ACI BiBER KANSERE KARSI KORUYOR - Kanser - saglik,arsiv,estetik,güzellik,makyaj,moda,güzeller,sex,cinsellik,mankenler,bebek,çocuk bakımı,hamilelik,hastaneler,hastalıklar,ergenlik,sivilce,lohusa,kızlık zarı,sperm,doktor,cocuk bakımı,annelik,kalpde ritim bozukluğu,böbrek üstü,böbrek taşı,taş düşürme,böbrek iltihabı,kalp hastalıklardan korunma,tıkanan kalp damarlarını nasıl açılır,böbrek iflası,kalp hastalığına doğal çözüm,kalp ile ilgili bilgiler,kalp ameliyatı,kalp hastalığının bitkisel tedavisi varmı,kalp hastalıkları,kalp damar tıkanıkları,böbrek,yararlı yiyecekler,kalp krizi nasıl olur,kalp krizini nasıl önlenir,kalp çarpıntısı,böbrekte büyüme,kekemelik,kekemelik hastalığı neden kaynaklanır,böbrek hastalıkları,kekemeliğin bitkisel tedavisi,kekemelik nasıl tedavi edilir,tedavisi,gözün kornea tabakası, böbrek ağrısı,çocuklarda kekemelik,böbrek nakli,kekemelik hakkında bilgi, böbrek ameliyatı.- .::Sağlık Arşivi::.
 

Sitede Ara Webde Ara
Vajina 0âââ€
TamamenƒciplaknerkekÃre
Tamamen�ââ
Vajina IltihabÃÃ
Vajina Iltihabâ€~1¤
Tüm Arananlar
 
 
 
Kanser

ACI BiBER KANSERE KARSI KORUYOR

ACI BiBER KANSERE KARSI KORUYOR

Aci kirmizi biberin insan sagligi üzerindeki olumlu etkileri, özellikle kanser hücrelerini yok eden özelligi, ingiltere de yapilan bir arastirmayla bir kez daha dogrulandi.Nottingham Üniversitesi tarafindan yapilan arastirmada, jalapeno biberinin (aci kirmizi biber) içinde bulunan “kapsaisin” maddesinin, hücrelerin enerji üreten isi odasi mitokondriye saldirarak, kanser hücrelerinin ölümünü tetikledigi belirlendi.

Arastirmaya göre, kapsaisindeki molekül ailesi vaniloidler, kanser hücrelerindeki protein gelisimine engel olarak “apostosis”i veya hücre ölümünü tetikliyorlar. Vaniloidler, bunu yaparken, etraftaki saglikli hücrelere zarar vermiyorlar.

Kapsaisin etken maddesini akciger ve pankreas kanser hücrelerinde deneyen bilim adamlari, bu etken maddenin tümörlü hücrenin tam kalbine saldirdigini belirterek, “Tüm kanserlerin (Asil topugunu) kesfettigimizi düsünüyoruz” diye konustular.

Arastirmaya baskanlik eden Timothy Bates, kanserli hücredeki mitokondrinin biyokimyasal yapisinin normal hücrelerdekinden çok farkli oldugunu kaydetti. Bates, bir doz kapsaisinin bir kanser hücresinin apostosise girmesine yol açtigini, ancak normal hücrede bu sonuca yol açmadigini belirterek, “Bu, kanserli hücreleri dogustan digerlerinden ayiran ve savunmasiz oldugunu gösteren bir durum” dedi.

Türkiye de siklikla tüketilen aci kirmizi biberde de yogun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin basta kanser olmak üzere birçok saglik sorununda olumlu etkiye sahip oldugu hekimlerce daha önce dile getirilmisti.

TÜRKiYE VE ABD DEKi ÇALISMALAR

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tip Fakültesi nde geçen yil yapilan . bir arastirmada da aci kirmizi biberde yogun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin, kanser basta olmak üzere birçok saglik sorununda olumlu etkiye sahip oldugu belirlenmisti.

ABD nin Los Angeles kentindeki Cedars-Sinai hastanesi Kanser Enstitüsü ve Kaliforniya Üniversitesi nde yapilan bir baska arastirmada da kirmizi biberin içinde yogun olarak bulunan ve aciligini veren kapsaisinin, prostat kanseri hücrelerini yok eden etkisi ortaya çikarilmisti. Los Angeles taki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi nde yapilan arastirmaya göre, aci kirmizi biberde yogun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisin, kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiginde, bunlarin parçalanarak yok olmalarini sagliyor.

iSOT-CAPSICUM-ANITUM

Türkiye de isot (isi otu), bilim çevrelerinde ise â??capsicum anitumâ? adiyla bilinen kirmizi aci biber, sevilerek tüketilen ve kültürü yapilan bir bitki. Anavataninin Meksika oldugu sanilan ve Azteklerin yazili belgelerinde söz ettikleri kirmizi aci biber, Avrupa ya 15. yüzyilin sonlarinda geldi, 16. yüzyilda kita ülkelerine ve Osmanli topraklarina yayildi.

Kirmizi biberi en çok tüketen ülkelerden olan Hindistan a ise bu bitki 17. yüzyilda Portekizliler tarafindan ulastirildi. Hint ve Meksika mutfaginda çok sik kullanilan kirmizi aci biber, Türkiye de en fazla Güneydogu Anadolu Bölgesi nde yetistirilmekte ve tüketilmekte. L.T. Tresh adli bilim adami, 1846 yilinda bibere aciligi veren maddenin kristal yapisinda oldugunu tespit ederek, adini â??capsaicin-kapsaisinâ? koymustu.

Ekleyen: Saglik Sifali - 03.01.2012 - 255608 Okuma - 0 Yorum
« Önceki
Bu Yazıyı Facebook'ta paylaş
Sonraki »
Kanser
Antioksidan Destegi Kadi
Elma Kabugu Kanseri Enge
Kanser Riskini Mandalina
Kanser Tedavisinde Tamam
Kanser Ve Sismanlik
Kanserden Korunmak Elini
Kanserden Korunmaya Nele
Kanserin Ilaci Tütün
Kanserli Hücre Nasil Anl
Kanserli Hücreler Nasil
Kimya Uzmani Kanserli Hü
Sarapta Kanser Riski
Testis Kanseri Erkek Yum
Yutma Güçlügü Disfaji Ye
Aci Biber Kansere Karsi
Akciger Kanseri - Tedavi
Akciger Kanseri
Bas Ve Boyun Kanseri
Bira IÇenlerde Kanser Da
Kanser: Tedavi Prensiple
Tüm Kanser

 
 
Copyright © 2007 saglik.sevdamisali.net Her Hakkı Saklıdır. BuSrA & KaaN | Bilği Arşivi | Bize Ulaşın
Dostlarimiz: 
||||Gizlilik Politikası|||| Sağlık Bilgileri