkeklerle ilgili korkutmayin, bilgilendirin: Babalar kizlarinin hayatina giren erkekleri kolay kabullenemez. Elestirel yaklasir. Ama elestirel ve küçümseyici tavirlarla, kizinin hayatina giren erkekle ilgili olumsuz yorumlar yapmak, küstürmek ve yalana tesvik etmek gibi sonuçlar dogurur. Babalar kizlarinin hayatina baska erkeklerin girebilecegini kabul etmeli.   Babalar idol olmaktan vazgeçin: Birçok kadin hayatina giren erkekleri, babasiyla kiyaslar. Bu nedenle baba kizinin gözünde idol olmaktan vazgeçmeli, kendi hatalarini anlamali, erkeklerle ilgili kiziyla sohbet etmeli. Erkeklerle ilgili bilgileri korkutmadan, gerçekçi bir sekilde kiziyla konusmali.
 Tartismaci degil, çözümcü olun: Kizlarin eve gidis gelis saatleri, giyimleri de babalar için sorun oluyor. Gelis gidis saatleri konusunda, yasanilan sosyal çevreye uygun, zaman zaman esnetilen kurallar konulmali. Anne de bu kurala uymali. Babanin koydugu ve mantikli olan kurallar, annenin yumusak kalbiyle çözülmemeli.
Babalar ve ogullari rehberi:
Erkek çocuklarindaki Oidipus kompleksi, onlarin babalarini annelerini ellerinden alacak kadar güçlü ve tehlikeli bir rakip gibi görmelerine neden oluyor. Psikiyatri Uzmani Dr. Ali  Ayas, çocuklarin babalarini yasamin ilk yillarinda rakip gibi görmeleriyle baslayan iliskilerinin ilkokul çaginda hayranliga, ergenlik döneminde ise çatismalara dönüstügünü belirtiyor. Babalarin da ogullari ile iyi iletisim için yapmalari gerekenler var. —Oglunuzun büyümesine izin verin:  Türk aile yapisinda erkek çocuklara sorumluluk verilmemesi, gelecekteki yasamlarinda da sorunlara yol açiyor. Erkek çocuk, ailesi tatildeyken evde kalip gitar kursuna gitmek istiyorsa faturalari yatiramayacagi, kapiyi kilitlemeyi unutacagi gerekçesiyle ailesi izin vermiyor. Çocuk da bu sorumlulugu almiyorsa çatisma çikiyor. Baba burada evde tek kalirsa ne gibi sorumluluklari olacagini anlatmali, bunlari yerine getirdigi takdirde kalabilecegini belirterek izin vermeli. —Kendinizle kiyaslamayin: Oglunuza sürekli ‘Ben senin yasindayken . iki dil biliyordum, dünyayi dolastim, sen ne yapiyorsun, hiçbir sey’ gibi cümleler kurarak kiyaslamayin. Oglunuzun farkli bir birey oldugunu kabul edin. —Gelismesine katkida bulunun: Kiyaslamak gencin kendisini mutsuz ve yetersiz hissetmesine neden olur. Bunun yerine babanin oglundaki farkliliklari görüp, bu yönleri gelistirmesine yardimci olmasi gerekir.—Arkadasça yaklasan baba olun: Oglunuzla arkadas olmayin, arkadasça davranin. Ailelerin günümüzde en çok ‘çagdas aileyiz’ tanimlamasiyla yaptiklari yanlislarin basinda anne baba kimliklerinden siyrilip arkadasi gibi davranmalari geliyor. Genç erkeklere bunun yerine, babasi oldugunuzu, daima ona destek vereceginizi hissettirerek baba olun. Çünkü onun babaya ihtiyaci var. —Oglunuza idol olmayin: Kendinizi ulasilmaz göstermeyin. Çocugunuza gerçeklestiremeycegi büyük hedefler koyup, basaramadigi zaman da yetersizlik ve beceriksizlikle suçlamayin. Kendinizi ulasilmaz biri göstermek yerine, hatalarinizi da mizahi bir dille anlatarak sizin de  hatalar yapan bir insan oldugunuzu söyleyin. —Onlarla inatlasmaktan kaçinin: Ergenlik çaginda erkekliklerini ispatlamak amaciyla babalariyla çatismaya girmek, sik görülen bir durumdur. Genç erkekler bu dönemde babalarinin ve annelerinin destegini isterler. Bu dönemde onlarla inatlasmak, asiri ve mantiksiz yasaklarda diretmek inatlasmalarina yol açar. inatlasmak da evden kaçma, okulu birakma gibi sonuçlar dogurur. —Yeterli zaman ayirin dinleyin: Çatismali ergenlik döneminde oglunuzla iletisimi birakmayin. Arkadaslarini küçümseyip ’saçini begenmedim, o çocuk tembel, onunla niye arkadaslik ediyorsun’ gibi cümleler kurarak yaklasmayin. Bu tür yaklasimlarin çocugunuzu sizden uzaklastiracak davranislar oldugunu unutmayin.
 
 

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 262278 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Genel Saglik
Aile Planlamasi
Alkol Bagimliligi
Altin GÜnleri Hasta Yapi
Anal FistÜlveanal FissÜr
Astim
Babalara Iletisim Rehber
BehÇet Hastaligi
Çilek Hakkinda Bilinmeye
Diyabet Yüksek Teknoloji
Dogru IlaÇ Kullanimi
Einstein Gibi Olmanin Ko
Erken Tani Için Tarama Y
Gazli Içecekler
Genital Bölge Temizligin
Göbek Eriten Igne!
Grip Virüsü Kendini Sogu
Gut Hastaligi -2-
Gut Hastaligi
Hangi Ayda Hangi Balik Y
Hastaneler Mikrop Yuvasi
Tüm Genel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri