Aile Planlamasi - Genel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
0��������
SiâÃÃ
Vajina 0‡1ÃÂ
Sperm ZararÃÃâ€
Penis HastalÃÃâ€
Tüm Arananlar
 
 
 
Genel Saglik

Aile Planlamasi

Aile planlamasi, ailelerin istedikleri sayida, istedikleri zamanda ve saglikli araliklarla, bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalari demektir. Aile planlamasi çocuk sayisini kisitlamak demek degildir. Aile planlamasi çalismalarin temel amaci ailenin sagligini korumak ve onlarin mutlu yasamalarini saglamaktir. Aile planlamasi çalismalari ile,çiftlere gebe kalmak ve dogum yapmak için en uygun kosullarin neler oldugu ögretilir. Gebelikler arasinda belli bir süre birakilarak anne ve çocuk sagliginin korumaktir. Bu hizmet, ailedeki kisi sayisini sinirlandirma anlami tasimaz!

Çocuk yapmada aileler, tamamen serbest olup, kendi iradeleri ile istedikleri, bakabilecekleri, yetistirebilecekleri sayida çocuk sahibi olabilirler. Önemli olan ailelerin bilinçli olarak, sorumluluk tasiyarak karar vermeleridir. istedigi halde çocuk sahibi olamayan . kisir çiftlere yardim edilir,yol gösterilir. Aile Planlamasi, eslere çocuk yapmak istedikleri veya istemediklerinde yol gösterir. Onlara çocuk sayisi ve dogumlar arasindaki süreyi belirlemelerinde yardimci olur.

Baska bir deyisle Aile Planlamasi evli çiftlerin ekonomik olanaklarina ve kisisel isteklerine göre çocuk sayisini tayin etmelerini ve dogumlarin ana-çocuk sagligina uygun araliklarla olmasini saglayan koruyucu bir hizmettir.

Aile Planlamasi, eslere çocuk yapmak istedikleri veya istemediklerinde yol gösterir. Onlara çocuk sayisi ve dogumlar arasindaki süreyi belirlemelerinde yardimci olur.

Bununla birlikte iki yildan sik araliklarla yapilan dogumlar ile annenin çok genç ya da yasli olmasi anne ve çocuk sagligini olumsuz etkilemektedir. Her yil dünyada yarim milyondan fazla kadin gebelik ve dogumla ilgili sorunlar yüzünden ölmekle geride bir milyondan fazla anasiz çocuk birakmaktadir. Aile Planlamasi ile bu ölümlerin çogu önlenebilirdi. Yine istenmeyen gebelikler de ana ölümüne neden olmaktadir.

Yine bu nedenle her yil ülkemizde 500 binden fazla kadin kürtaj olmakta, daha da tehlikelisi kürtajla ilgili 50 binden fazla kadin yasamini yitirmektedir. Etkin Aile Planlamasi yöntemlerinin kullanilmasi ile ülkemizde yilda l500 annenin ve 60 bin bebegin ölümü engellenebilir. Yine çok ve sik doguma bagli kadin hastaliklari, kansizlik; zor dogum ve bunlara bagli olarak ana ölümleri artmaktadir.

Çocuk sagligi da çok ve sik dogumdan etkilenmektedir. Söyleki; Dogumlar arasinda geçen süre 2 yildan azsa, bir . önceki çocugun ölüm tehlikesi yaklasik %50 oraninda artmaktadir.

En az iki yil ara ile dogan çocuklar daha sik araliklarla dogan çocuklara göre fiziksel ve zihinsel açidan daha iyi gelismektedirler.

iki yasin altindaki bir çocugun sagligini ve gelisimini tehdit eden en büyük tehlike, ailede yeni bir bebegin dünyaya gelmesidir.

Bir anne bedeninin gebelik ve dogum etkilerinden tam olarak kurtulabilmesi için iki yillik bir sürenin geçmesi gerekir.

Eger bir anne dogumdan sonra iki yil geçmeden tekrar gebe kalirsa, yeni bebegin zamanindan önce dogmasi ve anne karninda iyi beslenemedigi için düsük kilolu dogma ihtimali artar. Çok ve sik dogum sonucu çocuklar sik hastalanmakta, kansizlik artmakta, sonuçta fiziksel . ve zihinsel açidan iyi gelisememektedirler.

Anne ise çok ve sik dogum sonucu yipranmakta ve çocuklarina karsi ilgisi azalmakta, bunlara ek olarak ekonomik zorluklar da eklenince çocugun yasamina verilen deger azalmaktadir.

AiLE PLANLAMASININ AMACI

Çok ve sik gebelikleri önlemek,
Çok ve sik dogumlarin anne ve çocuk sagligina olan olumsuz etkilerini . gidermek,
istenmeyen gebeliklerde tehlikeli yollarla yapilan düsükleri önlemek,
Çocugu olmayan ailelerin çocuk sahibi olmalari için yol göstermek,
Ailelere gebelikten korunmanin modern ve tibbi yollarini ögreterek ana sagligi ve çocuk sagligi düzeyini yükseltmek -

ANNE SAGLIGINA FAYDALARI

Çok ve sik doguma bagli gebelikleri önler,
Çok ve sik doguma bagli . kadin hastaliklarini önler,
Kansizlik ve kansizligin neden oldugu hastaliklari önler,
Zor doguma bagli tehlikeleri önler,
Erken ve geç yasta olan dogumlari önler,
istenmeyen gebelik ve düsükleri önler,
Anne sagligi için zararli, iki yildan kisa araliklarla olan dogumlari önler,
Annenin ruh sagligini korur,
Sonuçta; ANNE ÖLÜMLERiNi AZALTIR, TOPLUMDA SAGLIKLI VE MUTLU ANNE SAYISI ARTAR

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 269417 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Genel Saglik
Aile Planlamasi
Alkol Bagimliligi
Altin GÜnleri Hasta Yapi
Anal FistÜlveanal FissÜr
Astim
Babalara Iletisim Rehber
BehÇet Hastaligi
Çilek Hakkinda Bilinmeye
Diyabet Yüksek Teknoloji
Dogru IlaÇ Kullanimi
Einstein Gibi Olmanin Ko
Erken Tani Için Tarama Y
Gazli Içecekler
Genital Bölge Temizligin
Göbek Eriten Igne!
Grip Virüsü Kendini Sogu
Gut Hastaligi -2-
Gut Hastaligi
Hangi Ayda Hangi Balik Y
Hastaneler Mikrop Yuvasi
Tüm Genel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri