ANAL FiSTÜLveANAL FiSSÜR - Genel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
0��������
SiâÃÃ
Vajina 0‡1ÃÂ
Sperm ZararÃÃâ€
Penis HastalÃÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel Saglik

ANAL FiSTÜLveANAL FiSSÜR

ANAL FiSTÜL
   Anüsün iç kismi ile anüs çevresindeki deri arasinda olusan tünel seklinde bir kanaldir. Kanalin anüs içinde iç deligi, deride de dis deligi vardir. Dis delik zaman zaman kapanabilir. Bu delikten devamli iltihabi- kismen kanli bir akinti olur. Nadiren bu delikten gaz ve gaita da gelebilir. Fistüller çogu kez anüs çevresindeki bir apsenin delinmesi sonucu olusur.

   TEDAVi; Fistülün tedavisi ameliyatla yapilir. Nüks etmeye meyilli bir hastaliktir. Operasyonda çok dikkatli bir degerlendirme ve ona göre girisim yapilmalidir. Bu nedenle ilk operasyon çok önemlidir. Bazi komplike fistüllerde “Seton” yöntemi denilen daha degisik yöntemler de uygulanabilir.
ANAL FiSSÜR 
   Anüsün iç . kisminda, mukozada yukari dogru uzanan 0,5- 1,5 cm uzunlugunda bir çatlak – yara seklindedir. Özellikle defekasyon (büyük abdest) yaparken çok siddetli agri olur. Agri defekasyondan sonra da devam eder. Bir iki damla seklinde çok az miktarda kanama olabilir. Anüste kasinti olabilir. Fissür genelde kabizlik sonrasi sert, kuru, iri bir gaita . çikarildiktan sonra ortaya çikar. Bu hastalar genellikle kabizlik çekerler. Ayrica hastalar defekasyon yapmayi agri olacagini düsünerek mümkün oldugunca ertelerler. Bu durum kabizligi artirir. Bu da gaitanin iyice sertlesmesine ve çikista daha çok agri yapmasina sebep olur. Böylece bir kisir döngü olusur.

   TEDAVi; Özel bazi ilaçlar kullanilir. ileri devrelerde, kroniklesmis fissürlerde ameliyatla tedavi gerekir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 300590 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Genel Saglik
Aile Planlamasi
Alkol Bagimliligi
Altin GÜnleri Hasta Yapi
Anal FistÜlveanal FissÜr
Astim
Babalara Iletisim Rehber
BehÇet Hastaligi
Çilek Hakkinda Bilinmeye
Diyabet Yüksek Teknoloji
Dogru IlaÇ Kullanimi
Einstein Gibi Olmanin Ko
Erken Tani Için Tarama Y
Gazli Içecekler
Genital Bölge Temizligin
Göbek Eriten Igne!
Grip Virüsü Kendini Sogu
Gut Hastaligi -2-
Gut Hastaligi
Hangi Ayda Hangi Balik Y
Hastaneler Mikrop Yuvasi
Tüm Genel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri