Agrili Cinsel iliski - Cinsel Saglik - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Cinsel Saglik

Agrili Cinsel iliski

Cinsel iliski esnasinda agri ortaya çikmasi disparoni adini alir. Agrinin nedeni organik bir rahatsizlik olabilecegi gibi, psikolojik de olabilir. Bunun ayrimi ise komple bir jinekolojikmuayene ile yapilir.Disparoni eger ilk cinsel iliski deneyiminden beri varsa birincil, sonradan ortaya çikmissa ikincil adini alir. Bu ayrim muhtemel nedenlerin ortaya konmasi açisindan önemlidir.
Yüzeyel . disparoni vajina girisinde, derin disparoni ise penisin girmesiyle birlikte vajinanin derinlerinde ortaya çikan agridir ve bu ayrim da taniaçisindan önemlidir. Derin disparonide agri alt karin bölgesinde yaygin olarak hissedilir.Kadinlarin yaklasik %15?i hayatlarinin bir döneminde böyle bir agriyla karsi karsiya kalirlar. Ancak %1-2?sinde ise agri tedavi gerektirecek kadar siddetlidir. Bazi kadinlar bu agriyi daha çok genital bölgede basinç, yirtilma veya yanma hissi olarak tarif ederler.Neden olur?Disparoni nedenleri incelenirken asagidan yukari dogru (vajina girisinden iç genital organlara dogru) bir ayrim yapmak konunun daha iyi anlasilmasina katkida bulunacaktir.Vajina girisine bagli nedenler: yüzeyel disparoni nedenidirler.Kizlik zariyla ilgili sorunlar: Kizlik zarinin yapisal olarak sert olmasiMenopoza bagli atrofi: Menopoz döneminde dokular esnekliklerini yitirdiklerinden cinsel iliski tahrise ve agriya neden olabilir.Yeterince hazir olunmadan iliskide bulunma ve buna bagli tahrisEpizyotomi nedbeleri: özellikle zor dogumlardan sonra fazla sayida dikis gerektiginde ve/veya epizyotomi iyilesmesi esnasinda enfeksiyon meydana geldiginde dikis yerleri siklikla nedbe birakarak iyilesir ve bu nedbeler iliskide agri duyulmasina neden olur.Enfeksiyonlar: Herpes Simpleks enfeksiyonlari (genital uçuk) hem iliskide hem de iliski olmayan döneminde agri yapar.Vajinaya bagli nedenler:

Enfeksiyonlar: vajinit bazi durumlarda agriya neden olabilir.

Kitle ve tümörler: vajinada kitle nadir görülür. Büyük kitleler agri ve beraberinde kanamaya neden olabilirler.

Yeterince hazir olunmadan iliskide bulunma ve buna bagli tahris

Rektosel (vajina arka duvari sarkmasi), . uterus sarkmasi ve sistosel (vajina ön duvari sarkmasi): gerilmeye bagli agri nedeni olabilirler.

Yabanci cisimlere karsi gelisen allerjik cevap

Vajina kubbesinde cerrahi veya radyoterapiye bagli degisiklikler

Dogumsal anomaliler: nadir görülürler
Pelvik yapilara ait nedenler (iç genital organlara bagli nedenler): Bu durumlarda derin disparoni ortaya çikar.(iç genital organlara bagli nedenler): Bu durumlarda derin disparoni ortaya çikar.
 

Pelvik iltihabi durumlar: pelvik enfeksiyonlar hem akut dönemde hem de iyilestikten sonraki dönemde iliskide agri nedeni olabilirler.

Endometriozis: endometriozis genital bölgedeki organlarda yapisikliklara neden olan bir durumdur. Bu yapisikliklar iliski esnasindagerilmeye ve agriya neden olabilirler.

Uterus habis veya selim tümörleri

Pelviste enfeksiyonlara, ameliyatlara veya endometriozise bagli gelisen yapisikliklar

Geçirilmis pelvis kiriklari
Sindirim sistemi hastaliklari: nadiren disparoni nedenidirler.

Enflamatuar barsak hastaliklari (Crohn hastaligi-Divertikülit)

Kabizlik

Hemoroid, fistül ve fissür gibi anüs ve rektum bölgesi hastaliklari: diskilama esnasinda ve sonrasinda agriya neden olabilecekleri gibiyakin komsuluk nedeniyle disparoni nedeni de olabilirler.
idrar yolu hastaliklari: Üretra veya mesaneye ait lezyonlarPsikolojik bozukluklar: Korku, kaygi, fobik reaksiyonlar, konversiyon reaksiyonlari, partnerle uyumsuzluk,ilk iliskinin yarattigi psikolojik travma gibi psikolojik durumlar da en önemli disparoni nedenleri arasinda üst siralarda yer alirlar.Disparoninin (Cinsel iliski esnasinda agri ortaya çikmasi) vajinismustan (vajina girisi kaslarinin iliski esnasinda kasilmasi) ayirici tanisi mutlaka yapilmis olmalidir.Tedavi öncesi incelemelerÖncelikle enfeksiyon, kitle, kanser veya kanser öncüsü lezyon açisindan muayene, ultrason, vajinal kültür, papsmear, idrar kültürü gibi incelemeler yapilir.Süpheli durumlarda vulva ve/veya vajinaya kolposkopik inceleme yapilir ve gerekirse biyopsi alinir.Derin disparonide laparoskopik inceleme siklikla gereklidir.TedaviTedavide ilk adim hastanin ve esinin hastaligin tabiati konusunda bilgi sahibi olmasidir.Organik nedenler usulüne uygun olarak ilaç ve/veya cerrahi yolla tedavi edilir.Hastaligin psikolojik komponenti varsa bireysel ve/veya esle beraber psikopterapi çok . önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 597080 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Cinsel Saglik
Agrili Cinsel iliski
Cinsel isteksizlik
Cinsel Sorunlar
Cinsel Yasamdaki Tehlike
Cinselligin Fizyolojisi
Cinselligin ifade Edilme
Erkek Cinselligi Hakkind
Erkekte Kisirlik Nedenle
Erken Bosalan Erkekler
Erken Bosalmada Öneriler
Gebelik Ve Cinsellik
iktidarsIzlIk Ve Empotan
Küresel isinma Spermi Az
Orgazm ile ilgili Yanlis
Prolaktin
Sperm Olmayan Erkeklerde
Tani Yöntemleri
‘unutamiyorum̵
Vajinismus Nedenleri
Viagrali Yüzükler çikti
Tüm Cinsel Saglik

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri