Atardamarlarda Asiri Genislemeler (Anevrizmalar) - Kalp Sagligi - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
TamamenyciplakeerkekÃÃ
Dilin Dışarda Olmas
Ger̉ہ
HEMOF 0ÃÆââ‚
Ka�§�§eÃ
Tüm Arananlar
 
 
 
Kalp Sagligi

Atardamarlarda Asiri Genislemeler (Anevrizmalar)

Atardamar duvarinda ortaya çikan degisiklikler sonucu kan basincinin da etkisi ile damar çapinin genislemesi halidir. Vücutta herhangibir yerdeki atardamarda anevrizma gelisebilir. Damar duvarini zayiflatan ve anevrizma olusumuna neden olan faktörlerden bazilarini söyle siralayabiliriz:
 
Yüksek Tansiyon  Sigara  ileri Yas  Ailede anevrizma varligi hikâyesi varligi  Erkek cinsiyet 
 
Anevrizmalardan tibbi en çok ilgilendirenler vücuttaki en büyük atardamar olan AORTA’dan kaynaklananlardir. Aorta kalbin sol karincigindan çikarak kalbi  besleyen koroner damarlari, beyne ve kollara giden damarlari verir ve gögsün arka  bölümünde sirttan karna dogru uzanir.
Omurgaya yakin seyri boyunca omuriligi besleyen dallar verir. Karin bölgesinde ise böbrekler,barsaklar, dalak ve karaciger   gibi bütün karin içi organlarinin damarlarini verdikten sonra bacaklari besleyen  dallarina ayirilir. Görüldügü gibi aorta bütün vücut organlarinin kanlarini dagitan  bir ana atardamar olmasi ve operasyonlari sirasinda bazi organlara giden kan  akiminin geçici olarak kesilmesi gerektigi için önemlidir. Aortada olusan  anevrizmalar olustuklari yerlere göre isimlendirilirler:
 
Çikan Aorta Anevrizmalari 
Transvers Aorta anevrizmalari 
Torakoabdominal aorta anevrizmalari (bunlar aortanin hem gögüs hem de karin içindeki kismini kaplayan genis anevrizmalardir) 
Abdominal Aorta Anevrizmalari (Karin içindeki özellikle böbrek damarlarinin ayrildiklari yerden sonraki kisminda olusan anevrizmalardir) 
 
Anevrizmalar bulunduklara yerlere ve büyüklüklerine göre sikâyete neden olurlar. Daha küçük olanlar hiçbir belirti vermezken büyüklügü arttikça sirt ve karin agrilari, . gögüs ve karin organlarina yaptigi basi sonucu nefes darligi, seste   çatlaklik veya kisiklik, hazimsizlik ya da karin bölgesinde ele gelen ve nabiz veren   kitle seklinde belirtileri olabilir. Anevrizmalar  her kalp vurusunda çevre organ ve   dokularda sürekli olarak çekiç etkisi gibi bir travma yaratir. Bunun disinda yapisi    bozulan aorta duvarinin iç kisminda genellikle kan pihtilar olusur ve bunlar duvar   yüzeyinde birikirler. Bazen buradan kaynaklanan pihti parçalari ayaklara veya   çesitli organ damarlarina giderek bu damarlarda tikanmalara neden olabilir.
 
Anevrizmalarda en korkulan  olay anevrizmanin yirtilmasidir. Bu durum çok acil operasyon gerektirir. Bu grup hastalarda ameliyat riski çok yükselir. Bu nedenle   genellikle anevrizmanin çapi normal damar çapinin iki katina ulastiginda ameliyat edilirler. Ameliyatlarda anevrizma gelismis damar bölümü açilip pihtilar temizlendikten sonra üstteki ve alttaki saglam   damar bölümleri arasina suni bir damar (greft) yerlestirilir.
 
Kaynak: Saglik Kütüphanesi

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 230608 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kalp Sagligi
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Anjina Ve Kalp Krizi
Kadinlarda Kalp Damar Ha
Atardamarlarda Asiri Gen
Kalbin Yapisi
Kalp Krizi Açisindan Kim
Kalp Sicak Sevmez!
Varis’e Karsi Ne Y
Kalp Hastaligina Bahar Uy
Kalp Damar Hastaliklari V
Elma Kalp Sagligi IÇin Id
Dis Kalp Masaji Nasil Yap
Çay Kalp Sagligi IÇin De
Bayilma, Seker Hastaligi,
Tüm Kalp Sagligi

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri